נבחרו ארבע קרנות ברירת המחדל: אלטשולר-שחם ופסגות בפנים

כחלון הכריז על קרנות הפנסיה שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר ■ הפחתת דמי הניהול לעומת דמי הניהול המרביים צפויה להגדיל את קצבת הפרישה של העובדים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשרות אגורות
צילום: אורן זיו

אחרי שבג"ץ הציע לחברות הביטוח למשוך את עתירתן נגד המכרז של קרנות ברירת מחדל, וכך הן אכן עשו — הכריזו היום (א') שר האוצר, משה כחלון, ורשות שוק ההון על ארבע קרנות הפנסיה (קרנות מוזלות) שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר במסגרת מכרז קרנות ברירת המחדל.

הקרנות שנבחרו הן: אלטשולר שחם, מיטב דש, פסגות והלמן אלדובי. דמי הניהול שהוצעו בהליך יחולו על המצטרפים לקרנות הנבחרות למשך עשר שנים. הפחתת דמי הניהול לעומת דמי הניהול המקסימליים צפויה להגדיל את קצבת הפרישה של עובדים. שש חברות מנהלות הגישו הצעות בהליך, ומתוכן נבחרו ארבע. עם החברות שלא זכו נמנית הפניקס.

בהתאם להליך, כל המעסיקים במשק יצרפו עמיתים לאחת מבין ארבע הקרנות שזכו במכרז החל בתחילת נובמבר 2018, ובתנאי שהעמית לא ביקש להצטרף לקרן אחרת. כל זאת לפי דמי הניהול הנמוכים שנקבעו. תקופת הפעילות של הקרנות תימשך שלוש שנים.

תעריפי דמי הניהול המרביים של החברות הנבחרות יהיו 1.49% מההפקדות החודשיות ו–0.1% מהצבירה בקרן באלטשולר שחם ובהלמן אלדובי. 2.49% מההפקדות החודשיות ו–0.05% מהצבירה בקרן במיטב דש; ו–1.68% מההפקדות החודשיות ו–0.0905% מהצבירה בקרן בפסגות.

בהודעת רשות שוק ההון צוין כי לשכיר המשלם כיום דמי ניהול מקסימליים צפוי המהלך להגדיל את הקצבה הצפויה ב–16%. על פי בדיקה שערכה רשות שוק ההון, נמצא כי שכיר בעל שכר ממוצע במשק צפוי להגדיל את קצבתו הצפויה בפרישה ב–10,800 שקל בשנה.

בהתאם להליך, תינתן הנחה בדמי ניהול גם לעמיתים שיפרשו לגמלאות בקרנות הנבחרות — כך שדמי הניהול שיגבו מהם לא יהיו גבוהים מ–0.3%. נכון להיום, הפורשים משלמים על קצבת הפנסיה שלהם את דמי הניהול המקסימליים הקבועים בהוראות הדין בשיעור של 0.5%. המהלך יביא להגברת התחרות על פלח שוק זה, שסכום החיסכון שלו נמצא בשיא ערב פרישתו לגמלאות.

"אין כל סיבה שהציבור ישלם יותר"

ברשות שוק ההון מאמינים כי המהלך ימשיך להוזיל את דמי הניהול בשוק הפנסיה כולו, וכן לשיפור איכות השירות ולהגברת התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני.

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן אלדובי גמל ופנסיה, ציין כי "אין כל סיבה שהציבור ישלם יותר. החלטנו להוריד את דמי הניהול מהצבירה ב–50% למינימום האפשרי: 0.05%. הכדור עכשיו בידי הציבור. אני קורא ל–2.5 מיליון העובדים המשלמים כיום דמי ניהול מקסימליים לקחת אחריות על עתידם הפנסיוני, להפסיק לשלם פי ארבעה — ולדרוש ממעסיקיהם לעבור לקרנות שנבחרו להוביל את הרפורמה של האוצר".

מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, ברק סורני, אמר בעקבות הזכייה במכרז: "זכייתנו במכרז קרנות הפנסיה הנבחרות היא בשורה אמיתית לחוסכים ולעולם הפנסיה בישראל. בשוק ריכוזי, שנשלט כיום בידי חמש חברות הביטוח הגדולות, זכייתו של בית ההשקעות הגדול והמוביל במדינה, תייצר תחרות של ממש שתשפר את מצבם של החוסכים לפנסיה בישראל".

כחלון: "המהפכה ממשיכה בכל הכוח"

יאיר לוינשטיין, הבעלים ומנכ"ל אלטשולר שחם גמל ופנסיה, התייחס להכרזה של האוצר ואמר: "פנסיה יהיה המוצר הפיננסי החשוב ביותר שירכוש אדם בחייו. אנחנו שמחים על היותנו הקרן הנבחרת עבור כלל הציבור הישראלי — צעירים ומבוגרים כאחד. אנחנו מברכים על המהלך החשוב של רשות שוק ההון ומשרד האוצר בעידוד מוצרים פנסיוניים איכותיים לכלל הציבור בישראל. כל המחקרים בתחום מראים כי המרכיב המשמעותי ביותר בגובה החיסכון הפנסיוני בעת הפרישה הוא התשואה לאורך השנים. אנחנו מקווים שציבור החוסכים והמעסיקים יבחנו את קרן הפנסיה מתוך הסתכלות ארוכת טווח על תשואות של 20 שנה ויותר, שישיאו להם את החיסכון המרבי בגיל הפרישה".

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "המהפכה שהתחלנו בהורדת עמלות קרנות הפנסיה לפני שנתיים ממשיכה בכל הכוח. ציבור החוסכים ירוויח בענק מאות אלפי שקלים נוספים לתקופת הפנסיה.

"במשך שנים רק דיברו על הורדת דמי הניהול הפנסיוניים, וכיום הרפורמה מיושמת באמצעות רשות שוק ההון ומשרד האוצר. אני קורא לכל העובדים: דאגו לעתידכם והצטרפו לקרנות הזוכות. ההבדל בכיס בגיל הפנסיה יהיה מאוד משמעותי לכם ולמשפחותיכם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker