אילן רביב מצטרף לקרב על פז: "יש לאזן את עוצמתו של פוגל עם דירקטוריון חזק"

ביום שלישי תתקיים אסיפת בעלי המניות בחברה, שבה ייבחרו יו"ר ודירקטורים חדשים ■ המועמדים לתפקיד היו"ר הם אליעזר שקדי ויצחק צאיג

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש בית השקעות
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש בית השקעות

שבוע וחצי לאחר שיו"ר חברת האנרגיה והקמעונות פז, יצחק עזר, התפטר מתפקידו עקב חילוקי דעות בינו למנכ"ל, יונה פוגל, וחברי דירקטוריון אחרים, תתקיים ביום שלישי בשבוע הבא אסיפת בעלי המניות בחברה - ובה ייבחרו דירקטורים חדשים. זמן קצר לאחר מכן ייבחר יו"ר במקומו של עזר.

אתמול (ד') הצטרף למחול השדים בפז בית גם ההשקעות פסגות, המנוהל בידי ברק סורני, שזימן את הדח"צים לפגישה, ושלח מייל לפז, שבו נכתב: "הופתענו מהודעת החברה שפורסמה אתמול אודות התפטרותו של יו"ר החברה, מר יצחק עזר. עוד יותר מכך, מתוכן מכתב ההתפטרות המצביע על 'שאלות כבדות משקל ביחס לממשל התאגידי הנוהג בחברה'. בהתאם, נבקש לקיים פגישה בהקדם עם הדח"צים והדיקרטורים הבלתי־תלויים המכהנים בחברה".

אלה שיתמודדו על תפקיד היו"ר במקום עזר, שהלין על ממשל תאגידי לקוי בחברה, הם האלוף (מיל') אליעזר שקדי, לשעבר מפקד חיל האוויר ולשעבר מנכ"ל אל על; ואיציק צאיג, לשעבר מנכ"ל אסם. על מועמדותו של שקדי המליץ בית ההשקעות ילין לפידות, המחזיק 5.7% מפז. בנוסף, תומכת בה חברת הייעוץ אנטרופי.

מנכ"ל פסגות, ברק סורני
מנכ"ל פסגות, ברק סורניצילום: גיא חמוי

על תפקיד הדירקטור החיצוני יתמודדו שאול צמח (המכהן כדירקטור בחברה כיום), ומי שמנהל בישראל את הפעילות של חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן. מיטב דש, המחזיק 9% ממניות פז, המליץ על עודד גילת, שכיהן כדירקטור בתעשייה הצבאית. על התפקיד של דירקטור בלתי־תלוי אחד, מבין שני מועמדים שהוצעו בידי ועדת המינויים של פז, המליצה מנורה מבטחים על אריק שטיינברג, לשעבר יו"ר פסגות. שטיינברג גם מומלץ בידי אנטרופי.

המחלוקות בין עזר לפוגל היו סביב היקף תוכנית התייעלות שעל פז לבצע. פוגל סבור שמספיק לעשות אותה בהיקף של 100 מיליון שקל, בעוד שעזר טען כי יש צורך בסכומים גדולים בהרבה.

מיטב דש - המשקיע הגדול ביותר בפז

המשקיע הפרטי הגדול ביותר בפז הוא מיטב דש, שמחזיק 9% מהמניות (בשווי 500 מיליון שקל). המצב של היעדר בעל שליטה הופך את הגופים המוסדיים לבעלי מניות יותר פעילים מבעבר.

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש , ציין כי "אנחנו בשיח עם פז כל הזמן. כגוף מוסדי שמשקיע בחברה, ביצענו עליה אנליזה מפורטת. יש לנו לא מעט ידע על מה שקורה בחברה מבחינה עסקית".

רביב התייחס למכתב ששלח לפני כיומיים לפז, ובו דרישה לכינוס אסיפת בעלי המניות כדי לדון במינוי יו"ר דומיננטי, שיהווה משקל נגד לפוגל: "הצענו את עודד גילת בתור דירקטור רגיל. כבעלי המניות הגדולים בפז זאת אחזקה מהותית שלנו. כשראינו את מכתב ההתפטרות של היו"ר, מכתב מאוד חריג, ביקשנו למנות יו"ר חזק שיהווה משקל נגד למנכ"ל הדומיננטי פוגל. כשיש מנכ"ל חזק, ופוגל הוא מנכ"ל טוב וחזק, צריך לאזנו עם דירקטוריון חזק. זה אומר בעיקר יו"ר חזק. זה מה שביקשנו מהחברה. הם ענו לנו שהאסיפה הכללית כבר סגורה, ולא ניתן לשנות את המועמדים, ומתוכם יבחר היו"ר".

כלומר החברה לא קיבלה את הבקשה שלכם?

רביב: "הם נתלו בטיעון שהזימון כבר יצא. אז ביקשנו להרחיב את הדירקטוריון, ושיהיה יו"ר בעל שיעור קומה. הגדרנו להם מה זה אומר: ניסיון, ידע בעולמות הדלק, האנרגיה והקמעונות. איננו יכולים להציע מועמד נוסף, כי כבר הצענו. כל עוד המועמד מכהן, לא נוכל להציע עוד מועמד. לכן ביקשנו להרחיב לעשרה חברים את הדירקטוריון. עד אז ביקשנו שלא יקבעו דבר בשטח. זה נותן לחברה מספיק זמן כדי לזמן אספה כללית נוספת. זה לוקח 45 יום".

עד כמה גוף מוסדי צריך להתערב בניהול חברה?

יונה פוגל
יונה פוגלצילום: גלי אמויל

רביב: "מוסדיים אינם יכולים חוקית להתערב בניהול חברה. אני גם לא חושב שהם צריכים. הם כן צריכים לדאוג שהיא תתנהל בצורה ראויה וטובה - שזה בעיקר כולל פיקוח על התשתיות, פורומים, ועדות ופרסונות. כמובן, זה מקבל משנה תוקף בחברות שאין בעל שליטה, או שיש בהן בעיות, כמו עם המכתב. האנליסטים שלנו מכירים את החברות שאנחנו משקיעים בהן היטב. התפקיד שלנו הוא לשאול ולהאיר בתחומי מינוף, הצפות ערך, עתיד בתי הזיקוק וכדומה. זה קורה גם באופן שוטף. הבעיה היא מתי להתערב בתשתיות של החברה, וזה רק במקרים של נורה אדומה".

אחת הבעיות של הגופים המוסדיים היא שהם לא יכולים להתייעץ, בגלל מגבלה של הגבלים עסקיים. מדובר למעשה במגבלה שמונעת את את התייעלות הגופים המוסדיים, שכן היא לא מאפשרת להם לשתף פעולה בנושאים של ממשל תאגידי. כך, הכוח שלהם הופך להיות משמעותי יותר, ורשות ההגבלים כבר העניקה למוסדיים לא פעם אישור שמאפשר להם לתאם עמדות בנושאי ממשל תאגידי - כפי שקרה עם בזק.

בהמשך עשויה פז לזמן אסיפת בעלי מניות נוספת, שבה יעלו על סדר היום הרחבת מספר הדירקטורים, ושמות של מועמדים נוספים לתפקיד היו"ר. באחרונה הועלה שמו של אברהם ביגר, שהיה בעבר מנכ"ל פז, שופרסל ואדמה, כמי שעשוי להתמודד על תפקיד יו"ר פז באופן עצמאי.

מדירקטוריון פז נמסר בתגובה: "הממשל התאגידי בפז הוא מהטובים במשק בישראלי, וכך קבעה גם רק לאחרונה חברת אנטרופי שבחנה את הנושא בשנה האחרונה והעניקה לחברה ציון גבוה מעל הממוצע. פסגות ביקשו מפגש עם הדירקטורים החיצוניים והדירקטוריון נענה לבקשתם בשמחה, כחלק ממערכת יחסים שקופה ומתמשכת בין החברה לבעלי המניות שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker