"נובל, דלק ו-Shell סיכמו על יצוא גז מאפרודיטה למתקני ההנזלה במצרים"

הזרמת הגז תיעשה על בסיס צינור ימי שיחבר בין המדינות, כך על פי דיווח בקפריסין, שצוטט בבלומברג ■ חברת הגז הטבעי של קפריסין פירסמה מכרז להקמת מתקן ליבוא גז נוזלי בעלות 300 מיליון דולר ■ מקורב לאפרודיטה: הגז מהמאגר ישמש ליצוא בלבד – ולא לשוק המקומי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קידוח גז בקפריסין
קידוח גז של נובל אנרג'י בקפריסיןצילום: AFP

"נובל אנרגי', דלק קידוחים ו-Shell קרובים לחתימה על יצוא גז בהיקפים מסחריים ממאגר אפודיטה שבקפריסין למתקני ההנזלה (LNG) של חברת Shell במצרים - כך על פי דיווח היום (ג') בקפריסין, שצוטט ב"בלומברג". הזרמת הגז תיעשה על בסיס צינור ימי שיונח בין שתי המדינות, בהתאם לתוכניות השותפות, כך לפי הדיווח.

עוד קודן לכן, חברת הגז הטבעי של קפריסין (DFEA) פירסמה מכרז להקמת מתקן ענק ליבוא גז נוזלי (LNG) בעלות של כ-300 מיליון דולר. המתקן אמור לקום בסמוך לעיר לימסול, ויחל לפעול לפי התוכניות ב-2020. כ-40% מעלות הפרויקט תמומן על ידי מענק מהאיחוד האירופי.

המכרז שפירסמה חברת הגז הטבעי של קפריסין

המכרז להקמת מתקן יבוא הגז הנוזלי (גיזוז) הפתיע גורמים במשרד האנרגיה הישראלי ובשוק הגז, שהתקשו להסביר מדוע בקפריסין מעוניינים לייבא גז למדינה, ולא להשתמש בגז זמין וזול מאפרודיטה. בעבר תיכננו השותפות באפרודיטה – בהן דלק קידוחים ונובל – לחבר את המאגר לרשת ההולכה בקפריסין, לצד הקמת מתקן יצוא גז נוזלי לאירופה.

מאוחר יותר השתנו התוכניות, כך שכיום מתכננים באפרודיטה לחבר את המאגר למתקני הנזלת הגז במצרים באמצעות צינור ימי, כחלק מהפיתוח המאוחר של מאגר לווייתן הסמוך (שלב 1ב'). ההערכות היו שכחלק מהפיתוח תוסדר גם העברת גז לקפריסין - באמצעות מתקן טיפול שיוקם בסמוך לחוף בקפריסין או לחילופין לחבר צינור מאסדת הטיפול של לווייתן בישראל.

גורם מקורב לשותפות באפרודיטה הסביר כי פרסום המכרז הוא חלק מתוכנית הממשלה בקפריסין להפנות את הגז שהתגלה ליצוא ולא לתצרוכת מקומית. לדבריו, אפרודיטה, כמו יתר המאגרים במדינה, לא מיועד לשוק המקומי מאחר שהצריכה בקפריסין נמוכה מאוד - 0.68 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה – כמות מזערית, שהופכת את חיבור המאגר לפרויקט ללא כלכלי. הוא ציין כי הרעיון הוא שמתקן הגיזוז יתחבר לתחנת הכוח הגדולה של חברת החשמל ולא למערכת הולכת הגז בקפריסין.

אפרודיטה התגלה ב-2011 בשטח החיפושים בלוק 12 שבקפריסין. המאגר, כ-160 ק"מ דרומית ללימסול, מכיל כ-129 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי – כשליש מכמות הגז שבתמר. המאגר הוחזק בעבר על ידי דלק (30%) ונובל (70%); אולם, ב-2015 מכרה נובל 35% מהזכויות במאגר לבריטיש גז, שאותה רכשה מאוחר יותר רויאל דץ של (Royal Dutch Shell) בכ-165 מיליון דולר.

ביוני 2014 חתמו דלק ונובל על מזכר הבנות למכירת גז מלווייתן למתקן ההנזלה של Shell במצרים למשך 15 שנה. אולם, העסקה מעולם לא יצאה אל הפועל, בין השאר על רקע גיבוש תנאי הרגולציה בישראל (מתווה הגז) - אך בעיקר מאחר ש-Shell רכשה את בריטיש גז ולא התעניינה בשוק המצרי הבעייתי. באוגוסט 2017 דווח ב"בלומברג" כי Shell במגעים לרכישת גז מלווייתן ואפרודיטה - 5 BCM של גז טבעי בשנה. השיחות היו אז בשלב מקדמי – וטרם נחתמו כל הסכמים מחייבים.

פרויקט הנחת הצינור מלווייתן ואפרודיטה למתקני ההנזלה במצרים, בהתאם לתוכנית הנוכחית, הוא מורכב, ארוך ויקר. עם זאת, מצרים וקפריסין כבר חתמו על הסכם להסדרת המסגרת הרגולטורית ליצוא מאפרודיטה, ובמקביל השותפות באפרודיטה דנות עם הממשלה בקפריסין על הגדלת התמלוגים למדינה לקראת יצוא עתידי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker