האתגרים של בתי ההשקעות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האתגרים של בתי ההשקעות

הבעיות שליוו את בתי ההשקעות ב-2010 ממשיכות להכביד עליהם ולמרות גידול בנכסים המנוהלים בכל הענף - ההכנסות והרווחים ממשיכים להתכווץ; הנהנה העיקרי מהמצב הוא הציבור, אבל נהנים ממנו גם בתי השקעות בינוניים ומוצלחים

תגובות

>> הבעיות שליוו את בתי ההשקעות ב-2010 ממשיכות להכביד על הענף גם ברבעון הראשון של 2011. למרות גידול בנכסים המנוהלים בכל הענף, ההכנסות והרווחים ממשיכים להתכווץ. ההכנסות המצרפיות שהציגו ששת בתי ההשקעות הציבוריים ירדו בכ-3% ברבעון הראשון של 2011, לעומת הרבעון המקביל, ל-509 מיליון שקל. תמונת הרווחים קשה יותר - והם נחתכו ב-43% לרווח מצרפי של 77 מיליון שקל בלבד.

מעל הגופים הפועלים בענף מרחפות שלוש צרות עיקריות: הוצאות גדלות על רגולציה, שחיקת דמי הניהול בשל תחרות קשה בפעילות ניהול הנכסים לכל סוגיה ואיום ממשי על המשך קיומו של מגזר הברוקראז' כפעילות בתוך בתי ההשקעות.

הבעיות הללו מורגשות בדו"חות הכספיים של כל החברות, אבל האפקט שלהן על כל חברה הוא שונה. בעוד בתי ההשקעות הקטנים והבינוניים רואים בהוצאות הכבדות שמתלוות להחמרת הרגולציה גורם ששואב מהם הון ותשומת לב כה רבים, עד כדי איום על המשך קיומם, בבתי ההשקעות הגדולים זהו רק כאב ראש. הם מתנחמים בתוצאה העקיפה - השחקנים הקטנים יידחקו החוצה מהענף והתחרותיות תקטן.

דרישות הרגולציה לא מסתכמות בהוצאות גבוהות, כמו דרישות הון מחמירות, הגדלת מספר עורכי הדין בחברה ושיפור מערכות הבקרה והתפעול. רפורמה חדשה שגיבש באחרונה הממונה על שוק ההון תוריד את דמי הניהול המקסימליים שגופי גמל יוכלו לגבות מהעמיתים בקופות התגמולים, מ-2% מהנכסים הצבורים ל-1.2% מהנכסים, נוסף על דמי ניהול שיוכלו לגבות מההפקדות השוטפות. אלא שבקופות התגמולים כמעט לא קיימות הפקדות שוטפות ובחברות מעריכים כי הפגיעה בהכנסות כתוצאה מהרפורמה הזו תסתכם בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

אבל גם לבתי ההשקעות הגדולים יש את הצרות שלהם. ההחלטה של הבנקים להתרחב בתחום הברוקראז' דוחקת אותם מהמשחק. פעילות הבנקים גורמת לשחיקה בעמלות, עד כדי הפיכת המגזר לבלתי משתלם כלכלית לבתי ההשקעות.

הפגיעה בהכנסות של בתי ההשקעות כפולה. התחרות מצד הבנקים פוגעת הן במחזורי הפעילות שלהם, שבכמה מתתי התחום ירדו אל מתחת ל-30% מהשוק, הן בעמלות. פעילים בשוק מספרים כי בשנה האחרונה העמלות נשחקו ביותר מ-3%.

מרוויחים מהתחרות

הנהנה העיקרי מהתחרותיות הגוברת בתחום ניהול הנכסים הוא הציבור, שמשלם פחות דמי ניהול לגופים המנהלים את חסכונותיו. עם זאת, נהנים ממנה גם בתי השקעות בינוניים ומוצלחים.

כך, בעוד כמה מהגופים דיווחו בדו"חות הרבעון הראשון על ירידה ברווח מתחום ניהול הנכסים, רווחי בית ההשקעות ילין לפידות זינקו ב-128% ל-9.6 מיליון שקל. ילין לפידות עוסק רק בניהול נכסים. דוגמה טובה היא פעילות ניהול קופות הגמל שלו, שם הוא מוביל את תשואות השנים האחרונות.

בעוד רוב הגופים בענף מאבדים מדי חודש נכסים, בילין לפידות דווקא מצליחים לגייס מאות מיליוני שקלים בחודש, כשרוב הכסף מגיע מהמתחרים. בשונה מגופים רבים בענף הגמל, שגבו בשנים האחרונות דמי ניהול גבוהים וכעת נאלצים להוריד את דמי הניהול בילין לפידות דמי הניהול מראש לא היו גבוהים - ולכן בית ההשקעות לא ממהר להוריד אותם.

סיפור דומה ניתן למצוא באי.בי.אי בענף קרנות הנאמנות. בית ההשקעות אי.בי.אי שנהנה מביצועים יפים מצליח בחודשים האחרונים לגייס מדי חודש סכומי עתק לקרנות שהוא מנהל. יחסית לענף גובה אי.בי.אי בקרנות הנאמנות דמי ניהול נמוכים, ככה שהוא נהנה ממרחב המאפשר לו, ברגע שירצה בכך, להעלות קצת את דמי הניהול בלי שזה יפגע בהיקפי הנכסים שהוא מנהל.

כך, בקרן האג"ח הגדולה שלו, אי.בי.אי אג"ח ללא מניות, המנהלת נכסים בהיקף של 1.4 מיליארד שקל, גובה אי.בי.אי דמי ניהול של 0.7% בלבד. ממוצע דמי הניהול באפיק זה בענף הוא 1.25%, כשבכמה מהקרנות הם מגיעים לשיעור של 3.5%. בכל העלאה של עשירית אחוז לדמי הניהול בקרן הזו, ייהנה אי.בי.אי מתוספת של כ-1.4 מיליון שקל להכנסות השנתיות, שמגיעות כיום ל-305 מיליון שקל.

תחום נוסף שבדרך כלל לא זוכה לתשומת לב רבה ובאחרונה מרכז עניין רב בשל התחרות בו הוא ניהול התיקים לגופים מוסדיים. מכרזים ומבחני התמודדות שמקיימות קופות סקטוריאליות על ניהול ההשקעות של הנכסים בהן, זוכים להיענות רבה בקרב בתי ההשקעות בשוק. התוצאה המיידית היא ירידה חדה בדמי הניהול שהמתמודדים נאלצים להציע בשלבי ההתמודדות. כך, באחרונה נקבעו בכמה התמודדויות דמי הניהול נמוכים במיוחד של 0.035%.

למרות הבעיות המתהוות, מרבית בתי ההשקעות סיימו ברווח את הרבעון הראשון של 2011. היחיד שהפסיד היה כלל פיננסים, כשהוא סובל גם מהוצאות מימון גבוהות על חוב של 450 מיליון שקל, שהוא נושא על גבו.

תעלומת הדיווידנד של אקסלנס

גם בתי ההשקעות הפרטיים, המוחזקים על ידי חברות ציבוריות, פירסמו דו"חות. בולט ביניהם מיטב, שלאחר שורת מיזוגים ורכישות חצה לראשונה רף הכנסות של 100 מיליון שקל ברבעון - יותר מכלל פיננסים ודומה לרמת ההכנסות שאליה רגיל ברבעונים האחרונים בית ההשקעות דש-איפקס.

בדו"חות הרבעון השני פער ההכנסות בין שני הגופים צפוי להיפתח, כשדו"חות דש-איפקס יכללו את תוצאות חברות תעודות הסל אינדקס ותכלית, שאותן רכש באחרונה. בהמשך השנה מיטב צפוי להגדיל את הכנסותיו, כשישלים את הרכישה של חברת תעודות הסל מבט מכלל פיננסים.

ששת בתי ההשקעות הציבוריים חילקו מתחילת 2010 דיווידנד מצטבר של 336 מיליון שקל. מוביל את הרשימה דש-איפקס עם דיווידנד מצטבר בהיקף של 122 מיליון שקל. גם אנליסט בולט עם דיווידנד של 108 מיליון שקל.

כלל פיננסים ואקסלנס לא חילקו דיווידנדים. בעוד מצבו הבעייתי של כלל פיננסים לא מאפשר לו לחלק דיווידנד מאז הונפק ב-2007, לא ברור מדוע אקסלנס לא חילק דיווידנד. נכון לסוף הרבעון הראשון, לאקסלנס עודפים של 635 מיליון שקל הניתנים לחלוקה - אבל הוא לא חילק דיווידנד כבר יותר משנה וחצי, מאז ספטמבר 2009.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#