הסיכון חזר לתקשורת

מניות התקשורת כבר לא משמשות מקלט בטוח למשקיעים

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> שנים רבות שמניות התקשורת הישראליות משמשות למשקיעים מקלט בטוח. משבר פיננסי כלל עולמי? הבנקים המקומיים נסחפים בזרם מחיקות גובר? הכלכלה המקומית מדשדשת? מניות התקשורת היו צוק איתן בים הסוער. כשהבנקים נאבקו במחיקות, חברות הסלולר שיפרו את הרווח; כשמניות הביטוח והנדל"ן צנחו, מניות התקשורת שמרו על יציבות ואף הגדילו את זרם הדיווידנדים.

המשקיעים אהבו את חברות התקשורת. ההשקעה בהן היתה לכאורה נטולת סיכון, ואיפשרה להם להפחית את הסיכון הכולל בתיקי ההשקעות. למרות זאת, הכו חברות התקשורת את המדדים הרלוונטיים שנה אחר שנה וסיפקו תשואה עודפת למשקיעים.

הקסם הפיננסי הזה נסמך על שני אלמנטים משלימים: תחרות דלילה ומשרד תקשורת ממשלתי רכרוכי. שני אלה חברו לביקוש הקשיח לשירותי תקשורת ואיפשרו לחברות לשבור את היחס המקובל בין סיכון לתשואה. התחרות הנמוכה העבירה עוד ועוד ערך מכיסי הצרכנים אל החשבונות של בעלי השליטה ובעלי המניות מקרב הציבור.

ואולם תקופת הזוהר של מניות התקשורת הגיעה לקצה לפני שנה. המהלכים להגברת התחרות שהוביל שר התקשורת, משה כחלון (ליכוד), החזירו את מניות התקשורת ליחסי תשואה-סיכון מקובלים. את 2010 סיימה פרטנר עם תשואה זהה לתשואת השוק, כלומר מדד ת"א 25 (15.8%), ואילו סלקום סיפקה תשואה נמוכה בהרבה מהשוק (7.9%). עם זאת, בזק, שלכאורה חשופה פחות לתחרות הגוברת בענף הסלולר, רשמה בשנה שעברה תשואה כפולה מהשוק (30.5%).

כיום, אפילו התוצאות האלה מידרדרות. הקמפיין להגברת התחרות בענף הסלולר הסתיים בהצלחה ומיד התחיל קמפיין חדש להגברת התחרות בתחום הקווי, הליבה העסקית של בזק. ואכן, מתחילת 2011 ירדה מניית בזק ב-12%, בעוד השוק כולו ירד ב-8% בלבד. בתקופה זו ירדה סלקום ירדה ב-10% ופרטנר צנחה ב-20%.

בניגוד לשנים קודמות, שבהן ביטלו המשקיעים את יכולתו של משרד התקשורת להשפיע על סדרי השוק הישנים, נראה כי כיום המשרד נטל הובלה ומשחק תפקיד מרכזי בקביעת שוויין של החברות. לראשונה, המשקיעים בשוק התקשורת נדרשים להתמודד עם שוק חי ותוסס שהסיכון בו נהפך לסביר - לא גבוה מדי, אך גם לא נמוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker