נוחי התקפל מהר, חזק ולא אלגנטי

ההעדפה שלו עשויה ללמד את המוסדיים לקח חשוב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יורם גביזון

שבוע בלבד לאחר שטענה כי "השופטת לא הבינה את עסקת מכתשים-כמצ'יינה", הודיעה חברת כור כי הגיעה להסכמה עקרונית עם רו"ח דב כהנא בנוגע לתביעה הייצוגית שהגיש לפני חמישה חודשים. כור תשלם 45 מיליון דולר לציבור בעלי המניות של מכתשים אגן במסגרת הסכם פשרה עם כהנא, שטען כי העובדה שכור שתוסיף להחזיק ב-40% ממניות מכתשים ותקבל מכמצ'יינה הסינית הלוואה ללא זכות חזרה ללווה בסכום של 960 מיליון דולר - היא הטבה שמקפחת את מחזיקי המניות מקרב הציבור במכתשים.

כהנא דרש שבית המשפט יורה לכור לשלם לבעלי המניות מהציבור את חלקם היחסי בהטבה, והעריך את התביעה הייצוגית בסכום של 381-762 מיליון שקל. לפי הערכת כהנא, הפשרה מבטיחה לבעלי המניות מהציבור סכום השקול ל-20%-40% מסכום התביעה הייצוגית.

פרספקטיווה אחרת לסכום הפשרה, שהוא הגבוה ביותר שנפסק אי פעם לתובע ייצוגי בישראל, ניתן לקבל מעבודה שביצע רו"ח אורי כהן ממשרד סוארי ושות', אחד ממשרדי הערכות השווי שאת שירותיו נוהגת קבוצת אי.די.בי לשכור בשעת הצורך. רו"ח כהן העריך ששווי ההטבה הגלומה באופציה שתקבל כור מכמצ'יינה הוא 160-185 מיליון דולר. מכאן, חלקו של הציבור בהטבה, לפי שיעור אחזקתו (53%) במניות מכתשים אגן, הוא 85-98 מיליון דולר. רו"ח כהנא, שחצה את גיל ה-80, הצליח אם כן לחלץ מאי.די.בי האימתנית שבשליטת נוחי דנקנר 46%-53% מהסכום שהגיע לו, בהנחה המחמירה שלכור לא מגיעה כל פרמיית שליטה.

מה עומד מאחורי ההתקפלות המהירה והלא כל כך אלגנטית של דנקנר? נראה כי בקבוצת אי.די.בי העריכו שהקייס המשפטי של החברה אינו כה חזק כפי שחשבו לפני החלטתה של שופטת המחלקה הכלכלית, דניה קרת-מאיר. השופטת קבעה בהחלטת ביניים במחצית מאי 2011 כי כור אינה זכאית לתמורה עודפת בגין חלקה במניות הנמכרות של מכתשים אגן לכמצ'יינה, ויש לחלק את שוויה של אותה תמורה בין כל בעלי המניות של החברה.

קרת-מאיר דחתה את הטענה שההטבה מגלמת פרמיית שליטה. גם אם כור היתה מערערת לבית המשפט העליון, ספק אם היתה מצליחה לשכנע את העליון כי היא ראויה לפרמיית שליטה שגובהה 14%-16% ביחס לתמורה שקיבלו בעלי מניות המיעוט.

כור העדיפה לסגור על פשרה מהירה עם רו"ח כהנא, כנראה גם בשל הלחץ להשלים במהירות את העסקה עם כמצ'יינה. עסקה זו מבטיחה לכור תמורה כוללת מינימלית של 1.1 מיליארד דולר בעבור אחזקתה במכתשים. כור מודעת להערכות כי במקרה של ביטול העסקה עם כמצ'יינה עלול מחיר מניית מכתשים להידרדר לרמתו לפני ההכרזה על המיזוג, כלומר 13.4 שקל למניה - 24% פחות ממחיר המניה ערב ההכרזה על הפשרה.

מנכ"ל מכתשים אגן, ארז ויגודמן, מבצע תוכנית הבראה ופיתוח שעשויות היו לשקם את מכתשים ולהוציאה מהמצוקה, אך הפתרון לבעיות ארוכות הטווח שלה עדיין לא נמצא.

הגורם השלישי שהאיץ את נסיגת כור מעמדותיה התקיפות הוא הדימוי הציבורי של דנקנר. החלטתה של השופטת עלולה היתה להעמיד את דנקנר במקום שבו עמדו אנשי עסקים רבים לפניו, שלא היססו לרקוח תחבולות פיננסיות כדי לבצוע נתח גדול יותר מהעוגה על חשבון הציבור. דנקנר מנסה למצב עצמו זה זמן כאיש עסקים בעל מעורבות קהילתית, אכפתי ופילנתרופ. החלטה שלילית של העליון היתה מנפצת השקעה של שנים רבות ביחסי ציבור ומכתימה את המוניטין שלו.

ההעדפה של דנקנר להגיע לפתרון מהיר על חשבון מלחמת חפירות בבתי משפט עשויה ללמד את המוסדיים לקח חשוב. בפעם הבאה שדנקנר יביא לאישור בעלי המניות של חברות באי.די.בי עסקות שהתועלת מהן אינה מתחלקת סימטרית בין הציבור לדנקנר - עסקת ישראייר ורכישת מעריב עלולות להתגלות כעסקות מסוג זה - כדאי למשקיעים המוסדיים לשקול להשתמש בעורכי הדין שעומדים לרשותם, ולא לסמוך על תושייתו של איש שוק הון ותיק כמו רו"ח כהנא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker