מה מעיק על האג"חים של דיוויד פדרמן? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה מעיק על האג"חים של דיוויד פדרמן?

כבר חודש שחמש סדרות האג"ח של פטרוכימים רושמות ירידות שערים; התחייבויות של 2.2 מיליארד שקל וקופת מזומנים עם שמינית מהסכום בלבד, יכולים להסביר מדוע המשקיעים מזרימים פקודות מכירה

4תגובות

>> מי שעוקב אחרי איגרות החוב של המפעלים הפטרוכימיים, נתקל בשבועות האחרונים בירידות שערים כמעט רציפות ללא כל חדשות. חמש סדרות האג"ח של פטרוכימיים איבדו כ-8% בממוצע ב-30 הימים האחרונים והתשואות עליהן זינקו. גם אתמול המשיכה מגמת הירידה ואג"ח מסדרות ב', ה' ו-ו' איבדו 3%, 4% ו- 5%בהתאמה.

בשוק ההון קשה היה למצוא מי שידבר על פטרוכימיים. "אני כבר לא מחזיק באיגרות, ולא יודע מה קורה שם", היתה תשובה נפוצה. ואכן, בחודשים האחרונים צימצמו משקיעים מוסדיים את אחזקותיהם באיגרות. ירידות המחירים הובילו לכך שחלק מסדרות האג"ח נסחרות כיום בתשואות בתשואות דו-ספרתיות. כך, סדרות ב' ו-ג' הארוכות שעתידות להיפרע בדצמבר 2017, נסחרות בתשואה של 10%; איגרות החוב הלא מגובות מסדרות ה' ו-ו' נסחרות בתשואה של 12% ו-13% בהתאמה.

פטרוכימיים, שבשליטת דיוויד פדרמן, יעקב גוטנשטיין ואלכס פסל, היא חברת אחזקות המחזיקה ב-30.7% ממניות בתי הזיקוק בחיפה (בזן) והיא חלק מגרעין השליטה בחברה יחד עם החברה לישראל. אחזקה עיקרית נוספת שלה היא ב-26.8% ממניות אבגול, המשווקת מוצרי בד לא ארוג בעיקר לשוק ההיגיינה, כמו חיתולים חד-פעמיים ותחבושות חד-פעמיות לנשים.

לפטרוכימיים יש התחייבויות בהיקף של 2.2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח שלה, המורכבות מתשלומי קרן בסך 1.5 מיליארד שקל ומתשלומי ריבית מוערכים עתידיים (שכן רוב האיגרות צמודות למדד) של 700 מיליון שקל נוספים. בספריה מוערכות ההתחייבויות לבעלי האג"ח ב-1.7 מיליארד שקל. מתוך כך מחזיקים הגופים המוסדיים רק 170 מיליון שקל. עם זאת, רוב התחייבויותיה צפויות להיפרע בטווח הארוך, לאחר 2016, ובשנתיים הקרובות היא תצטרך לפרוע 292 מיליון שקל. נכון לסוף מארס 2011, לחברה יש מזומנים בשווי של 251.3 מיליון שקל בקופה.

איגרות החוב של החברה מסדרות ב', ג' ו-ד' מגובות בשעבודים על מניות בזן, והאיגרות מסדרות ה' ו-ו' אינן מגובות כלל. עם זאת, לפטרוכימיים יש נכסים לא משועבדים בהיקף מוערך של כחצי מיליארד שקל, שבהם היא יכולה להשתמש כדי למחזר שוב את חובה.

החדשות לא חיוביות אבל גם לא כל כך רעות

"פטרוכימיים באמת מאוד ממנופת, אבל הם עשו מהלך מאוד נכון של פריסה לזמן ארוך, מה שאומר שגם אם בזן לא תחלק דיווידנד היא תצליח לשעבד את המניות הפנויות או למחזר את החוב עם עוד שעבודים. איני רואה סיבה לתקלה מהותית, אלא אם יהיו חדשות רעות מאוד לבזן בתקופה הקרובה", מעריך איתי דיין, אנליסט בכיר בבית ההשקעות אנליסט.

"יש שתי נקודות חשובות שכדאי לתת עליהן את הדעת", מסביר יניב רחימי (לשעבר המשנה למנכ"ל רמקו בית השקעות שנרכש בידי אלטשולר שחם) את הירידות בניירות הערך של החברה: "הנקודה הראשונה והחשובה היא האיתנות הפיננסית של החברה, ההולכת ונשחקת מרבעון לרבעון. השחיקה ביחס ההון עצמי למאזן נובעת מהיעדר דיווידנדים מבזן ובשורה התחתונה מתזרים שלילי. הנקודה השנייה היא חשש של משקיעים מוסדיים שדירוג איגרות החוב של החברה יירד שוב, כפי שקרה בנובמבר 2010, כך שלא יוכלו להשקיע בה מבחינת מדיניות ההשקעה, והם מנסים להקדים תרופה למכה באמצעות הקטנת הפוזיציות".

לדברי דיין, "היתה תקופה לא קצרה שסך הנכסים של פטרוכימיים בקיזוז ההתחייבויות היה שלילי. כיום באותו חישוב נקבל ערך חיובי, אבל המינוף הפיננסי גדול מספיק כדי שתנודות במניית בזן יהיו משקולת רצינית על מניית פטרוכימיים ומשקולת קלה יותר על האג"ח, שהן למעשה אופציות על מניות בזן". בחודש האחרון איבדה מניית בזן 8% מערכה, בין השאר עקב חתימת חוזה לרכישת גז טבעי משותפות ים תטיס במחיר גבוה יחסית.

דיין מציין עוד כי "החוב של פטרוכימיים הוא דבר קבוע וידוע, והנכסים נקבעים לפי גחמת השוק. לכן כשבזן משדרת סימני מצוקה, האג"חים ממהרות להגיב. איני מסכים שבזן משדרת מצוקה. המרווח האפקטיבי שהיא מציגה הוא אמנם לא מיטבי והחוזה שחתמה עם ים תטיס אמנם יקר, אבל הציפייה שבעתיד יהיה טוב מהמצב כיום. עדיין יהיה חיסכון, אך פחות מהמתוכנן. החדשות מגזרת בזן אינן חיוביות מובהקות, אך הן עדיין לא כל כך רעות".

אחד ממקורות המימון העיקריים של פטרוכימיים הוא חלוקת דיווידנד בידי בתי זיקוק, אך ההנחה היא שבשנתיים הקרובות לא תחלק בזן דיווידנדים. זאת, בשל ההשקעות הגדולות במתקן לייצור דלקים נקיים (פצחן מימני או "מידן"), ההשקעה במעבר לגז טבעי והשקעה של 105 מיליון דולר בייעול הייצור. בתי זיקוק נמצאת בעיצומה של השקעה של 500 מיליון דולר בהקמת מתקן לייצור דלקים נקיים, שהפעלתו צפויה ביוני 2012 ועשויה להגדיל את ייצור הסולר של החברה ב-3%-4% ולתרום ל-EBITDA של בזן 150-200 מיליון דולר בשנה. המעבר לגז טבעי צפויה להוסיף 130 מיליון דולר נוספים בשנה.

כדי למחזר את חובה ללא קבלת הדיווידנד, מבצעת פטרוכימיים גיוסי אג"ח, בעיקר באמצעות הרחבת סדרות קיימות. מסקנות ועדת חודק, שנכנסו לתוקפן באוקטובר 2010 והציבו למוסדיים אמות מידה פיננסיות נוקשות יותר בהשקעה באג"ח, גרמו לחברות רבות, בהן פטרוכימיים, להעדיף הרחבה של סדרות קיימות על פני הנפקת חדשות. הפגיעה במחזיקי סדרה מסוימת המורחבת היא בדילול אחזקותיהם, המשפיעות על משקלם בקבלת ההחלטות באסיפות, על דילול הבטוחות ועל ירידת ערך האיגרות, שכן בהרחבת סדרות מוצעת בדרך כלל למחזיקים החדשים ריביות גבוהות יותר.

בשנה וחצי האחרונות ביצעה פטרוכימיים ארבע הרחבות של סדרות אג"ח קיימות בסכום כולל של 450 מיליון שקל. בפברואר 2010 הרחיבה החברה את סדרה ה' ב-200 מיליון שקל, ובאוגוסט 2010, בינואר ובפברואר 2011 הרחיבה את סדרה ו' בסכומים של 44, 62 ו-145 מיליון שקל בהתאמה.

ברבעון הראשון של 2011 לא קיבלה פטרוכימיים כל דיווידנד מבזן, לעומת דיווידנד של 50 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2010. ההפסד של החברה הסתכם ב-72 מיליון שקל, לאחר שב-2010 כולה הפסידה 181 מיליון שקל. פטרוכימיים נסחרת בשווי שוק של 370 מיליון שקל. מתחילת 2011 איבדה מניית פטרוכימיים 30% מערכה, ומתחילת יוני, עת פירסמה את דו"חותיה השנתיים, איבדה 8%.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#