אנליסטים מראים: חברות הביטוח הקטינו התלות בשוק ההון - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אנליסטים מראים: חברות הביטוח הקטינו התלות בשוק ההון

סלייטר: החברות הגדילו את היקף נכסי הפנסיה והגמל וצימצמו את הקשר הישיר לשוק ההון; איצקוב-שוורץ: זהו התחום היחידי בו אפשר להרוויח בביטוחי החיים גם אם הבורסה יורדת

תנועת המספריים של מדדי המניות היורדים והאינפלציה העולה לא מיטיבים עם החברות בענף הביטוח. עם זאת, לטענת האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז', דו"חות הרבעון הראשון שפירסמו החברות מביאים עמם בשורה.

"חברות הביטוח הצליחו לצמצם את הקשר הישיר שלהן לשוק ההון", אומר סלייטר. לדבריו, תוצאות הרבעון מראות כי במקביל לגידול בהיקף הנכסים שהן מנהלות, בעיקר נכסי גמל ופנסיה, החברות הצליחו להקטין את תלותן בשוק ההון - שינוי בעל חשיבות רבה נוכח האי-ודאות בשוק.

האנליסטית לנה איצקוב-שוורץ מלידר שוקי הון מפנה את תשומת הלב לפוליסות הריסק - ביטוחי חיים טהורים בלא מרכיב חיסכון - שהן מרכיב צומח אחר בעוגת ההכנסות של החברות, שגם הוא מפחית את תלותן בשוק ההון. "נראה שנמשיך לראות תוצאות חלשות, אפילו טובות פחות מאלה של הרבעון הראשון. לאור שוק ההון השלילי ומדד המחירים הגבוה כנראה שגם ברבעון השני החברות לא יגבו בפוליסות המשתתפות ברווחים את דמי הניהול המשתנים.

"גם בפוליסות ביטוחי המנהלים מסוג מבטיחות תשואה הרווחים תלויים מאוד בשוק ההון, ואילו הפוליסות החדשות, שהונפקו לאחר 2004, עדיין אינן רווחיות לחברות. המקום היחיד כיום בפעילות ביטוחי החיים שהחברות יכולות להרוויח בו גם בשוק הון בעייתי הוא פוליסות הריסק, ובעיקר ריסק פרט.

"על המקום המשמעותי של הריסקים בהכנסות חברות הביטוח ניתן ללמוד מדו"חות 2010, שאף שהיתה שנה טובה בהשקעות, הריסקים היוו כ-40% מהכנסות מגזר ביטוחי החיים", מוסיפה איצקוב-שוורץ. הנהנות מכך, לדבריה, היו בעיקר הראל וכלל שחלק גדול יחסית מהפוליסות שלהן הן ריסקים.

סלייטר: "ראינו כאן את החברות פועלות בשוק הון לא פשוט עם שיעור עליית מדד לא נמוך ובלא דמי ניהול משתנים, ולמרות זאת מצליחות לייצר תשואה יפה להון של 6%-9% - בלי להביא בחשבון את ההפסד שהיה לכלל מברודגייט".

עם זאת, סלייטר מצביע על הבדלים משמעותיים בין תוצאות החברות ברוב התחומים, אף שסביבת הפעילות היתה זהה: "זה מדגיש את ההבדלים בין החברות לא רק בהיקף הפעילות, אלא ביכולתן לייצר רווחים בכל תחום".

בעוד מגדל הפסידה בפעילות הביטוח הכללי בישראל 6.8 מיליון שקל, הפניקס הרוויחה שם המון - 43.8 מיליון שקל. כך גם בתחום ביטוחי הבריאות: כלל הפסידה ממנו 7.2 מיליון שקל, בעוד הראל הצליחה ליהנות שם מרווח של יותר מ-40 מיליון שקל. השוני הגדול בין ביצועי החברות בלט גם בתחום ביטוחי החיים: בעוד מגדל והראל הרוויחו ממנו 57 ו-54 מיליון שקל בהתאמה, מנורה ספגה שם הפסד.

רנץ וולפגנג

מנורה מתקשה

איצקוב-שוורץ מציינת כמה חולשות שיש להפניקס בתחום החיסכון ארוך הטווח, מה שמציב את החברה בעמדת נחיתות מול שאר החברות בענף: "מצד אחד ה'בור' בדמי הניהול עוד לא נסגר והוא רק גדל, מה שמונע ממנה כבר כמה שנים לגבות דמי ניהול משתנים. מצד שני, פעילות הריסקים שלה לא מספיק גדולה, מה שמגדיל את תלותה בשוק ההון. בנוסף, הפניקס סובלת מהיעדר פעילות פנסיה משמעותית.

"לא פלא שהפניקס מתמקדת בפעילות הביטוח הכללי לשיפור תוצאותיה. זו דרך הרבה יותר קצרה לשפר תוצאות מאשר תחום החיסכון ארוך הטווח - שם הדברים מתרחשים על פני זמן רב.

"לעומת זאת, למנורה מבטחים שגם סובלת מהיעדר פעילות ריסקים גדולה, יש את הנכס הכי טוב בתחום החיסכון ארוך הטווח - קרן הפנסיה מבטחים החדשה, הגדולה בישראל. אבל נראה שהחברה מתקשה לייצר שם גידול ברווח, והיא סובלת מגידול משמעותי בהוצאות".

למרות גידול בהיקף הנכסים של קרן הפנסיה שלה, מנורה מבטחים סובלת כבר תקופה ארוכה מאיבוד נתח שוק. מבטחים החדשה מחזיקה כיום בנתח שוק של כ-38%, לעומת 47% ב-2005. איצקוב-שוורץ משייכת לכך גידול של 19% בהוצאות השיווק וההנהלה שהיו לחברה בפעילות הפנסיה. כמו כן, מנורה מבטחים סבלה ברבעון הראשון מקנס חריג של 14 מיליון שקל, שהטיל עליה המפקח על הביטוח בגין פרשת ההלוואות הבעייתיות בתחום ביטוחי החיים.

סלייטר: "מנורה משקיעה כיום המון כדי להתמודד עם האתגרים בעתיד. לא בטוח שהצעדים האלה ישאו פרי בעתיד. נטל ההוכחה כאן הוא על החברה. בינתיים, הפעולות האלה פוגעות בתוצאות השוטפות של מנורה - מה שמעמיד אותה במקום שונה מהחברות האחרות וגם מתבטא במחיר המניה בבורסה".

גידול בשיעור הפדיונות בביטוחי החיים

עיון בדו"חות הרבעון הראשון מגלה תחילה של מגמה שעלולה להפוך בעתיד לכאב ראש לא קטן עבור החברות. ללא יוצא מן הכלל, החברות דיווחו על גידול בשיעור הפדיונות בפוליסות ביטוחי החיים. שיעור הפדיונות נמדד כאחוז מהעתודה ומבוטא במונחים שנתיים. בעוד שברבעון המקביל שיעורי הפדיונות בחברות הגיעו ל-2.3%-3.9%, הרי שברבעון החולף הם הסתכמו ב-2.4%-4.1%, כשמגדל נהנית משיעור הפדיונות הנמוך בענף, ואילו מנורה סובלת משיעור הפדיונות הגבוה ביותר.

בכיר בענף טוען כי למרות מגמת העלייה בשיעור הפדיונות, עדיין ברוב החברות מדובר בשיעורים הנחשבים סבירים ונמוכים. עלייה מתמשכת בשיעור הפדיונות עלולה לחלחל עד לשינוי ההנחות האקטואריות שלפיהן מחשבות החברות את העתודות הנדרשות, כשהגדלה של העתודות תפגע בעתיד ברווחיותן.

איצקוב-שוורץ רואה בגידול בפדיונות סימפטום של התגברות התחרותיות וניוד הפוליסות החדשות בין החברות - כשהפוליסות הישנות עדיין נהנות מסטטיות ומחוסר ניוד.

תחום אחר שמרכז עניין רב בתקופה האחרונה הוא פעילות ביטוחי הבריאות, הכוללת את מכירת הביטוחים הסיעודיים. שוב ושוב מדווחות חברות על הגדלת ההפרשות לפעילות הביטוח הסיעודי ורושמות על כך הפסדים.

בכירים בענף הביטוח נשמעים מודאגים ומתבטאים בדבר הסיכון הטמון בפעילות, כששיפור הטכנולוגיה הרפואית והתארכות תוחלת החיים של אדם סיעודי המתרחשת בעקבות כך עשויים לסבך את החברות בהתחייבויות ענק שהן לא יוכלו לעמוד בהן כשהחשש הוא מתמחור שגוי. "קשה לנו לדעת אם החברות עשו את ההפרשות הנדרשות בביטוחים הסיעודיים או לא. מה שראוי לזכור זה שצמיחה אגרסיבית יכולה לעלות ביוקר", מזהירה איצקוב-שוורץ.

קבוצת הראל היא היחידה שהודיעה על חלוקת דיווידנד עם פרסום דו"חות הרבעון הראשון. הראל תחלק 42 מיליון שקל, שמצטרפים ל-235 מיליון שקל שחילקה מתחילת 2010. בסך הכל, מתחילת 2010 חילקו ארבע חברות בענף דיווידנד מצטבר של כ-1.1 מיליארד שקל.

מנורה מבטחים היא היחידה שלא חילקה דיווידנד, למרות עודפי הון של 688 מיליון שקל שיש לחברה. הדיווידנד האחרון שחילקה הקבוצה היה בסוף 2007. במנורה מבטחים מעדיפים לשמור את הכסף למטרות התרחבות, כמו השקעה של 120 מיליון שקל שעליה התחייבה באחרונה החברה להקמת מיזם ביטוח רכב בברזיל בשיתוף עם ביטוח ישיר וקרן ההשקעות של הבנק העולמי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#