בנק ישראל דוחה את תחזית העלאת הריבית במשק

ההחלטה האחרונה של קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל: הריבית במשק תישאר בינתיים ללא שינוי, ברמה של 0.1%. הריבית במשק לא השתנתה מאז מארס 2015

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרנית פלוג
קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

ריבית בנק ישראל תישאר בינתיים ללא שינוי, ברמה של 0.1% - כך הכריזה היום (ב') הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, הקובעת את גובה הריבית. ריבית בנק ישראל לא השתנתה מאז מארס 2015. 

ההחלטה התקבלה חרף ההערכות הגוברות בשוק ההון כי העלאת הריבית קרובה. לבנק ישראל תהיה עוד הזדמנות אחת לשנות את הריבית השנה - בהחלטת הריבית המתוכננת בעוד שבעה שבועות, ב-26 בנובמבר. עם זאת, בתחזית המקרו-כלכלית המעודכנת של חטיבת המחקר בבנק ישראל, שפורסמה אף היא היום, נדחתה העלאת הריבית הראשונה לרבע הראשון של 2019. התחזית הקודמת, מיולי האחרון, העריכה כי הריבית תעלה ל-0.25% כבר ברבע האחרון של 2018.

לפי התחזית המעודכנת, המשק יצמח השנה ב-3.7%, ובשנה הבאה ב-3.6%. תחזית האינפלציה ל-2018 עודכנה כלפי מטה - מ-1.2% ל-0.8% בלבד, מתחת לטווח היעד של בנק ישראל (3%-1%). 

"מאז החלטת הריבית הקודמת לא חל שינוי משמעותי בסביבת האינפלציה, אף שהמדדים האחרונים היו מעט נמוכים מהצפוי", נכתבה בהודעה על החלטת הריבית. "עם זאת, הוועדה המוניטרית מעריכה שהכוחות התומכים  בעליית האינפלציה ממשיכים לפעול; הסיכון העיקרי להתבססות האינפלציה ביעד הוא האפשרות לייסוף חד בשקל".

החלטת הריבית שהתקבלה היום היתה האחרונה בתקופת כהונתה של הנגידה היוצאת, ד"ר קרנית פלוג. הנגידה תסיים את כהונתה ב-12 בנובמבר.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה היום כי האבטלה במשק ירדה מעט באוגוסט, ל-4.0% מקרב בני 15 ומעלה המשתתפים בכוח העבודה - לעומת 4.1% ביולי. בבנק ישראל עוקבים בעיקר אחר הנתונים על גילי העבודה העיקריים, 25-64 שנה. בגילים אלה, שיעור האבטלה נותר ללא שינוי באוגוסט - 3.4%. גם שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בגילים אלה נותר ללא שינוי באוגוסט - 80.4%. בקרב בני 15 ומעלה, שיעור ההשתתפות טיפס מעט, מ-63.9% ביולי ל-64.0% באוגוסט.

תחזית בנק ישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker