בזמן מינוי הנגיד: האם בנק ישראל מתחיל לחבק את קהילת הקריפטו?

המשנה לנגידת הבנק, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, עמדה בראש פורום בו השתתפו נציגים מקהילת הבלוקצ'יין הישראלית ■ "יש חשיבות בשיח ההדדי בין הרגולציה לבין הנציגות הרחבה של התעשייה"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
ביטקויןצילום: MIKE SEGAR/רויטרס

בזמן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, הכריזו על זהות הנגיד הבא של בנק ישראל, בכירה אחרת בבנק הובילה פעילות בתחום אלטרנטיבי. המשנה לנגידת הבנק, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, עמדה בראש פורום בו השתתפו נציגים מקהילת הבלוקצ'יין הישראלית, כך נודע היום (ג') ל-TheMarker.

הפורום, שהתכנס בין כותלי בנק ישראל, היווה המשך להקמת הצוות הבין משרדי בראשות המשנה לנגידה, אשר ימליץ על הצעדים הנדרשים כדי לייצר לתעשייה ודאות רגולטורית. הפורום אמנם לא כלל נציגים של גופים רגולטוריים נוספים, אך בהתכנסות לקחו חלק נציגים אזרחיים רבים, בהם פירמות הייעוץ וראיית החשבון EY,  דלויט,  משרד עו"ד שיבולת, וכן נציגים מחברות הבלוקצ'יין הישראליות כמו "מנגרוב", E-TORO, בנקור ובלוקצ'יין IL.

הבנקים המרכזיים בעולם טרם החליטו באופן חד משמעי כיצד להתמודד עם נסיקת תחום הבלוקצ'יין, וכחלק ממנו עם הנפקות של מטבעות דיגיטליים (ICO) – אך בבנק ישראל החלו לזרוע את הזרעים הראשונים בנוגע להתפתחות של תעשייה זאת, בזמן שיש הרואים את טכנולוגיית הבלוקצ'יין כמאיימת במידה מסויימת על הבנקים המרכזיים.

הטכנולוגיה עשויה להוות אלטרנטיבה ל"כסף הישן" המודפס על ידי בנקים מרכזיים, מאיימת על המונופול שלהם על הדפסת כסף ואף עשויה להפכם ללא רלוונטיים במקרה קיצון.

בסוף החודש שעבר העניקה בודו-טרכטנברג ראיון ל-TheMarker בו אמרה כי "כדי שמטבעות הקריפטו והאסימונים (טוקנים) למיניהם ישתלבו בעולם הפיננסי, הם צריכים להתממשק עם המערכת הפיננסית הקיימת, כלומר עם הבנקים". ייתכן כי המפגש שהתקיים היום מהווה את הסנונית הראשונה בדרך לקיומו של חזון זה.

המשנה לנגידה, ד"ר נדין בודו טרכטנברג, אמרה כי "בנק ישראל עוקב באופן שוטף אחר ההתפתחויות והיוזמות בתעשיות הבלוקצ'יין וברגולציה הבינלאומית על התחום, ומקיים פגישות רבות עם נציגי התעשייה. לאחרונה אף הוקם צוות בין משרדי בראשותי שימליץ על הצעדים הנדרשים כדי לייצר לתעשייה ודאות רגולטורית שהיא חיונית להתפתחותה".

עוד הוסיפה כי "החשיבות העיקרית במפגשים כמו במפגש שקיימנו היום, היא בשיח ההדדי בין הרגולציה לבין הנציגות הרחבה של התעשייה. ההפנמה של חברות הפועלות בתחום בצורך בשיח רציף עם המערכת הרגולטורית, היא תנאי הכרחי כדי לייצר את התנאים לכך שהתעשייה תוכל להתממשק עם המערכת הפיננסית הקיימת והמפוקחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker