לידר: מדד המחירים לצרכן במאי יעלה ב-0.7%-0.6%

"הצגת מועמדותו של פישר לראשות קרן המטבע עשויה להוביל להיחלשות השקל בטווח הקצר", מעריכים בלידר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

רפי גוזלן אסטרטג המקרו של לידר שוקי הון מעריך כי מדד חודש מאי שיתפרסם השבוע צפוי לעלות בשיעור של 0.7%-0.6% ויושפע בעיקר מעליית מחירי האנרגיה והמזון, במקביל לעלייה עונתית במחירי ההלבשה, ההנעלה הפירות והירקות. לטענתו, סביבת האינפלציה הבסיסית עולה מדרגה. כמו כן, קצב גידול מספר המועסקים החל להיבלם ומתקרב ל 3%

גוזלן מציין כי מאז המיתון האחרון נרשמה עלייה מתונה בשכר הריאלי, בהשפעת קצב האינפלציה הגבוה ששחק חלק ניכר מעליית השכר הנומינלי. לדעתו, התחממות שוק העבודה צפויה להוביל להתגברות קצב עליית השכר הריאלי כשם שאירע בשנים 2008-2007, כאשר המשק התקרב לתעסוקה מלאה.

בלידר טוענים כי סביבת הריבית הנמוכה לא צפויה להמשיך ללוות את המשק המקומי, אלא אם העולם יעמוד בפני מיתון מחודש. צורכי המימון הממשלתיים מוסיפים להיות נוחים מבחינת שוק האג"ח, אך הירידה בחיסכון הפרטי והעלייה בהשקעות צפויים להמשיך ולייצר לחץ להמשך עליית הריבית בטווח הארוך. עם זאת, גוזלן קובע כי האינפלציה הגבוהה הצפויה בשנה הקרובה תגביל את  עליית הריבית.

בסביבת המקרו ובארה"ב צופה גוזן כי תרחיש של התאוששות במהלך המחצית השנייה יתאפיין בעליית תשואות. התנאים הפיננסיים הנוחים בעולם מהווים תמיכה חשובה לכך כי מדובר בהאטה ולא בגלישה למיתון. גוזלן רואה בהתבטאותו של ברננקי כמבטאת את עיקר הבעיה הניצבת בפני הממשל, והיא הצורך להמשיך לזכות באמינות השווקים לגבי לקיצוץ עתידי בהוצאות.

רפי גוזלןצילום: אייל טואג

גוזלן רואה בנתונים המתקבלים מיפן אינדיקציה ראשונה המצביעה על התאוששות ומוסיף כי אם שיפור זה יתגלגל לנתוני המקרו בפועל, סביר שהוא יוביל לעדכון כלפי מעלה של הערכות הצמיחה בשווקים.

את הירידות בשוק המניות משווה גוזלן לשנת 2005, אז התאפיינו הירידות ב-7%. הוא אינו שולל את המשך הירידות בתקופה הקרובה.גוזלן מציין כי בשבועיים הקרובים עשויים להוות את נקודת השפל בשווקים שלאחריה תקופת דשדוש והתאוששות.

בשל ההודעה הרשמית על הגשת מועמדותו של פישר ליו"ר המטבע העולמי טוען גוזלן כי עזיבה של פישר במהלך הקדנציה אינה הפתעה של ממש, אך אם אכן תתרחש היא תוביל לעלייה בפרמיית הסיכון המקומית ולו באופן זמני ולהיחשלשות השקל בטווח הקצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker