שמועות לא מבוססות הזניקו את גבעות עולם ב-8% במהלך המסחר

השמועות על תחילת הפקה מסחרית במחיר גבוה מאוד של 150 דולר לחבית -שגויות

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שותפות חיפושי הנפט גבעות עולם זינקה היום במהלך המסחר ב-8%, במחזור מסחר של 15 מיליון שקל. זאת בעקבות שמועות לא מבוססות שפורסמו בסוף השבוע אודות תחילת הפקה מסחרית מקידוח מגד 5 הסמוך לראש העין, של 1,000 חביות ליום במחיר גבוה מאוד של 150 דולר לחבית.

למעשה, לא מדובר במידע חדש כלל, וחלקו אף שגוי: השותפות הודיעה כבר לפני מספר חודשים כי תתחיל בביצוע מבחני ההפקה לטווח ארוך בקידוח בתחילת יוני, והיא עומדת בלוח הזמנים שנקבע. את הנפט שהיא מפיקה במהלך המבחנים היא מוכרת כבר תקופה ארוכה לבתי הזיקוק. כך, לדוגמא, מכרה במהלך הרבעון הראשון של 2011 נפט שהופק במהלך מבחני ההפקה תמורת 4.6 מיליון שקל.

אתר מגד 5

לגבי הכמויות שדווחו, הן נמוכות מ-1,000 נכון להיום. במארס האחרון הסתיימו מבחני ההפקה קצרי הטווח, והשותפות הודיעה על קצב הפקה יציב של 785 חביות ביום, ממקטע 8b, שיכול להגיע עד 1,085 חביות ליום אם תבוצע ההפקה מכל המקטעים, דבר הנתקל כעת בקשיים טכניים.

גם מחיר לחבית נפט אינו מדויק, בלשון המעטה: עד עתה מכרה השותפות כל חבית נפט תמורת 100-90 דולר, בדיסקאונט של מספר אחוזים על מחיר השוק העולמי של הנפט - רחוק ממחיר מופקע של 150 דולר לחבית שפורסם.

דובר גבעות עולם מסר בתגובה כי "השותפות מעבירה את דיווחיה לציבור אך ורק באמצעות הצינורות המקובלים. המידע בכתבה לא נמסר על ידינו".

זה שנים ארוכות ידוע כי בשדה מגד נמצא נפט באדמה. השאלה, במשך 20 השנים האחרונות ו-5 קידוחים שבוצעו במקום, היא כיצד ניתן להוציאו מהאדמה, בקצב גבוה מספיק כך שיהיה כלכלי. לפי הנתונים האחרונים, קצב ההפקה היה נמוך, והשותפות נקטה באמצעים כדי לנסות ולהגבירו.

על פי הדו"ח של חברת ייעוץ הבינלאומית מקבוצת בייקר יוז, גבעות עולם מתכננת להתחיל ולהפיק נפט ממגד 5 ולהמשיך לפתח את השדה כולו. בשלב הראשון, תבצע גבעות את הקידוחים מגד 6 ו-7 ופעולות המרצה בכל הקידוחים, ובשלב הבא תבצע עד כ-40 קידוחים בכל שדה מגד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker