שיתוף הפעולה שהוביל את מניית ביו ויו לזנק ב-17%

החברה שילבה ידיים עם החברה הטאווינית אבנובה, והשתיים פיתחו פתרון כולל של מערכת הדמיה ובינה מלאכותית לזיהוי סרטן

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלן שוויבל, מנכ"ל ביו ויו
אלן שוויבל, מנכ"ל ביו ויוצילום: עופר וקנין

לאחר 12 חודשים בהם קרסה מניית ביו ויו ב-36% - בשעה ששווקי המניות נהנו מעליות שערים - פתחה מניית החברה את יום המסחר היום (ג') עם זינוק של 17%. עליה זו יכולה להסב מעט נחת למשקיעים הוותיקים בחברה, ביניהם קופות הגמל של ילין לפידות.

הזינוק מתרחש בעקבות הודעת ביו ויו על תחילת שיתוף פעולה פורה בינה ובין החברה הציבורית אבנובה שנסחרת בטאיוואן לפי שווי שוק של כ-65 מיליון דולר. שיתוף פעולה זה הוביל לפיתוח פתרון כולל של מערכת הדמיה ובינה מלאכותית לזיהוי תאי סרטן ותאי עובר הנמצאים במחזור הדם. אבנובה פעילה בתחומי אבחון מחלת הסרטן ומעקב אחריה.

ביו ויו, הנסחרת בתל אביב לפי שווי זעום של 45 מיליון שקל, משווקת כיום חמישה מכשירי מעבדה, המאפשרים לחקור את תאי הדם באמצעות חומר פלורסנטי, ולגלות אם למטופל שדגימתו הגיעה למעבדה יש סרטן ריאות, סרטן שד, סרטן בשלפוחית השתן או סרטן הדם. ההבדל בין המכשירים הוא מספר הבדיקות שניתן לבצע בו־זמנית. גילוי הסרטן מתאפשר בהליך לא פולשני המבוסס על בדיקת דם פשוטה. לאחר הבדיקה מבודדים את תאי המטרה, מסמנים אותם בנוגדנים פלורסנטיים, ומבצעים אנליזה מולקולרית לשם הזיהוי.

פעילות זו של החברה הניבה לה מחזור מכירות של 27 מיליון שקל ב-2017 ושל כ-12 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2018. 

"לפני שנתיים עשו לי היכרות עם מנכ"ל אבנובה, ווילבר הנג, שלמד בארה"ב" מספר לנו בשיחה אלן שוויבל, מנכ"ל ביו ויו. "הרקע להיכרות היה רצוני לשתף פעולה בתחום אחר - שלא יצא אל הפועל. לאחר כשנה הוא סיפר לי שהם מעוניינים להיכנס לתחום הבדיקות, ולכן מחפשים מערכת הדמיה. הנג בדק מספר מערכות והגיע למסקנה ששלנו היא הטובה ביותר, ולכן קנה אותה למעבדת אבנובה בטאיוואן. לאחר מספר חודשים קנה עוד שלושה מכשירים והציב אותם בסין ויפן."

כך, במשך שנה התאימה ובדקה אבנובה את מערכת ההדמיה של ביו ויו בסביבה קלינית במטרה להתאים אותה לפתרונות שלה. כעת היא מחזיקה בזכות הבלעדית לשווק את תוכנת הבדיקה יחד עם מוצריה - הכוללים מערכת לבידוד תאי סרטן ונוגדנים לצביעה ולזיהוי תאים אלו.

לדברי שוויבל, אבנובה מתכננת למכור את הפתרון הכולל למעבדות ברחבי העולם תוך כשלושה חודשים. כיום מגלגלת אבנובה מחזור מכירות של כ-15 מיליון דולר בשנה, אשר מניב לה רווח של כ-2 מיליון דולר. בסביבת ביו ויו מקווים שיתוף הפעולה עם אבנובה ירפד את שורת המכירות בעוד כמה מיליוני דולרים - כבר בתקופה הקרובה.

"אם בעבר היה נתק בין סריקת התאים, התוצאה והטיפול, כיום הפיתרון שלנו עם אבנובה מעניק שליטה על כל ההליך ומאפשר לנו להעניק לחולה תוצאה סופית הולמת. זאת משום שאנחנו יכולים לתת יותר פרטים על התא והבעיות הגנטיות", מסביר שוויבל.

"זה רק שיתוף פעולה אחד, אבל יש הרבה חברות עם פתרונות משלהן, שאנחנו לא יכולים להתחבר אליהם. אני מקווה שבתקופה הקרובה נדבר על שיתופי פעולה נוספים. הרעיון הוא להשתמש במה שביו ויו יודעת לייצר הכי טוב - מכונות הסריקה - ולהביא לשוק פתרון טוב בשיתוף פעולה עם חברות אחרות".

המערכת החדשה מבודדת את התאים הסרטניים ומבצעת את האנליזה באמצעות סריקה מהירה המשולבת עם בינה מלאכותית והדמיה", מסר נשיא אבנובה בהודעה לעיתונות. "הדמיה ובינה מלאכותית הן חיוניות לבדיקות הביופסיה. זיהוי התאים הסרטניים הינו צעד חשוב, שלאחריו מתבצעות בדיקות מעמיקות יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker