בעלי אג"ח של אינספייר העמידו חוב של 74 מיליון שקל לפירעון מיידי

בעלי האג"ח מסדרה ב' טוענים כי החברה שבשליטת אבי ורטהיים ביצעה העדפת נושים

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אינספייר שבשליטת אבי ורטהיים לא קיבלה ארכה נוספת מבעלי איגרות החוב מסדרה ב' שהחליטו להעמיד חוב של 74 מיליון שקל לפירעון מיידי.

בעלי האג"ח דרשו מאינספייר ומהנושים המובטחים של החברה - הבנקים, בעיקר בנק הפועלים (52 מיליון שקל), וחברת אוריגו (82 מיליון שקל) - לקבל מכתב שבו יביעו את הסכמתם להארכת התקופה שבה יהיו בעלי האג"ח זכאים לערער על העדפת נושים לכאורה ב-5-12 חודשים נוספים.

צילום: אדרי לימור

בעלי האג"ח מסדרה ב' של אינספייר טוענים כי אינספייר ביצעה העדפת מרמה - העדפה של אחד מנושיה על חשבון הנושים האחרים - במארס 2011 כשחברת אוריגו ויתרה על זכותה להעמיד לפירעון מיידי חוב של 82 מיליון שקל שנתנה לאינספייר, בשל ירידת אחזקותיה של אינספייר בחברה הבת תדירגן.

אוריגו קיבלה מאינספייר בתמורה לוויתור שעבוד על מניות נוספות של תדירגן בשווי של 7 מיליון שקל. השעבוד הנוסף עשוי להיחשב כהעדפת מרמה אם בעלי האג"ח יצליחו להראות שאינספייר ידעה או היתה צריכה לדעת במועד יצירת השעבוד הנוסף שלא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי איגרות החוב.

הטענה של העדפת המרמה היא אמצעי הלחץ היחיד שיש בידי בעלי איגרות החוב לאלץ את הנושים המובטחים, בנק הפועלים ואוריגו, להתחשב באינטרסים שלהם בהסדר חוב עתידי. זאת משום שהשווי המצרפי של נכסי אינספייר מוערך ב-71 מיליון שקל, בעוד חובה לנושים המובטחים מסתכם ב-134 מיליון שקל.

אינספייר

עו"ד גיא גיסין מציין, בשם הנאמן לאיגרות החוב ונציגות איגרות החוב מסדרה ב', כי למרות דיונים והתכתבויות רבות בין הצדדים לא הושגה הסכמה על נוסח ההתחייבות שנדרשה בידי בעלי האג"ח. במקום זאת שלחו אינספייר והנושים המובטחים באופן חד-צדדי כתב התחייבות שאינו עומד בדרישה של הגדרת ההתחייבות ואף עלול להרע ולפגוע בטענות המשפטיות של בעלי האג"ח בדבר העדפת מרמה שבוצעה במסגרת תיקון ההסכם עם קרן אוריגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker