הכסף מתושבי איטליה, הפלטפורמה ישראלית: כך מקימים תחנת כוח באיטליה

בלנדר בניהולו של גל אביב ממשיכה לצמוח בחו"ל ■ תקים אתר מימון עבור ענקית האנרגיה אדיסון, שיאפשר לתושבים בצפון איטליה לקחת חלק במימון הפרויקט ■ אביב: "המימון נועד להגדיל את מעורבות הקהילה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: נציג אדיסון רוברטו בוטא, מנכ"ל בלנדר ד"ר גל אביב, ראשת העירייה המקומית
ערן אזרן

ענקית האנרגיה האיטלקית אדיסון (EDISON) מוכרת בישראל על רקע מעורבותה בשוק הגז. החברה היא אחת השותפות (20%) ברישיון חיפוש הנפט והגז "רועי", הסמוך לתגלית הענק לווייתן. הממשק של אדיסון עם ישראל התרחב השבוע לתחום נוסף ולא שגרתי במיוחד - מימון המונים.

אדיסון, שבבעלות EDF הצרפתית, בחרה בחברת המימון הישראלית בלנדר להקמת פלטפורמה ייעודית למימון הקמת תחנה הידרו-אלקטרית בצפון איטליה. בלנדר תקים עבור אדיסון את הפלטפורמה, המתבססת על הטכנולוגיה של בלנדר למתן וקבלת הלוואות. בעזרתה תנסה אדיסון לגייס מאות אלפי יורו להקמת תחנת הכוח, בעיקר מתושבים באזור. בשלב הראשון יערך פיילוט, במסגרתו תגייס אדיסון כמיליון יורו.

בלנדר, שהוקמה בשנת 2014, פעילה בעיקר בתחום האשראי הצרכני בישראל. החברה מנוהלת על ידי ד"ר גל אביב (בנו של בעל השליטה דורון אביב) שפועל בתחום הנדל"ן - בעבר באמצעות אוסיף, וכיום באמצעות אביב ארלון וקבוצת אביב. בחברה, שערכה בעבר כמה סבבי גיוס הון, שותפים גם בלומברג קפיטל, ורינט קפיטל , גיורא עופר ויעל גיט, קבוצת אלייד, פתאל ומשקיעים מחו"ל.

מתקן של אדיסון באיטליהצילום: בלומברג

"הפעילות שלנו באיטליה מבוססת על מיזם הלוואות מעמית לעמית, בדומה לפעילות בארץ, אך גם על מכירת טכנולוגיות לעסקים – כמו בעסקה עם אדיסון", הסביר גל אביב, מנכ"ל בלנדר. "ההסתייעות במימון המונים - שהוא נגיש וזול - ולא במימון בנקאי או בשוק ההון, נועדה להגדיל את מעורבות הקהילה המקומית בהקמת התחנה. הרעיון הוא לחבר את האוכלוסייה לפרויקט.

"אתר המימון שקמנו עבור אדיסון מבוסס על לווה יחיד. אדיסון תגייס כספים מהציבור בערוץ חדשני, ואילו הציבור יוכל להרוויח מהקמת התחנה דרך הריבית שיקבל. באדיסון תיכננו את הפרויקט כך שתושבים המתגוררים בסמוך לתחנת הכוח יקבלו ריבית של 7%, לקוחות של החברה באיטליה יקבלו ריבית של 5%, ואילו תושבים אחרים יקבלו ריבית של 4% על ההשקעה", הוסיף אביב.

250 מיליון שקל בישראל

פרט לפעילות הצומחת באיטליה, לבלנדר פעילות גם בישראל ובגוש הבלטי. בישראל פעילותה מבוססת על מתן הלוואות מעמית לעמית לכל מטרה, ובכלל זאת רכישת רכב, טיפולים רפואיים, טיולים ועוד – דרך אתר אינטרנט. בלנדר ישראל, שבה שותף גם פסגות (20%), ניפקה עד כה הלוואות בסכום של כ-250 מיליון שקל, כשהלוואה ממוצעת עומדת על 22 אלף שקל. לפי בלנדר, המלווים נהנו עד כה מתשואה ממוצעת של 5.3% על השקעתם (נטו), שהיא אטרקטיבית לא פחות מאג"ח בבורסה.

בגוש הבלטי פעילותה של בלנדר לא נעשית דרך פלטפורמה אינטרנטית, אלא באמצעות מתן הלוואות ישירות; כלומר, החברה מגייסת חוב מגופים מוסדיים אירופאיים (בעיקר מצרפת), ומלווה לחברות, תוך שהיא נהנית ממרווח האשראי. אביב הדגיש כי "בלנדר מחזיקה ברישיון E-Money (EMI), שניתן לגופים בנקאיים שאין להם אפשרות לקחת פיקדונות ולנהל סיכוני אשראי. הרישיון תקף ל-28 מדינות באיחוד האירופי, ומאפשר לנו לעשות מגוון של פעילויות פיננסיות".

במהלך השנים האחרונות מימון עמית לעמית (P2P) בישראל ובעולם צובר תאוצה. היקף הפעילות בישראל מוערך כיום בכ-2 מיליארד שקל בלבד – שהוא נתח קטן מכלל האשראי הצרכני במדינה. פרט לבלנדר, מיזמי ה־P2P המוכרים בישראל הם Tarya, eLoan, BTB וקרדיט פלייס. מדובר בפלטפורמות דיגיטליות המחברות בין מלווים - הציבור שמחזיק בחסכונות - לבין לווים, שיכולים להיות אנשים פרטיים או עסקים קטנים ובינוניים הזקוקים לאשראי שאינו בנקאי.

בפברואר השלימה בלנדר גיוס הון וחוב בסכום של 16 מיליון דולר. הגיוס בוצע בהובלת גופים מוסדיים אירופיים ומשקיעים בינלאומיים, וכלל משקיעים חדשים וקיימים, ביניהם בלומברג קפיטל וגיוס חוב מקבוצת אייפל האירופית. הגיוס בפברואר העלה את סך הגיוסים הכולל של החברה לכ-25 מיליון דולר. כספי גיוס נועדו להרחבת פעילותה של החברה – בין היתר למדינות אסיה ואמריקה הלטינית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker