נס טכנולוגיות נמכרה לענקית הפיננסים סיטי לפי שווי של 307 מיליון דולר

קרן ההשקעות סיטי ונצ'ר קפיטל אינטרנשיונל של קבוצת סיטי תשלם 278 מיליון דולר במזומן בעבור מניות החברה; המנכ"ל שכי גרליץ ייהנה מתשלום של 20 מיליון שקל בעבור אחזקותיו ובונוס של מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> סיטי ונצ'ר קפיטל אינטרנשיונל (CVCI), קרן ההשקעות הפרטיות (פרייווט אקוויטי) של ענקית הפיננסים סיטי גרופ, סיכמה בסוף השבוע החולף על רכישת השליטה בחברת נס טכנולוגיות. הקרן תרכוש 90.4% ממניות נס לפי מחיר של 7.75 דולרים למניה, פרמיה של 17.6% לעומת מחיר המניה בסגירת המסחר בוול סטריט ביום חמישי. העסקה תתבצע במזומן.

העסקה המתוכננת משקפת לנס שווי של 307 מיליון דולר (בהנחת דילול מלא). בסך הכל צפויה הקרן לשלם תמורת המניות 278 מיליון דולר במזומן.

שכי גרליץ, יו"ר נס טכנולוגיותצילום: אייל טואג

דירקטוריון נס אישר את העסקה, ובתקופה הקרובה תתקיים הצבעה של אסיפת בעלי המניות בעניין. את העסקה ליוו מטעם נס הסניף הישראלי של בנק ההשקעות מריל לינץ' בנק אוף אמריקה וג'פריס בנק.

עם השלמת העסקה תהפוך נס לחברה פרטית ותימחק מהמסחר בבורסה. נס צפויה לסיים את השלב הנוכחי בחייה כחברה ציבורית בלי בשורות חיוביות במיוחד למשקיעיה, שכן מאז הנפקת החברה בנאסד"ק באוקטובר 2004 רשמה מנייתה תשואה שלילית של 47.5%.

וקטור ופורטיסימו ויתרו

עד סוף מאי נראה היה כי קרן ההשקעות הפרטיות וקטור תהיה זו שתרכוש את השליטה בנס, שכן היתה לה בלעדיות על הרכישה, ונראה היה כי היא מתקדמת לקראת הסגירה. ואולם לאחר ביצוע בדיקות נאותות ביקשה וקטור הנחה על המחיר ולא הושגו הסכמות.

בשוק רווחו השערות לפיהן וקטור לא הצליחה להשיג את המימון הנדרש, אולם מקורבים לווקטור דחו את הטענות ומסרו כי לקרן היה מימון מבנק אירופי. גם קרן הפרייווט אקוויטי פורטיסימו, המנוהלת בידי יובל כהן, היתה בתמונה, אך בסופו של דבר לא השלימה את העסקה.

לטענת כמה מהמעורבים בעסקה, מה שהכריע את הכף לטובת הקרן של סיטי מלבד היכרותה עם נס (יש לה נציגות בדירקטוריון) היא העובדה כי סיטי התחייבה, להבדיל מהאחרות, להשלים את העסקה ממקורותיה העצמיים. כלומר, לשלם במזומן - דבר שאמור לזרזר את ההליכים. לפי ההערכות, עם השלמת העסקה תבצע סיטי מימון מחדש עם הבנקים המקומיים, כמו הפועלים, לאומי, דיסקונט תמורת שעבוד של חלק ממניות נס.

אחד מהנשכרים מהעסקה הוא המנכ"ל ונשיא נס, שכי גרליץ, המחזיק בכ-2% מהון המניות של נס ואמור לקבל בגינן כ-6 מיליון דולר (כ-20 מיליון שקל) - לא כולל בונוס של כמיליון דולר שהוא עשוי לקבל במכירה.

"בשבילנו מדובר ביום של חג - לחברה, לעובדיה ולאופיה הישראלי של החברה", אמר גרליץ. "יש כאן בעל מניות שמביע אמון גדול בדרך של החברה, ומאמין ביכולות של חברה ישראלית להפוך לחברה משמעותית בתחום ה-IT". גרליץ ציין כי הוא "מתכוון להישאר בחברה ולהמשיך את גידולה".

דרכה של נס טכנולוגיותצילום: TheMarker

נס פעילה בעיקר בארה"ב ובמזרח אירופה, היא מעסיקה כ-6,900 עובדים ונחשבת לחברה בסדר גודל בינוני בשוק שירותי המחשוב העולמי. בעשור האחרון הפנתה נס יותר ויותר משאבים לפיתוח עסקיה בארה"ב ובהודו, בעוד התרומה היחסית של החטיבה הישראלית להכנסותיה של נס הלכה והצטמצמה.

פרט לסיטי כוללת רשימת בעלי המניות העיקריים בנס את משפחת וולפסון, בעבר בעלת המניות העיקרית בחברה. מוריס וולפסון, המשמש דירקטור בחברה, מחזיק ב-2.1% מהון המניות של נס. לאורך השנים צימצמה משפחת וולפסון את אחזקותיה בחברה, שהסתכמו ביותר מ-10% מהון המניות, אך היא עדיין נחשבת דומיננטית בניהולה של החברה.

הפעילות במערב אירופה לא התרוממה

נס טכנולוגיות הוקמה ב-99' בידי משפחת וולפסון לאחר מיזוגן של שש חברות מחשוב ישראליות ב-97'-99': טכם וקונתהל, שנרכשו מתדיראן; קומפרו; גלעד; ו-ICS ו-Ipex, שתיהן חברות בנות של איפקס. הקמתה של החברה פתחה עידן חדש בשוק המחשוב הישראלי, כשחברות נוספות אימצו את המודל של נס והפכו בעזרת שורה ארוכה של מיזוגים ורכישות לחברות ענק המעסיקות אלפי עובדים. כיום מובילות את השוק מטריקס מקבוצת פורמולה, מלם-תים, One1 וטלדור - כולן חברות גדולות המעסיקות יותר מ-2,000 עובדים.

בעשור האחרון ירד חלקה היחסי של נס טכנולוגיות בשוק המחשוב הישראלי - הן בשל גידול בחלקן של המתחרות, הן בשל התמקדותה ההולכת וגוברת של החברה בשווקים חיצוניים. הדו"חות השנתיים שפירסמו חמש החברות המובילות את השוק הישראלי ב-2010 מראים כי חלקה של נס בשוק זה מסתכם כעת בכ-8%. לשם השוואה, מטריקס ומלם-תים מחזיקות כל אחת בכ-12% מהשוק.

ב-2007 החלה נס במהלך אסטרטגי לכניסה לשוק מכירות התוכנה באירופה ובמזרח הרחוק. כניסתה של נס לשוק מכירות התוכנה האירופי התבססה על שתי עסקות מ-2007, שבהן רכשה החברה את הסניף האיטלקי והספרדי של חברת הפצת התוכנה סלסטה תמורת 28 מיליון יורו.

חדירתה של נס למערב אירופה לא צלחה, ובשנה האחרונה אף רשמה מחיקה של 29 מיליון דולר בגין פעילות זו, בין השאר בשל תשלומי פיצויים לעובדים רבים שפוטרו מהחברה. בחודש שעבר הודיעה החברה על מכירה של פעילות המכירות לחברת אדוונטק הישראלית תמורת 6.75 מיליון דולר. בנוסף, מובילה החברה מהלך לסגירתם סניפי המכירות שלה גם במלזיה ובסינגפור.

לא התאוששה מהמשברצילום: TheMarker

בצד הפסקת פעילות המכירות בשוקי אירופה ומזרח אסיה, המשיכה נס לחזק את כוחה כספקית שירותים, עם רכישת חברת הבינה העסקית גילון תמורת 74 מיליון שקל. אף שגילון נחשבת חברה שעיקר כוחה בשוק הישראלי, חזרו בכירי נס והבהירו כי הרכישה בוצעה במטרה לחזק את כוחה דווקא מעבר לים, כשיכולותיה של גילון מנוצלות בפרויקטים בשווקים בחו"ל.

עיקר פעילותה של נס בישראל מבוצעת בשני מגזרים נפרדים: במגזר הממשלתי והעסקי; ובמגזר הביטחוני, שבו הפעילות מבוצעת בידי נס TSG המעסיקה כ-300 עובדים. פעילות זו אחראית ל-10%-15% מהכנסות נס בכללותה. במגזר הציבורי נהנתה נס לאורך שנים מזכייתה במכרז הענק להקמת מערכת ניהול המשאבים הארגוניים הממשלתית, מערכת מרכב"ה, וכן משותפות ארוכת שנים עם חברת התוכנה SAP כשנס שימשה משווקת בלעדית שלה בישראל.

ביולי 2008 נפרדו דרכיהן של נס ו-SAP. במסגרת הסכם שעליו חתמו החברות, רכשה SAP מנס את חטיבת המכירות של מוצרי SAP בתמורה ל-100 מיליון שקל והקימה את SAP ישראל, שהוא סניף שיווק ומכירות עצמאי.

מי מחזיק בנסצילום: TheMarker

מאז היפרדותן של החברות הגדילה SAP ישראל את מעגל המשווקות המורשות של מוצריה בישראל, שכוללות כיום את טלדור, מטריקס ואדוונטק. בנוסף, הפכה החברה את מכללת ג'ון ברייס, גוף ההדרכה של מטריקס והמתחרה הבולט ביותר של מכללת נס, לגוף ההדרכה העיקרי למוצרי התוכנה של SAP.

החברות הישראליות עוברות לידיים זרות

אם תאושר עסקת המכירה, תהיה נס חברת המחשוב הישראלית השנייה שעוברת בשנה האחרונה לידיים זרות. בספטמבר 2010 מכרה אמבלייז את אחזקותיה בקבוצת פורמולה, החברה האם של מטריקס, לאסקו הפולנית תמורת 145.3 מיליון דולר. מטריקס היא הנכס העיקרי של פורמולה, המחזיקה גם בחברות סאפיינס ומג'יק. עם זאת, אסקו, המתמחה באחזקות קניין רוחני בתחום התוכנה ולאו דווקא בתחום השירותים, ביצעה את העסקה בעיקר בשל הזכויות על פתרונות התוכנה הוורטיקליים של סאפיינס, הפונים לתחום הביטוח; תחום שבו מבצעת אסקו פעילות ענפה.

על אף זאת, נראה כי בשנה האחרונה בחנה אסקו יותר לעומק גם את פעילותה של מטריקס, חברת שירותי המחשוב הגדולה בישראל מבחינת מספר עובדים ואף הרווחית בהן. כתוצאה מכך, ייתכן בהחלט כי מטריקס תרחיב את פעילותה בשוק האירופי. כיסיה העמוקים של אסקו, חברת ה-IT החמישית בגודלה באירופה, עשויים גם לסייע למטריקס לבצע רכישות משמעותיות בשוק הישראלי, אף על פי שהן יותנו בוודאי בהיתר של הרשות להגבלים עסקיים.

שתי העסקות של נס (אם תושלם) ופורמולה עשויות להפנות את תשומת הלב לפעילותן של חברות המחשוב הישראליות שנותרו עצמאיות: One1, מלם-תים וטלדור. עם זאת, הסיכויים לעסקת רכש נוספת כזו בידי גורם שלישי אינם גבוהים. שולי הרווח של תחום שירותי המחשוב בישראל נחשבים נמוכים, 3%-5% ממחזור הפעילות, והערך למשקיע חיצוני אינו ברור.

שתי העסקות גם מציגות פרופיל רכישה ייחודי: נס נרכשה כחברת שירותים בינלאומית שהכנסותיה בישראל אחראיות ל-37% מכלל הכנסות החברה, ואילו פורמולה, בעלת הבית של מטריקס, נרכשה בשל נכסי תוכנה ובשל הצלחתה של מטריקס בשוק המקומי.

מגדל נס בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker