למרות החששות, יש הזדמנויות באג"ח חברות

הגיע הזמן לאסוף אג"ח קונצרניות צמודות המדורגות גבוה שהמח"מ שלהן קצר

יעקב גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יעקב גבאי

>> את השבועיים האחרונים של מאי הפעילים בשוק ההון המקומי ישמחו לשכוח. המניות ירדו, האג"ח הקונצרניות צנחו והמרווחים שלהן מעל לאג"ח הממשלתיות המריאו, האג"ח הממשלתיות, בעיקר הצמודות, ירדו בעקבות העלאת הריבית והירידה בציפיות האינפלציוניות, ורק האפיק השקלי הממשלתי רשם תיקון קל לירידות המתמשכות שרשם לפני כן.

החדשות הטובות הן שבעקבות הירידות האלה היו בתחילת יוני כמה הזדמנויות השקעה מעניינות. אחד האפיקים המעניינים להשקעה כיום הוא האג"ח הקונצרניות הקצרות, במח"מ של עד שנתיים, שבעקבות הירידות החדות נסחרות בתשואות אטרקטיביות. האפיק הזה מתאים להשקעה דווקא כיום - בתקופה שממשיכה להתאפיין בתנודתיות מוגברת בשווקים הפיננסיים - הודות למח"מ הקצר שלהן. הדירוג של רוב האיגרות האלה סביר, והן משתייכות לקבוצת הדירוג A מינוס.

דוגמה לכך היא אג"ח מסדרה ח' של חברת הליסינג אלבר. האג"ח מדורגת A3 על ידי מדרוג (מקביל ל-A מינוס של מעלות) עם מח"מ של 1.9 שנים ותשואה לפדיון צמודה למדד של 3.4% נכון לכתיבת המאמר. לאלבר צי של 30 אלף מכוניות, תזרים קבוע והון עצמי של 340 מיליון שקל. בנוסף, לאג"ח יש בטוחות בדמות שעבוד על כלי הרכב שבבעלות החברה בשיעור של 103%.

דוגמאות אחרות כוללות חברות מקבוצת פישמן שעיקר פעילותן נדל"ן. כך, כלכלית ירושלים אג"ח ז', המדורגת A מינוס על ידי מעלות, שהמח"מ שלה הוא 2.3 שנים והיא נסחרת בתשואה לפדיון של 5.11%, בצמוד למדד.

בכלל, ניתן למצוא אג"ח קצרות רבות של חברות נדל"ן הנסחרות בתשואות אטרקטיביות, אם כי חשוב לבדוק את סחירותן. בכמה מהאיגרות הסחירות דלילה במיוחד ומיעוט העסקות יוצר רושם של הזדמנות - אבל במקרה שהשוק ישנה כיוון ייתכן שיהיה קשה למכור את האג"ח במקרה הצורך. לכן, במקרים כאלה אנו מדגישים את החשיבות של החזקת אג"ח כאלה לפדיון.

אגב, יש גם אג"ח קונצרניות רבות שאמנם אינן צמודות למדד אבל התשואות לפדיון שבהן הן נסחרות משקפות רמה אטרקטיבית, בהנחת אינפלציה של כ-3% בשנה הקרובה (האינפלציה המגולמת כיום בשוק וגם זו הצפויה על ידנו). כך, אג"ח מסדרה א' של סקיילקס, החברה האם של פרטנר. האג"ח, המדורגת A מינוס עם מח"מ של 1.5 שנים נסחרת בתשואה לפדיון שקלית של 5.5%, כשיש לה בטוחות בדמות מניות פרטנר.

לשם השוואה, האג"ח השקלית מסדרה ה' של פרטנר, המדורגת AA מינוס עם מח"מ של 4 שנים נסחרת בתשואה דומה. באחרונה גייסה סקיילקס אג"ח ארוכות יותר (ל-5-6 שנים) בהיקף של כ-400 מיליון שקל - כך שנראה כרגע כי קופת המזומנים של החברה עמוסה.

דוגמה מעניינת נוספת היא דלק פטרוליום, החברה המרכזת את פעילות תחנות הדלק, הזיקוק ושיווק מוצרי הדלק בקבוצת דלק (כולל דלק ישראל). האג"ח מסדרה ח' של החברה מדורגת A על ידי מדרוג, יש לה מח"מ של 1.5 שנים והיא נסחרת בתשואה לפדיון שקלית של 6.4%. עם הון עצמי של יותר מ-300 מיליון שקל, יחס חוב נטו לשווי נכסים של פחות מ-60% והון עצמי מסך מאזן גבוה מ-30% - החברה נראית כרגע חזקה דיה.

הזדמנויות גם בדירוגים נמוכים

אפשר למצוא גם אג"ח מעניינות בדירוגים נמוכים יותר, כמו אלה של חברת הרכב קמור, יבואנית מכוניות BMW, שלה דירוג BBB. לחברה כמה איגרות כשהאג"ח מסדרה 8, לדוגמה, היא עם מח"מ של שנתיים ותשואה לפדיון שקלית של כמעט 8%. מדובר באג"ח להמרה, כך שבמקרה של שוק חיובי במיוחד היא עשויה להיכנס גם למסלול ההמרה (כרגע היא די רחוקה ממנו, עם פרמיית המרה של כ-60%).

קמור היא חברת אחזקות עם פעילויות נוספות, כמו ספנות ונדל"ן מניב. לחברה נזילות טובה ובאחרונה היא גם מימשה נכס מניב בגרמניה, שהגדיל עוד יותר את הנזילות שלה. באחרונה אישררה מעלות את דירוג החברה והעלתה את התחזית שלה לחברה מ"שלילית" ל"יציבה".

מכל זאת עולה שהאפיק הקונצרני הקצר נראה אטרקטיבי, אבל חשוב לציין כי הוא עלול לסבול מתנודתיות בתקופה הקרובה, ולכן הוא מתאים בעיקר למשקיעים לטווח הארוך. ייתכן כי אם נשוב לבדוק את האג"ח האלה בעוד שבוע או שבועיים התשואות לפדיון שלהן יהיו גבוהות יותר מאשר כיום (כלומר למשקיע נגרמו הפסדי הון) - אבל עדיין יש כאן הזדמנות לא קטנה. בפיזור המתאים ניתן להרכיב תיק אג"ח קונצרניות כזה עם מח"מ של 1.7 שנים בלבד ועם תשואה פנימית משוקללת הקרובה ל-3% הצמודה למדד המחירים לצרכן ומגינה מפני אינפלציה.

הכותבים הם מנהלי קרנות בהראל פיא. אין לראות במאמר שיווק השקעות; החברה עשויה להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker