"היצואנים צריכים לנצל בימים הקרובים את חולשת השקל מול היורו"

ליאור פאוסט, מנהל דסק מסחר מט"ח בלאומי שוקי הון, מעריך כי הירידות בשווקים הן תיקון שעשוי להגיע לכדי משבר בשל מחלוקות בין הבנק הפדרלי לממשל טראמפ ■ "הבורסה נמצאת במשבר מאז שהסינים סיימו את החופשה שלהם"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחרים מודאגים בוול סטריט
שלי אפלברג

"היצואנים צריכים לנצל את חולשת השקל במיוחד מול היורו בימים הקרובים , שכן הוא שבר מגמה ארוכת טווח" - כך טוען היום (ה') ליאור פאוסט, מנהל דסק מסחר מט"ח בלאומי שוקי הון בעקבות התזוזה החדה בשווקים.

האם המשקיעים בפאניקה?

"לא. אנחנו רואים כי התגובה בשוקי המטבעות בעולם בשעות האחרונות מתונה לעומת  המסחר בלילה בין רביעי לחמישי. זה קרה גם בימי הנפילות השנה בינואר ובפברואר, אז שוק המטבעות לקח את המושב האחורי והמתין בסבלנות עד שיתברר אם מדובר בתיקון זמני או גל מתמשך".

לדברי פאוסט, אפשר לראות היחלשות של הדולר מול היורו "היורו היה במסלול מטה בגלל איטליה והגירעון שלה, ועכשיו הוא מתחזק מול הדולר. המשא ומתן על הברקזיט בין האיחוד האירופי לבריטניה מטיל צל על הליש"ט והיורו.הין היפני נתחזק בצורה משמעותית מול הדולר. זה נובע מהחשש שההבנק הפדרלי לא יוכל להשלים את המשימה ולהוביל העלאה רביעית של הריבית בארה"ב השנה. בשווקים חוששים כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ישפיע על ההחלטה של הבנק הפדרלי. אם הוא יצליח צפויות השלכות רעותץ זאת תהיה הפעם הראשונה שנשיא אמריקאי מצליח להשפיע על ההחלטות של הבנק הפדרלי".

היחלשות השקל מול היורו עשויה לסייע ליצואנים בישראל?

"היורו שבר מגמה חזקה, ויצואן ישראלי שמקבל כל הזמן יורו, צריך לנצל את ה'משברון' הזה שנוצר בשווקים. שכן עתידה של אירופה בטווח הארוך נראה הרבה פחות ורוד מהעתיד של הכלכלה האמריקאית. אם הבנק הפדרלי יגמגם לקראת העלאת הריבית הבאה, נמצא את עצמנו בסביבת יורו-שקל גבוהה יותר. והיורו יתחזק מול השקל".

ליאור פאוסטצילום: לאומי שוקי הון

היחזקות היורו עשויה גם לסייע לבנק ישראל שבשנים האחרונות ניסה לרסן את התחזקות השקל על ידי רכישת דולרים. "בנק ישראל ישמח כי שער דולר-שקל היום נמוך מאוד ואם היורו יצליח לטפס מעלה מדובר בחדשות טובות עבור יצואנים שחשופים לשוק האירופי", אומר פאוסט. "בגלל שהירידות יכולות להיות סיפור קצר, היצואנים יידרשו להגיב במהירות בחלון ההזדמנויות שנפתח עבורם ולמכור יורו מול שקל במחיר הגבוה בעשר אגורות מזה שהיו מקבלים עבורו בשבוע שעבר".

אם הירידות החדות בשווקים ימשיכו מה נעשה עם השקלים שיש לנו?

"בצמד דולר-שקל, נוצר שיווי משקל, דווקא בגלל שהדולר אמור להיחלש מול השקל, בגלל שהוא נחלש בעולם, אנו רואים אותו מתחזק בישראל".

למה זה קורה?

"כתוצאה מקניית דולרים בשוק על ידי גופים מוסדיים שקוראים לביטחונות. הם מחזיקים בתיקי מניות בדולר, תיקי המניות יורדים והם נדרשים לשים יותר ביטחונות דולריים לתיקים".

מחכים לדברי הנגיד החדש

אז מה עתידו של הצמד דולר-שקל?

"בטווח הקצר ככל שהירידות יהיו דרמטיות יותר נראה את הדולר מתחזק. המבחן הראשון יהיה ברמת 3.65 שקלים לדולר ויכול להיות שהוא יעלה אף לכיוון של 3.68 שקלים.  אנחנו נכנסים לרבעון האחרון של השנה ברמות גבוהות של אי-ודאות. בישראל נכנס כעת לתפקיד נגיד חדש שעדיין לא  שמענו את מוצא פיו. והשוק מעוניין לשמוע התבטאות ראשונה שלו, שכן לאמירות שלו יש משקל כבד והתזוזה בצמד שקל-דולר יכולה להיות חדה.

"בארה"ב, אם עד אתמול היה ברור כי אנו נמצאים בתוואי העלאות ריבית - הנושא נהפך לפוליטי. לכן אני צופה כי השוק יגיב לכל התבטאות של הבנק הפדרלי וטראמפ. הבורסה נמצאת במשבר חריף מאז שהסינים סיימו את החופשה נראה לי שהולך להיות לנו חורף חם".

האם לדעתך אנחנו לפני מפולת?

"אני חושב שאנחנו יכולים לראות תיקון יותר עמוק מזה שהיה בתחילת השנה. האלטרנטיבה חסרת הסיכון השתפרה דרמטית. מי שרוצה להשקיע במוצרים של הכנסה קבועה ואג"ח אמריקאי יכול למצוא תשואות של 3% זה לא היה בתחילת השנה. לכן בגלל שהריבית האמריקאית השתפרה, זה יהיה האות שהראלי הארוך והממושך בבורסות בארה"ב מתקרב למיצוי ונראה בריחה למוצרים סולידיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker