גפני: "רשות המסים חוששת להתמודד עם החברות הגדולות במשק"

"חוסר היכולת לגבות מס מלא מהחברות הגדולות לא יוכל לשמש את הממשלה לטענת 'חור בתקציב' ועקב כך להעלאת המסים העקיפים"

צבי זרחיה
רם עוזרי

"רשות המסים לא יכולה על סוללות עורכי הדין ורואי החשבון של החברות הגדולות במשק. זו צריכה להיות נקודת המוצא של הממשלה בבואה לקבוע את מדיניות המסים ובטרם היא מחליטה על העלאת מסים עקיפים כמו הבלו על הדלק" - כך אמר היום יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בדיון על תשלומי המס של החברות הציבוריות.

הועדה דנה במחירי ההעברה: המחיר שבו חברה מוכרת לחברה קשורה (בת, אחות, או אם) מוצר או שירות. מחיר ההעברה המוסכם קובע את הרווח שתרשום כל חברה וכנגזרת נקבע גובה שמשלמת כל אחת מהחברות. מאחר שמחירי ההעברה לא נקבעים במו"מ בתנאי שוק, חברות יעדיפו לרשום רווח גדול יותר במדינה שבה שיעור המס נמוך או במקלטי מס שבהם הן משלמות אפס.

בתום הדיון הצהיר גפני שוועדת הכספים תמשיך את הדיון בעניין עקב חשיבותו לתכנון מדיניות המסים של ישראל. "חוסר היכולת לגבות מס מלא מהחברות הגדולות לא יוכל לשמש את הממשלה לטענת 'חור בתקציב' ועקב כך להעלאת המסים העקיפים", הדגיש גפני.

במהלך הדיון ציין גפני כי "הממשלה מפחיתה את מס החברות לרמות הנמוכות בעולם. מאידך, אותה ממשלה איננה מסוגלת לגבות מהן אפילו את המס המופחת עקב תכנוני המס והעברת רווחים בין החברות לחברות בנות במקומות שונים בעולם לצורך מקלטי מס".

משה גפניצילום: תומר אפלבאום

מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי אמר כי "תכנון מס הוא לא דבר גנאי, אלא לגיטימי. אדם שמפעיל עסק מותר לו לתכנן את המס לפי ראות עיניו כדי שישלם כמה שפחות. ואולם, יש להבחין בין תכנון מס לגיטימי לתכנון מס לא לגיטימי.

"ברשות המסים אנו מחפשים ועובדים על כל תכנוני המס הלא לגיטימיים וגם בוחנים את מחירי העברה בין החברות. שמי שעושה תכנון מס ולא דיווח עליו עובר עבירה פלילית". לדברי נסרדישי, בשנת 2006 הוטל על שר האוצר להגדיר מהם תכנוני מס לא לגיטימיים.

מנהל רשות המסים ציין כי מדי שנה מוגשים 900 אלף דו"חות שנתיים. לדבריו, הרשות עורכת בדיקות אקראיות מדי שנה כשתיק של חברה גדולה נבדק לפחות אחת ל-3 שנים.

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שיזמה את הדיון ביקשה התייחסות לדו"ח שערך עו"ד עופר סיטבון ראש הקליניקה לאחריות חברתית של תאגידים במרכז האקדמאי למשפט ולעסקים לפיו פער המס (הפער בין שיעור המס הסטטוטורי שבו חבים התאגידים לבין שיעור המס שאותו שילמו בפועל) של תאגידי מדד תל אביב 25 עומד לכל הפחות על 3 מיליארד שקל בשנה.

ברשות המסים הסתייגו מהדו"ח וטענו יש הוא לא התחשב במספר פרמטרים . נסרדישי אמר כי הרשות מקפידה בהוצאת שומה לחברה ציבורית. "כשפקיד שומה מוציא שומה אזרחית לחברה ציבורית המנייה צונחת למטה - זה פחד עולמי. לפיכך, אנו מנהלים עמה עשרות דיונים כדי שלא נטעה. יש לי אחריות כלפי אותו קונצרן - לא להפיל אותו".

סגן מנהל רשות המסים, ד"ר חיים גבאי, אמר כי "יש מאבק עיקש ומתמיד של רשות המסים בתכנוני מס באמצעות חקיקה והנחיות למשרדי השומה. אנו מניחים שתכנוני מס גורמים לאובדן הכנסות לקופת המדינה. בשנים 2007-2009 הוגשו לרשות 706 דיווחים של חברות ו-140 של עצמאים על תכנוני מס. עם זאת, בשנים הראשונות להחלת חובה על דיווחים של תכנוני מס נושא המחשוב לא היה מפותח.

ח"כ גלאון הגיבה: "לא יתכן שרשות המסים דואגת יותר לערך המניות של הטייקונים לפני האינטרסים של אזרחי המדינה. המדינה מפסידה מיליארדי שקלים בשל תכנוני מס אגרסיביים ובשל העברת רווחים למקלטי מס בחו"ל, שעושות 25 החברות הציבוריות הגדולות. חמור מכך, המדינה אינה נוקטת בצעדים נגד מתכנני מס אגרסיביים, אינה מטילה קנסות על מתכנני מס, אינה מתנה קבלת הטבות דרך חוק עידוד השקעות הון בדרישה להימנע מתכנוני מס,מתרשלת באכיפת תכנון מחירי העברה בין חברות קשורות, אינה מחייבת שקיפות ומונעת מהציבור לראות מה המס האמיתי שהחברות משלמות".

גלאון הוסיפה כי "תכנון המס הוא חלק מסוגיה משמעותית של חלוקת הנטל במדינת ישראל.הפסד המס הנגרם למדינה גורם לירידה בשירותים ובמשאבים שונים שהמדינה מממנת, פוגע באזרחים ומגדיל את כוחם של התאגידים.לתאגידים, שמקיימים את הפעילות שלהם תוך קבלת סיוע מהמדינה, יש מחויבות לא רק להעלאות את רווחי בעלי המניות, אלא, גם מחויבות חברתית – לשלם מס על רווחיהם ולהחזיר את חובם לחברה".

סיטבון שהופיע בוועדה אמר כי פער המס הזה מוסבר בהטבות מס שקיבלו וחלק לא מבוטל מהכסף נעוץ בתכנוני מס מסוגים שונים. הדו"חות החשבונאים קשים לקריאה לא רק להדיוטות - יש שימוש במקלטי מס ויש פרקטיקות של שימוש במחירי העברה, שרשורי חברות שקשה לעקוב אחרי זה".

לדבריו, הדו"ח לא נועד לנגח את רשות המסים. "תשלום מס הוא חלק חיוני מאמנה חברתית וזוהי טפילות לא לשלם מס. ישנן חברות שמשתמשות באמצעים יצירתיים כדי לחמוק מתשלומי מס. אנו חושבים שהאבחנה בין חוקי ללא חוקי לא מספיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker