"הנורמליזציה תוקפת את הפלסטינים - הם יתקשו לצאת ללחימה"

פאנל "מחכים לצונאמי" של פרשני "הארץ" - אבי יששכרוף, אלוף בן ועמוס הראל: "האוויר מלא דלק - הדינמיקה היא של עימות"

ערן אזרן

"אנו עדים לנורמליזציה שתוקפת את הפלסטינים – הם יתקשו לצאת ללחימה" - כך אמר הבוקר אבי יששכרוף, הפרשן לענייני ערבים בעיתון "הארץ", בפאנל "מחכים לצונאמי", במסגרת הפאנל, שנערך גם בהשתתפות עורך הדעות ופרשן מדיני ב"הארץ" אלוף בן והפרשן הצבאי עמוס הראל, סיפקו בכירי הפרשנים בעיתון את תחזיותיהם הגיאו-פוליטיות למדינת ישראל בתקופה הקרובה, ובמיוחד לקראת ההכרזה הצפויה על המדינה הפלסטינית בחודש ספטמבר באו"ם.

אלוף בן, אבי יששכרוף עמוס הראל ומזל מועלם

"קיימים שני תרחישים בנוגע להתנהגות של הפלסטינים בספטמבר", ציין יששכרוף. "האחד - התרחיש הכלכלי. כיום אנחנו מדברים על צמיחה של 9% בגדה - המצב הוא הרבה יותר טוב גם בהשוואה לשנות ה-90. בשורה התחתונה אנחנו עדים למהפכה בגדה ולנורמליזציה שתוקפת את האוכלוסייה הפלסטינית. אם בתור כתב נאלצתי בעבר לפגוש שלל הטרוריסטים, היום אני הולך ומראיין יזמים או את מנהל הבורסה של שכם. זה אומר משהו. לציבור הפלסטיני יהיה קשה עכשיו לעשות סוויץ ולצאת ללחימה".

עם זאת, יששכרוף ציין שקיים תרחיש שני, שיכול להיות סביר שבו הפלסטינים מתארגנים וצועדים לעבר ההתנחלויות. "במקרה כזה אנחנו עשויים לעמוד בפני הסלמה, ועלולים לעמוד בפני פריצת אינתיפאדה שלישית. האם היא תהיה חמושה? אם יהיו הרוגים? היא עשויה להפוך לכזו. יצא לי לפגוש עם המבוקש מספר אחת בקסבה של שכם. האיש בינתיים התחתן ואשתו בהריון – אני לא חושב שנראה אותו צועד לעבר התנחלויות שוב ויורה שוב לעבר הישראלים".

"האוויר מלא דלק - הדינאמיקה היא של עימות"

לעומת יששכרוף, אלוף בן סיפק תחזיות יותר קודרות לחודש ספטמבר. "הפלסטינים, בהתנהלות נכונה מבחינתם, החליטו שלא להיכנס למו"מ עם נתניהו ושלא לקבל ממנו התחמקויות ותרגילים. הם החליטו ללכת לאו"ם. במקרה הטוב מבחינתם הם יקימו מדינה, ובמקרה הפחות טוב  הם יביכו את ישראל. הסכנה בהכרה של האו"ם במדינה פלסטינית היא בעיקר מדינית. ישראל עלולה לעמוד בפני חרם ואולי בעתיד אף בפני סנקציות כלכליות.

"שר החוץ אביגדור ליברמן אומר שהכול שטויות, אך אני בעיקר חושש לא ממה שיקרה בניו יורק, אלא ממה שיקרה בשטח בירושלים. ישנם שני תרחישים: האחד, האו"ם מצביע בעד הקמת המדינה הפלסטינית, ואז בשטח הפלסטינים מסתכלים מסביב ולא רואים מדינה עצמאית, אלא את אותו המצב ששרר קודם לכן. מה יקרה אז? אני לא חושב שהפלסטינים ימשיכו באותו המצב.

"בתרחיש שני מדובר במצב הפוך: הפלסטינים לא מצליחים להשיג מדינה. מה קורה במקרה כזה? האם הפלסטינים אומרים 'אופס ניסינו?' הם עשויים להתחיל לפעולה באופן דומה לעולם הערבי. הם יאמרו 'איך ייתכן שאחינו בעולם הערבי יוצאים לרחוב ואנחנו מוכנים לחיות תחת כיבוש זר'. לכן הצונאמי יכול להגיע גם לאחר מכן. האוויר מלא דלק - הדינאמיקה היא של עימות".

גם עמוס הראל הסכים עם בן שהעימות יכול להיגרר לסוף הסתיו, אך ציין שאינתיפאדה שלישית אינה גורל שכן הפלסטינים עשויים לאמץ דרכי התנגדות אלטרנטיביים. "אולי לא נעים לשמוע, אך הפלסטינים שילמו מחיר כבד במהלך האינתיפאדה יותר מהישראלים. עד עתה, הערבים עמדו בפני קושי בסיסי – הם מעולם לא יכלו לעמוד מול היתרון האיכותי של ישראל. פה לראשונה הם מצאו נוסחה שעובדת – הפגנות עממיות תחת הכותרת של אי-אלימות. מה שראינו בחודש האחרון על גבול סוריה הוא חזרה גנרלית לקראת השטחים. באירוע הראשון פיקוד הצפון הופתע - כוח קטן של חיילים נתן למאות מפגינים לעבור. באירוע השני מדובר באסון של יחסי ציבור – הרג של אזרחים".

"כרגע יש נעלם במצרים שקוראים לו הצעירים"

הפרשנים הבכירים שהשתתפו בפאנל סיפקו אף תחזיות למדינות השכנות – מצרים וסוריה. בהתייחסו למהפכת הצעירים במצרים ולבחירות הקרבות בספטמבר, ציין יששכרוף כי קשה לחזות מה יהיו התוצאות שם. "המפלגה המאורגנת וההומוגנית ביותר היא של האחים המוסלמים. האמריקאים אומרים שהתמיכה שהם ישיגו תהיה רק 3% - בעיקר בשל טעויות פנימיות שלהם. תחזיות קודרות יותר מדברות על כך שהם יגיעו לשליש מהפרלמנט. עם זאת, כרגע יש נעלם שקוראים לו הצעירים - יכול להיות שהם יתארגנו ויצרו מפלגה שתזכה ברוב הקולות".

עמוס הראל התייחס בדבריו למאזן הקיים בין צה"ל למדינות הערביות בגבולות הדרומי והצפוני: "מה יקרה למשל ב'עופרת יצוקה 2' – איך תתנהג מצרים? האם היא תציב כוחות בסיני?", תהה הראל. "צה"ל לא נערך בגבול ולא ריכז שם מאמץ מזה שנים. הראל הוסיף שכרגע קיים יתרון נקודתי בגבול הצפוני וזאת מכיוון שהדיביזיות של נשיא סוריה אסד מופנות פנימה ולא לעבר הגבול עם מדינת ישראל".

בנוגע לאירועים בסוריה ציין הראל שאין שם זרם דתי שמוביל את ההפגנות אלא התפרצות ספונטנית. "האחים המוסלמים הצטרפו באנקרה לוועידת האופוזיציה, ושם גם הם הסכימו שהמדינה תהיה חילונית", אמר. "הזרמים שאנחנו עדים להם במדינה לאו דווקא נשלטים על ידי האסלאם הקיצוני. לא כל משטר שיעלה באזור יהיה משטר אייטולות, אך גם לא בטוח שהוא יהיה דמוקרטי. אין מה להתמלא באושר מהתמונות בכיכר תחריר במצרים, אך ישראל אינה יכולה ולא צריכה להתנגד לדמוקרטיה".

הראל התייחס בדבריו אף לאמירתו האחרונה של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן הנוגע לתקיפה אפשרית באריאן. "מערכת הביטחון חיה ומתפרנסת מתרחישי האימה. כשראש המוסד אומר 'לא שמעתי מימי רעיון מגוחך של תקיפה באיראן' - יש לכך משמעות גדולה. הקונטקסט הוא שיש חוסר אמון מוחלט באנשים שבצמרת. נתניהו רואה את עצמו כשתפקידו להציל את עם ישראל משואה. דגן לא לבד. שני הראשים שעומדים לצדו הם גבי אשכנזי ויובל דיסקין, אך עדיין לא מתבטאים".

---------

ועידת שוק ההון של TheMarker

ועידת שוק ההון השנתית של TheMarker ו- Deloitte בריטמן אלמגור זהר מתקיימת היום (א') זו השנה התשיעית ברציפות, בהשתתפות בכירי שוק ההון בישראל, חוקרים, מנכ"לים ומקצועני השקעות. דיוני הוועידה יעסקו בין היתר בתמורות המתרחשות בשווקים בארץ ובעולם, בתחזיות לפעילות במגזרים הפיננסים השונים ובצעדים שיש לנקוט להכנת החברות לאתגרים שמציב שוק ההון.

בוועידה משתתפו: אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות; שלמה שרף, מנכ"ל קבוצת עזריאלי; תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן; רו"ח יגאל בריטמן, יו"ר ומנהל עסקים ראשי Deloitte בריטמן אלמגור זהר; רו"ח אילן בירנפלד, שותף מנהל Deloitte בריטמן אלמגור זהר; רונן טוב, מנכ"ל  בית השקעות פסגות; פרופסור דניאל צידון, משנה למנכ"ל בנק לאומי; ענת לוין, משנה למנכ"ל בנק הפועלים; יאיר לפידות, מנכ"ל משותף ילין לפידות; צבי סטפק, יו"ר מיטב; בארי טאף, יועץ בכיר לנגיד בנק ישראל לענייני מדיניות מוניטארית  וחבר בוועדה המוניטארית החדשה ועוד רבים אחרים מבכירי המשק הישראלי.

בין הפאנלים שיתקיימו במהלך היום: "מחכים לצונאמי: בכירי פרשני הארץ בתחזית גיאו-פוליטית", "פאנל השקעות בישראל 2011", פאנל נדל"ן "האם העליות יימשכו?" ועוד.

לתוכנית המלאה של הכנס לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker