"המוצרים המקוריים שטבע מפתחת יקזזו את הירידה בתרומת הקופקסון"

רוני גל, אנליסט בית ההשקעות ברנסטיין, מציב למניית טבע מחיר יעד של 55 דולר - 12% יותר ממחירה בשוק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

>> "צנרת המוצרים המקוריים של חברת טבע, שנמצאים בשלב פיתוח, גדולה דיה כדי לקזז את הירידה במכירות הקופקסון" - כך מעריך ד"ר רוני גל, אנליסט בבית ההשקעות ברנסטיין. גל קובע למניה המלצת "תשואת יתר" ומציב לה מחיר יעד של 55 דולר, 12% יותר ממחירה בשוק.

לדברי גל, הדיון בטבע התמקד בשנה האחרונה בסבירות של הידרדרות במכירות קופקסון ובהאטה בצמיחה של השוק הגנרי בארה"ב החל ב-2013. גל מעריך כי מחיר המניה הנוכחי משקלל את שני הסיכונים, ועל כן מחירה יושפע מהאופן שבו מטפלת החברה ברוויה בשוק הגנרי באמצעות שילוב של יוזמות עסקיות, כמו העמקת מעורבותה בשוק התרופות בלא מרשם וכניסה לשווקים גנריים מתעוררים מחוץ לארה"ב. גל סבור כי טבע ראויה להיסחר במכפיל של 9-10, בדומה לחברות הפרמה הגדולות.

עוד מציין גל כי טבע השקיעה במחקר ובפיתוח כ-8% מהכנסותיה משיווק מוצרים מקוריים וממותגים ולפחות סכום דומה במניות של חברות סטארט-אפ וברכישות שאינן נזקפות כהוצאה לדו"ח רווח והפסד - כך שהסכום הכולל של השקעות טבע במו"פ מתקרב ל-15% עד 20% מהכנסותיה; רמה שמתקרבת לזו של חברות פרמה וביוטק.

"טבע ראויה לשבחים על שבנתה מאפס צנרת מוצרים טובה, לא מדהימה, בחמש שנים בלבד", כותב גל. צנרת המוצרים של טבע מפוזרת בתחומים רבים וביחסי סיכון-סיכוי שונים. צנרת זו מונה 22 מוצרים הנמצאים בשלב הניסוי הקליני השני או השלישי והמכריע.

תרומת המוצרים לרווח למניה של טבע, בדולריםצילום: TheMarker

להערכת גל, המוצרים בתחומי בריאות האשה, מערכת הנשימה ושניים מהמוצרים ה"אחרים", כמו לשיכוך כאבים כרוניים ולהטריית כוויות, יאושרו על ידי רשויות הבריאות בסבירות גבוהה - ולכן הסיכון המשמעותי הכרוך בהם הוא סיכון השוק, כלומר הנתח שינגסו מקטגוריית התרופות הרלוונטית. גל מעריך כי המכירות השנתיות מותאמות הסיכון של מוצרים אלה יגיעו ל-2.1 מיליארד דולר בשיא, כשמועדי ההשקה שלהם יהיו בין 2012 ל-2015.

גל סבור כי התרופות לטיפול בסרטן שטבע מפתחת יושקו ב-2015-2016. הסיכון הקליני שהן לא יעברו בהצלחה את שלבי הניסוי הקליני המתקדמים משמעותי - אבל סיכון השוק שלהם נמוך מכיוון שהן נותנות מענה לצורך רב שאין לו פתרון רפואי בהווה. להערכת גל, מוצרים אלה יתרמו 1.7 מיליארד דולר לשנה למכירות החברה.

להערכתו, צנרת המוצרים תספק רווח של 60 סנט למניה ב-2015, כלומר 10% מהרווח הכולל של טבע בשנה זו, ותרומתה תגדל בקצב של 20% בשנה, ל-2.25 דולרים למניה ב-2020. גל צופה כי תרומת הקופקסון לרווח תרד ב-15% בשנה, מ-2.41 דולרים למניה ב-2012 ל-1.07 דולרים למניה ב-2015. לאחר 2015, לדבריו, תרומת המוצרים החדשים לרווחי טבע תהיה גדולה מהירידה בתרומת קופקסון ותאפשר גידול של 6% בשנה ברווח למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker