קרן נוי גייסה מיליארד שקל לרכישת אחזקות המדינה בכביש 6

פיני כהן הקים את הכביש כששימש מנכ"ל אפריקה ישראל, ועתה הוא רוצה לרכוש אותו כיו"ר קרן נוי של הפועלים וכלל ביטוח

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

קרן נוי להשקעות בתשתיות ואנרגיה, שהקימה פועלים שוקי הון, זרוע הבנקאות להשקעות של בנק הפועלים, נערכת לקראת המכרז לרכישת אחזקות המדינה בכביש חוצה ישראל (כביש 6). המועד להגשת טופסי המכרז נקבע ל-29 ביוני 2011.

ל-TheMarker נודע כי נוי הגיעה להסכמות עם קונסורציום משקיעים, ובהם כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, וכן מנורה מבטחים ודש איפקס. המשקיעים התחייבו להעמיד לנוי מימון של לפחות מיליארד שקל לצורך רכישת אחזקות המדינה בכביש 6.

עדיין לא נקבע אם בנק הפועלים יצטרף לקונסורציום. באחרונה השלימה נוי גיוס ראשון ומוצלח בהיקף של 486 מיליון שקל מהגופים השותפים בקונסורציום ומגופים נוספים.

הזוכה במכרז יהיה זה שיציע את המחיר הגבוה ביותר. הערכת השווי שגיבשה המדינה לאופציה שבידיה נשמרת בסוד, אך לפי ההערכות, המדינה עשויה לדרוש בעבור האופציה תשלום לפי שווי פרויקט של כ-2 מיליארד שקל.

לפי הערכות, נוי תשקיע הון עצמי של כ-8% מתוך הסכום הכולל שיידרש לרכישת האחזקות בכביש, כלומר כ-100 מיליון שקל. כחלק מהיערכותה למכרז שכרה נוי, בראשותו של פיני כהן, לשעבר מנכ"ל קבוצת אפריקה ישראל, את שירותיהם של חמישה משרדים המבצעים עבורה בדיקות נאותות.

למעשה, מדובר במימוש אופציה של המדינה המחזיקה ב-49% מהפרויקט. המכירה של אחזקות המדינה תבוצע במסגרת הליך תחרותי שבו הגופים השונים, ובהם קבוצת משקיעים בראשות ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר, ודני מריאן, יגישו הצעות לרכישת תעודות השתתפות בזכויות אלה.

עם זאת, לבעלי הכביש הנוכחיים, קבוצת דרך ארץ, קיימת זכות סירוב ראשונה להצעת המכר. דרך ארץ מוחזקת בידי שיכון ובינוי (50%), קרן תשתיות ישראל וגופים מוסדיים נוספים. כביש חוצה ישראל הוא כביש אגרה המשתרע ממחלף עין תות בצפון ועד למחלף שורק בדרום (כעשרה מחלפים) לאורך 104 ק"מ. הזיכיון להפעלת הכביש נתון בידי דרך ארץ עד 2029.

נוי, הנמצאת תחת ניהולם של רן שלח וגלעד בושביץ, הושקה בתחילת פברואר 2011, ונחשבת קרן ייעודית לתחומי תשתיות ואנרגיה. הקרן עתידה להשקיע בכ-15 פרויקטים בתחומי תשתיות בסיסיות, תחבורה, התפלה ומים, אנרגיה ואנרגיה מתחדשת. נוי בוחנת עתה השקעה בדליה אנרגיות, המתעתדת להקים את תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל בהספק של 870 מגה-ואט באזור תל-צפית שבדרום השפלה בעלות כוללת של כמיליארד דולר.

75% מהסכום שגויס לקרן נוי יושקעו בפרויקטים שיבוצעו בישראל, וכ-25% מהסכום ייועדו להשקעות בחו"ל, בעיקר בארה"ב ובמערב אירופה. כהן השקיע בקרן החדשה כ-600 אלף דולר מהונו העצמי.

פיני כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker