"מורכבות החוזים בלווייתן והתחרות מעלות את סיכון האשראי של דלק" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"מורכבות החוזים בלווייתן והתחרות מעלות את סיכון האשראי של דלק"

חברת דירוג האשראי מידרוג אישרה אמש את דירוגה של קבוצת דלק ברמה של A2 עם "תחזית יציבה" ■ מידרוג: "לקבוצה נראות נמוכה של תזרימים מחברות בנות, כך שהיא נשענת על מימוש אחזקות לפירעון חובותיה"

7תגובות
קידוח לוויתן
אלבטרוס

חברת דירוג האשראי מידרוג אישרה אמש (ד') את דירוגה של קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, ברמה של A2, הנחשבת לרמה בינונית, עם תחזית "יציבה". כמו בהערכות הקודמות, במידרוג ציינו כי לקבוצה נראות נמוכה של תזרימים מחברות בנות, כך שדלק נשענת על מימוש אחזקות לפירעון חובותיה, מה שמגדיל את סיכון האשראי. עם זאת, במידרוג ציינו כי לקבוצה גמישות פיננסית גבוהה.

"פעילותה של קבוצת דלק בתחום הגז הטבעי בישראל מהווה גורם חיובי בדירוג בשל היות נכסי הגז בעלי חשיבות כלכלית לאומית", כתבו האנליסטים קובי רחמני, ליאת קדיש וסיגל יששכר. עם זאת, הדגישו הכלכלנים כי "מורכבות מימוש החוזים החתומים של מאגר לווייתן, לצד ההתגברות הצפויה בתחרות במשק הגז הטבעי בישראל, משליכים לשלילה על סיכון האשראי של החברה".

במידרוג ציינו לחיוב כי ענף הגז הישראלי ריכוזי ומאופיין בחסמי כניסה גבוהים, וכן את העובדה שתמר הוא מקור אספקת גז כמעט בלעדי למשק. באותה נשימה הם הזהירו כי עם הפעלתו של לווייתן ב-2020-2019, ובהמשך גם הפעלת מאגר כריש, צפויה להתפתח תחרות במשק הגז המקומי - שעלולה להביא חלק מהלקוחות של תמר לסיים ו/או להפחית את כמויות הגז הנרכשות.

במידרוג התייחסו לחוזי היצוא שנחתמו בין בעלי לווייתן ללקוחות באזור. החוזים כוללים הסכם יצוא לחברת החשמל הירדנית, וכן הסכם מותנה ליצוא גז לחברות דולפינוס המצרית, באמצעות צינור הגז של EMG. במידרוג רואים בחוזים הללו גורם סיכון, בשל מורכבותם והסיכונים הגיאופוליטיים הקיימים באזור. מנגד, במידרוג ציינו כי הסכם EMG, ככל שיתממש, עשוי למתן את הסיכון.

גם בדו"ח הנוכחי, דעתם של כלכלני מידרוג עדיין לא נחה מפעילותה של מפעילת הקידוחים איתקה. במידרוג ציינו כי הסיכון העסקי של איתקה - שנרכשה על ידי דלק בהשקעה של 2.5 מיליארד שקל - גבוה יחסית. לשיטת מידרוג, "איתקה הנה חברה קטנה בקנה מידה בינ"ל, בעלת ריכוזיות בנכסי הנפט והגז וחשיפה למחירי הנפט העולמיים המשפיעים על תזרימי המזומנים ושווי נכסיה. 

"לאיתקה צורכי שירות חוב גבוהים יחסית ב-2019-2018 הנובעים בין היתר מההשקעות בפיתוח מאגר סטלה. ב-2018 צפויה להשלים איתקה מיחזור של חלק מהתחייבויותיה בערבות קבוצת דלק, אשר סייעה לאיתקה להוזיל את עלויות המימון", נכתב.

בתרחיש הבסיס, לא הניחה מידרוג קבלת דיווידנדים מאיתקה ב2019-2018 – והיא אף אינה שוללת אפשרות של הזרמות הון נוספות לאיתקה מקבוצת דלק. בהמשך התייחסו כלכלני מידרוג לרמת המינוף של דלק, שעומדת על 52% (LTV – היחס בין החוב נטו לשווי הנכסים). במידרוג ציינו שרמת המינוף דווקא עלתה בשנה האחרונה על אף הפחתת החוב הפיננסי ל-7.6 מיליארד שקל, לעומת 8.5 מיליארד שקל ארבעה רבעונים קודם לכן. הגידול במינוף נבע בין היתר ממדיניות חלוקת הדיווידנדים הנדיבה של קבוצת דלק. במידרוג הדגישו כי המשך הקיטון בחוב מותנה בהיקף המימושים ובסך חלוקת דיווידנדים.

במידרוג ציינו כי לדלק נראות נמוכה של תזרימים שוטפים מהחברות המוחזקות בטווח זמן הקצר והבינוני, כך שיש לקבוצה הישענות גבוהה על מימוש אחזקות, המגדילים את סיכון האשראי. לפי חברת הדירוג, על אף הצפי למכירת יתרת ההחזקות של דלק קידוחים במאגר תמר (22%), פוטנציאל חלוקת הדיווידנדים נמוך יחסית, בשל צורכי פירעון החוב על מאגר תמר וכן צורכי השקעה של דלק קידוחים להשלמת פרויקט לוויתן. חרף האמור, במידרוג העריכו כי הנזילות של קבוצת דלק סבירה, וכי גמישותה הפיננסית בולטת לטובה, ומתבטאת בעיקר בהיקף רחב של נכסים פנויים משעבוד, מרביתם נכסים סחירים.

יצחק תשובה
גיל יוחנן

במידרוג מזכירים כי נכון לסוף יוני, לדלק מסגרות אשראי חתומות ממספר בנקים בהיקף משמעותי של כ-1.1 מיליארד שקל, לטובתן שעבדה חלק מהאחזקות הסחירות. "להערכתנו, גמישותה הפיננסית תאפשר לחברה, במידת הצורך, לגשר על פערי עיתוי, ונוכח צורכי שירות חוב גבוהים יחסית", נכתב.

לבסוף, הדגישו במידרוג כי חברת הדירוג "מקנה משקל חיובי בדירוג ליכולת הביצוע של החברה ומוניטין חיובי של עמידה בתחזיות, כפי שאלו התבטאו בהוצאה לפועל של מהלכים עסקיים ופיננסיים לאורך השנים האחרונות. בתוך כך, מקנה מידרוג משקל שלילי בדירוג לחלוקה משמעותית יחסית של דיווידנדים לבעלי המניות, כפי שהתבטאה בשנים האחרונות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#