"חוק קבוצות הריכוז יחליש את רשות ההגבלים העסקיים"

ועדת הכלכלה צפויה לאשר השבוע את הצעת החוק המאפשרת לממונה על ההגבלים העסקיים להטיל שורה של מגבלות על חברות הפועלות בענף שהתחרות בו דלה

>> הצעת חוק קבוצות ריכוז, שצפויה להתקבל ביום שלישי בוועדת הכלכלה של הכנסת, מעוררת מחלוקת קשה בין מומחים להגבלים עסקיים. מתנגדיה סבורים כי מתן זכות וטו למפקח על הבנקים ולממונה על הביטוח, יחליש את מעמד רשות ההגבלים ולכן יש לוותר עליה בשלב זה. לגישתם, עדיף להמתין כחודש לתוצאות דיוני ועדת התחרות שהקימה הממשלה ולסנכרן את החוק עם מסקנותיה.

לעומת זאת, תומכיה סבורים כי חרף המגבלות על פעילות הממונה, החוק פותח לראשונה פתח לפעילות מצד רשות ההגבלים לקידום התחרות בענפים שהם צוואר בקבוק במשק, כמו הבנקים, הביטוח, התקשורת, התשתיות והאנרגיה. ברשות ההגבלים מקווים לשיתוף פעולה פורה עם הרגולטורים בבנק ישראל ובמשרד האוצר, שיגלו הבנה לצורכי התחרות והצרכנים. למנהל הרשות, דיויד גילה, יהיה הדיון בוועדת הכלכלה הזדמנות להופעה פומבית ראשונה בתפקיד הממונה.

הצעת חוק קבוצות ריכוז קובעת כי הממונה על ההגבלים העסקיים יוכל להכריז על קבוצת חברות מצומצמת בענף מסוים שבו התחרות דלה כקבוצת ריכוז. ההכרזה תאפשר לו להורות על צעדים בענף כמו הסרת חסמי מעבר וחסמי כניסה, או להורות לחברות הקבוצה למכור אחזקות בחברות בנות באותו ענף. על רקע זה לחצו חברות - בעיקר בענפי הבנקאות, הביטוח והתקשורת - על הרגולטורים באותם ענפים לפעול לטרפוד ההכרזה, בטענה שהחוק החדש יפגע ביציבותן.

דרור שטרום

התוצאה היתה נוסח פשרה של החוק, שהעניק זכות וטו על הכרזת הממונה בנושא למפקח על הבנקים בבנק ישראל ולמפקח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר. הווטו חל על עצם ההכרזה על קבוצת חברות כקבוצת ריכוז ועל הנחיות שהממונה יוכל לתת לקבוצה לאחר ההכרזה. הצידוק לווטו הוא חשש ליציבותה של חברה אחת, או של כל קבוצת הריכוז, כתוצאה מהחלטת הממונה על ההגבלים.

"ההצעה ממסמסת את תפקיד הרשות"

חילופי הממונה על ההגבלים לפני כחודש גרמו לבחינה מחדש של ניסוחי הפשרה בחוק. ברשות הופתעו מהסעיף המאפשר לרגולטורים בתחומי הבנקאות והביטוח להטיל וטו על עצם ההכרזה של קבוצת ריכוז. עם זאת, קרוב לוודאי שגילה לא יפעל לשנות מהותית את הצעת החוק. לאחר פגישות שקיים בשבועות האחרונים עם רגולטורים אחרים, מעריכים ברשות ההגבלים כי לאחר אישור החוק יאפשרו הרגולטורים הענפיים לקדם את התחרות תוך בלמים ואיזונים שימנעו פגיעה מהותית בחברות ויקדמו את האינטרס של הצרכן.

"ההתנגדות המרכזית שלי להצעת החוק היא שההצעה ממסמסת את תפקידה של רשות ההגבלים העסקיים כרשות אכיפה", אומר דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, שהיה הראשון שניסה לשנות את החקיקה בנושא קבוצות ריכוז. לדבריו, כוחה של הרשות עד היום היה בכך שהיא מדברת ואוכפת את החוק בלי שיערערו על סמכותה. הצעת החוק הופכת את הרשות למי שמגדירה מה רצוי ומה טעון שיפור מבחינת תחרות, אך נוטלת ממנה את יכולת הביצוע במקומות שבהם יש זכות וטו לרגולטורים אחרים.

בעד ונגד הצעת חוק הריכוזיותצילום: TheMarker

"זכות הווטו של רגולטורים שונים להחליט מתי הרשות תפעל יוצרת תקדים רע ביותר", אומר שטרום. "אין פה חובת היוועצות או צורך בתיאום, אלא פשוט זכות וטו מוחלטת המופעלת לכאורה תחת חשש ליציבות. כיום ההצעה נותנת זכות וטו מוחלטת גם לממונה על שוק ההון וגם למפקח על הבנקים. יש לי הרבה כבוד למפקחים האלה, אבל מתן זכות וטו לאלה שאצלם קיימות בעיות התחרות הקשות ביותר במשק הוא תוצאה קשה שאין לקבלה".

שטרום סבור כי מעבר לשאלה אם רגולטורים נוספים יקבלו זכות וטו בהמשך, יש כאן יכולת לערער על עמדת הממונה על ההגבלים בנושאי תחרות, ולהכפיף את שיקולי התחרות לשיקולי יציבות. בנוסף, יש כאן פתח להחרגת ענפי הבנקים והביטוח מחוק ההגבלים, דבר שלא קיים ברשויות דומות בעולם.

"ברגע שמכניסים לדיני התחרות זכות וטו בשם היציבות, היא לא נגמרת בקבוצות ריכוז", אמר שטרום. לדבריו, אם יובא לאישור הרשות מיזוג בין שני בנקים, למשל בין בנק ירושלים לבנק לאומי או לבנק הפועלים, והמפקח על הבנקים יאשר אותו מחשש ליציבות בנק ירושלים - האם הממונה על ההגבלים יוכל להיות אדיש לכך?

"ממתי המדינה מונעת תחרות בגלל חשש למתחרה ספציפי?" תוהה שטרום. "הצעת החוק יוצרת תקדים רע במיוחד של חסינות ממה שאמור להיות פרק מרכזי בחוק ההגבלים העסקיים. האבסורד בעיני הוא שזכות הווטו חלה גם על עצם ההכרזה על קיומה של קבוצת ריכוז. כאילו באים ואומרים: בוא לא נאמר לציבור את האמת על המצב הקיים. אני חושב שציבורית לא ניתן לקבל את זה ואיני רואה דרך שבה נוכל להסביר לדורות הבאים כיצד הסכימו למצב כזה של חיסיון האמת הנוגעת לכיסם של כלל הצרכנים".

לדבריו, מעבר לנושא הווטו, רשות ההגבלים עובדת עם כוח אדם מצומצם שלא צפוי להתרחב משמעותית בקרוב, ותוספת סמכויות לטפל בקידום התחרות, על פי החוק החדש, תוסיף נטל שלא ברור כיצד ינוהל. לדבריו, ההצעה תוביל לשיתוק רגולטורי במקרה של היעדר הסכמה, אך לא נקבע גורם שישמש בורר במחלוקת. "הייתי מוכן שהנגיד וראש הממשלה יכריעו - ובלבד שתהיה הכרעה. השיתוק ההדדי הוא המקלט הרע ביותר של חוסר התחרות והניוון המשקי", אמר שטרום.

דיויד גילה

"בעיני זה אבסורד שמחוקקים חוק כזה בזמן שקיימת ועדה שמינתה הממשלה ושדנה בפתרונות לבעיית התחרותיות במשק ובשאלות יסוד - שנושא קבוצות הריכוז הוא אחד מהם - ושמסיימת את עבודתה תוך כמה שבועות", אמר שטרום. "צריך להמתין לסנכרון החוק במפת הפתרונות של ועדת התחרותיות, והדרך ההגיונית היא להמתין עם הצעת החוק עד לגמר עבודת הוועדה ולסנכרן את הדברים כך שתונח בפני הכנסת הצעת חוק אחת שמרכזת את הפתרונות", הוסיף.

לדברי שטרום, אם בכל זאת יוחלט לקדם את הצעת החוק מבלי להמתין לוועדת התחרות, יש לצמצם אותה. ראוי להתמקד בכך שהממונה יוכל להכריז על קבוצות ריכוז על בסיס חסמי כניסה לשוק וחסמי מעבר, ולפעול מכוח ההכרזה נגד אלה הפוגעים בתחרות ולבטל את הסמכויות החדשות לקידום התחרות.

שיווי משקל דמוי קרטל בכמה ענפים

ברשות ההגבלים מודעים לחסרונות הצעת החוק, אך מקווים לשיתוף פעולה ולהבנה הדדית בין הרגולטורים בנושאי יציבות ותחרות. גילה בוחן מחדש את הצעת החוק ומברר את השיקולים שהובילו לפשרות, אולם לא צפוי לשנותה בצורה מהותית, מתוקף כיבוד הכרעת הממונה הקודמת.

ברשות סבורים כי חרף חסרונותיו, תיקון החוק חיוני מאוד, ממלא פרצה בחוק הקיים וצפוי לקדם בצורה משמעותית את התחרות לטובת הצרכן. החוק הנוכחי מאפשר לחברות ליצור שיווי משקל דמוי קרטל בכמה ענפים מבלי שרשות ההגבלים תוכל לפעול בעניין, כל עוד אין לה ראיות לשיתוף פעולה בפועל. החוק החדש יאפשר לה לתת הוראות להפסקת שיווי המשקל הזה גם בהיעדר ראיות שניתן להביא לבית משפט. ברשות גם סבורים כי העובדה שחברות בשוק ההון התנגדו לתיקון החוק מעידה על חששן מהרשות, ולכן לא צפויה פגיעה במעמדה הציבורי בעקבות החקיקה.

-

חוק קבוצות ריכוז

הממונה על ההגבלים יוכל להכריז על קבוצת חברות בענף שבו התחרות דלה כעל קבוצת ריכוז ולנקוט צעדים לשינוי המצב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker