"מי שחושב ששמים שלט 'HSBC' והכל מתקתק - לא מחובר למציאות" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"מי שחושב ששמים שלט 'HSBC' והכל מתקתק - לא מחובר למציאות"

יהודה לוי, מנהל הסניף המקומי של הבנק הגלובלי HSBC מאז פתיחתו, מתכנן לספק שירותים בכל העולם מהסניף בתל אביב: "השאיפה שלנו היא להפוך בשלוש-חמש שנים הקרובות לבוטיק של מאות לקוחות איכותיים"

2תגובות

>> בנק HSBC פתח סניף בישראל במארס 2001. בעשר שנות פעילותו בשוק המקומי הסניף הישראלי אמנם לא הפגין שאיפות להפוך לענק פיננסים, אבל בזכות הגב החזק של HSBC העולמי הוא מנסה לקדם ולהרחיב פעילויות בישראל בתחומי מתן אשראי לחברות, מימון פרויקטי תשתית גדולים, שירותי ניירות ערך ובנקאות פרטית.

"אנחנו משפרים ומגוונים כל הזמן את הפעילויות", אומר יהודה לוי מנכ"ל HSBC ישראל בראיון ל-TheMarker.

"מי שחושב ששמים שלט HSBC בשדרות רוטשילד בתל אביב, מחברים מחשבים והכל מתקתק כמו שעון שווייצי - לא מחובר למציאות", מדגיש לוי. "ישראל שונה ממקומות אחרים בעולם. אנחנו בנק סיטוני עם כ-200 עובדים שמצליח לגדול. לא היתה שנה שדרכנו במקום, למרות התהפוכות שהיו במשק".

בנק בוטיק

לוי לא תיכנן להיות בנקאי. הוא למד הנדסה בטכניון והחל את הקריירה המקצועית שלו בתחילת שנות ה-80 כמהנדס ייצור בחברת טבע. כעבור כמה שנים, אחרי שהבין כי כדי להניע תהליכים ולהוביל חברות נדרשת השכלה פיננסית, נסע ללמוד מימון ומינהל עסקים בברוך קולג' בניו יורק. בתקופת לימודיו בארה"ב עבד בריפבליק בנק, שהיה אז בשליטת משפחת ספרא, ועסק במיזוגים ורכישות.

אף שהתכנון המקורי שלו היה לנסוע לשנתיים, הוא נשאר בארה"ב שבע שנים. כשחזר לישראל הצטרף להנהלת הבנק הבינלאומי, בתפקיד סמנכ"ל תכנון ואחראי פעילות בתחום המשכנתאות, שנרכש על ידי ריפבליק. ב-1999 ריפבליק נמכר ל-HSBC, שביקש לפתוח סניף בישראל - ולוי מונה להוביל את הסניף מאז יומו הראשון.

האם אתה חושב שהרגולטור הישראלי היה מאפשר למשפחת ספרא גם היום לקנות בנק ישראלי כמו הבינלאומי?

"המשק הישראלי עבר כברת דרך ענקית מבחינת המוטיווציה של משקיעים זרים לפעול כאן. היה הרבה יותר קשה למצוא אז משקיע זר מכובד. דובר אז לא רק על להציל את הבנק, אלא גם על להביא בנקאי מכובד וגדול - וזה משהו שרגולטור עם ראייה ממלכתית עשה. כיום אין צורך בכך, שכן יש פעילות ענפה של משקיעים זרים. בנוסף, השקיפות והגילוי הנאות התפתחו מאוד, כך שאין צורך בצעדים ממלכתיים כאלה".

מה כוללת הפעילות שלכם בישראל?

"אנחנו עוסקים בארבעה מגזרי פעילות עיקריים. החטיבה העסקית עוסקת במימון של יותר מ-100 חברות מהגדולות במשק ושל החברות הבנות שלהן שפעילות בחו"ל. פעילות זו גדלה בשנים האחרונות. כך, נתנו מימון לקבוצת תשובה לפעילות הנדל"ן בארה"ב ולפרויקט הגז הטבעי 'תמר' במאות מיליוני דולרים.

"הפעילות השנייה היא בנקאות פרטית ללקוחות ישראלים ולתושבי חוץ, שמתמקדת בניהול תיקים ללקוחות עם הון של מיליון דולר ויותר. הפעילות השלישית היא בנקאות להשקעות - ייזום מיזוגים ורכישות, ביצוע גיוסי הון פרטיים וייעוץ לחברות.

"התחום הרביעי הוא חדר עסקות שעוסק בפעילות מסחר במטבעות, ריביות ונגזרים. בנוסף, הרחבנו את סל שירותי הבנקאות הפרטית ואנו מעניקים שירותי ברוקראז' לגופים מוסדיים המעוניינים לסחור בניירות ערך זרים, ואנחנו גם מאפשרים מסחר בניירות ישראליים לגופים זרים דרך השלוחות הזרות של הבנק".

מהו המיקוד האסטרטגי שלכם השנה?

"השנה נתמקד בצד הפאסיבי ולא האקטיבי, כשהבשורה הגדולה מגיעה מתחום הבנקאות הפרטית".

למה אתה מתכוון?

"אנו משיקים דסק חדש של בנקאות פרטית באוריינטציה של ניהול תיקי השקעות ישראליים ללקוחות שיפקידו לפחות מיליון דולר, וזה ייעשה מהסניף שלנו בתל אביב. עד היום שירות זה התמקד בתושבי חוץ, אבל הבנו שיש סינרגטיות בין תל אביב לסניפי HSBC ברחבי העולם לגבי לקוחות כאלה, כי יש להם חשבונות בחו"ל והם רוצים לפעול דרך אותו בנק.

"קיימנו באחרונה סמינר בתל אביב שאליו הוזמנו מנהלים מז'נווה, ציריך, ניו יורק, לוקסמבורג, לונדון, סינגפור וממקומות נוספים. בתום יומיים של ישיבות הכרזנו על הפיכת ישראל לגלובל סקטור - כזה שייתן שירות גלובלי. כל זאת, כשזה לא מונע ממך לפתוח חשבון גם בסניפים אחרים שלנו ברחבי העולם.

"כמעט כל הישראלים מדברים אנגלית, אבל זה נחמד שבדסק הישראלי יהיו דוברי עברית גם בסין, בסינגפור ובמדינות נוספות".

מה המסר העיקרי בצעד הזה?

"HSBC פותח שערים לניהול תיקי השקעות shore-on בתל אביב (לקוחות הבנק, הן ישראלים הן זרים, יוכלו להחזיק חשבונות גם בישראל וגם בחו"ל - מ"ר). נהיה הבנק הזר היחידי שמציע בתל אביב שירות כזה. השאר עושים זאת דרך חברות בנות. צעד זה נועד למסד את כל הפעילות הבנקאית הפרטית בתל אביב ושל ישראלים בעולם. מדובר גם במוטיווציה להגדיל את תיק הבנקאות הפרטית כמקור אשראי".

לאן אתם חותרים?

"אנחנו לא משנים את האופי הסיטוני שלנו. בכוונתנו לפנות לכמה מאות לקוחות ישראלים אמידים. זה לא מיועד לאלפי לקוחות, גם בגלל כרטיס כניסה לא זול ואוריינטציה חו"לית. השאיפה שלנו היא להפוך בשלוש-חמש השנים הקרובות לבוטיק של מאות לקוחות איכותיים".

נטוורקינג גלובלי

כיצד אתם מתחרים בבנקים הזרים והישראליים הפועלים במדינה?

"הבנקים הזרים לא מציעים שירותי ניהול השקעות בישראל, אלא רק בסניפים מעבר לים, בעוד הבנקים הישראליים הרבה פחות מפותחים מבחינת הפעילות בחו"ל. סניפי הבנקים הישראליים ממוקמים בעיקר בלונדון, ניו יורק ושווייץ - בעוד ש-HSBC יכול להציע לפחות 30 אתרים אטרקטיביים לפתיחה וניידות של החשבון".

אילו יתרונות נוספים יש לכם?

"הנחת העבודה שלנו היא שהלקוחות הישראלים והזרים נוטים להתייחס לבנקים המקומיים ככאלה שמשקפים את הסיכון של המדינה. אצלנו, לעומת זאת, הלקוחות חשופים בעיקר לסיכון במטה המרכזי של HSBC בלונדון ובמקומות נוספים בעולם. ואז הם רואים מול עיניהם בנק שהמשיך להרוויח בשנות המשבר, עם רייטינג חזק ויציב ברמה של AA מינוס, שנמצא בארבע-שש דרגות מעל לדירוג של הבנקים המקומיים - ומשקיעים זרים מבינים זאת. גם ישראלים מפזרים בהתאם את הכספים בארץ ובחו"ל. הפעילות הזאת מאפשרת לישראלים להרחיב את הנטוורקינג הגלובלי שלהם".

ומה לגבי הפעילות הקמעונית שלכם? הצהרתם בעבר שאתם מתכננים להיכנס לתחום זה.

"תחום הקמעונות מעניין אותנו. אנחנו חושבים שהדרך הנכונה עבורנו לתקוע יתד בתחום הזה היא באמצעות רכישת פעילות קיימת ומוכחת. הוצע לנו בעבר לקנות בנקים, אבל לא ניצלנו זאת. אם תהיה שוב הזדמנות אטרקטיבית אני מקווה שלא נפספס אותה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#