חברות הביטוח הפסידו בבג"ץ: מכרז קרנות ברירת המחדל אושר

החברות משכו את הבג"ץ, לאחר שהעדיפו כי ההכרעה תהיה ללא פסק דין ■ לטענתן, המכרז נועד לאפשר לבתי ההשקעות דוגמת אלטשולר שחם להיכנס לתחום קרנות הפנסיה

אסא ששון
עשרות אגורות
צילום: אורן זיו

חברות הביטוח החליטו הבוקר (ד') למשוך את העתירה הבג"ץ שהגישו כנגד המכרז של קרנות ברירת המחדל, לאחר שהעדיפו כי ההכרעה תהיה ללא פסק דין. המשמעות היא כי המכרז של קרנות ברירת המחדל אושר.

הטענה העיקרית של חברות הביטוח היא כי המכרז החדש של קרנות ברירת המחדל, ובו מינימום דמי ניהול - נועד לאפשר לבתי ההשקעות דוגמת אלטשולר שחם להיכנס לתחום קרנות הפנסיה. כיום מנהל שוק קרנות הפנסיה בישראל 292 מיליארד שקל - נתון מרשים לאור העובדה שב-2011 נוהלו בתחום הפנסיה רק 98 מיליארד שקל. מדובר בגידול של פי 2.9 ובעלייה ממוצעת של 20% בשנה. יחד עם קופות גמל וביטוחי מנהלים, הגיע ענף החיסכון ארוך הטווח לכמעט טריליון שקל.

חלק לא מבוטל מהגידול בנכסים נובע מהחלת חוק פנסיה חובה. בעקבות העלייה בהיקפי הנכסים, עלו גם ההכנסות של חברות הפנסיה — מנורה מבטחים, מגדל, הראל, כלל ביטוח והפניקס — שהן חמש החברות הגדולות והעיקריות בענף. ההכנסות המצרפיות שלהן ב–2011 הסתכמו ב–948 מיליון שקל, וב–1.5 מיליארד שקל ב–2017. העלייה בהכנסות של חברות הפנסיה נפגעה מירידה חדה בדמי הניהול. דמי הניהול מהצבירה הסתכמו ב–0.97% ב–2011, לעומת 0.52% ב–2017 — ירידה של 46%.

המצב נראה בעייתי יותר כשבוחנים את התפלגות נתחי השוק לפי רווח לפני מס. התפלגות הרווח לפני מס ב–2011 נראתה כך: מנורה עם 43% מההכנסות, הפניקס עם 2%, כלל ביטוח עם 14%, הראל עם 14% ומגדל עם 27%. כיום התפלגות הרווח לפני מס נראית כך: מנורה עם 68%, כלל ביטוח עם מינוס 2%, הראל עם 19%, הפניקס עם 8% ומגדל עם 7%. כלומר, מנורה והראל מחזיקות ב-87% מהרווח בענף הפנסיה.

שוק הפנסיה נשלט כיום בידי שני ענקים שיכולים להגיב לכל מהלך תחרותי של המתחרים שלהם, שכן יש להם את האוויר הכלכלי לחנוק את מהלכי היריבים — ובוודאי כל מהלך של קרנות ברירת המחדל.

התפלגות הרווחים בשוק הפנסיה

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן אלדובי קופות גמל, אמר בתגובה לבג"ץ: "מחיקת העתירה של חברות הביטוח, בהמלצת בג"ץ, מאפשרת את יציאתה לדרך של הרפורמה של כחלון  בתחום הפנסיה. מדובר בהחלטה מבורכת ששמה סוף לחגיגה של חברות הביטוח על גבם של החוסכים לפנסיה. הניסיון של חברות הביטוח לעכב ולמנוע את צאתה של הרפורמה לדרך היה לא יותר מזעקתו של הקוזאק הנגזל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker