סכסוך השותפים בהילת שוהם מתעצם

בתשקיפי קרנות הנאמנות הכשרות של הלמן אלדובי מופיע יקי מורשת, מנכ"ל הילת שוהם, כיועץ לענייני הלכה, בניגוד להחלטת בורר שאסרה על כך והצהרת מורשת כי "הייעוץ אינו נוגע לצד ההלכתי והוא רק כלכלי"

נועם בר

>> מחריף הסכסוך בין יקי מורשת, המנכ"ל והבעלים של בית ההשקעות החרדי הילת שוהם, לשותפים האחרים בו.

הרקע לסכסוך הוא בחירתו של מורשת לשמש כיועץ הלכתי לקרנות הנאמנות החדשות של הלמן אלדובי, המיועדות למגזר החרדי ושמתחרות בפעילות שרכש חצי שנה קודם מיטב מהילת שוהם. מדובר בחמש קרנות נאמנות הנושאות את השם "מורשת".

בהליך בוררות שקיים בין הצדדים הרב אריה דביר, דמות ידועה בעולם החרדי בכל הנוגע להלכה ועסקים, נקבע בהחלטת ביניים כי לפי תקנון הילת שוהם, לא יוכל מורשת לשמש יועץ בשוק ההון בכל מה שקשור להיבט ההלכתי. זאת בהתאם להסכם אי תחרות שעליה התחייבו בהילת שוהם למיטב.

מורשת נאחז בבחירה שעשה בעת העסקה עם מיטב, כשהעדיף שלא לחתום על הסכם אי תחרות תמורת קבלה מיידית ממיטב של 730 אלף שקל. הסכם אי התחרות הזה כלל הבטחה שלא לעסוק בתחום כשלהו בשוק ההון, כולל תחומים שאינם קשורים להלכה. שאר השותפים חתמו על הסכם כזה וקיבלו יחד ממיטב 2.9 מיליון שקל. "בכוונה לא חתמתי. לא רציתי להגביל את מרחב הפעולה שלי. רציתי ליהנות מחופש פעולה מוחלט. אני רוצה להמשיך ולעסוק בשוק ההון בכל דבר. אני חי ונושם שוק ההון, אמר יקי מורשת.

בשיחה השבוע עם Themarker טען מורשת כי הייעוץ להלמן אלדובי הוא כלכלי כללי, ולא נוגע להיבטי ההלכה: "בהלמן אלדובי אני רק בודק חברות ואומר אם אפשר להשקיע בהן או לא. אני מייעץ כללית ולא קשור לעניין ההלכתי. רשות ניירות ערך דורשת להפריד בין ניהול ההשקעות לצד ההלכתי. אז אני בוחר חברות לפי אנליזה, והם לוקחים את הרשימה ובודקים את הצד ההלכתי".

אלא שתשקיפי הקרנות הכשרות שחנך הלמן אלדובי מראות תמונה אחרת, ומורשת עדיין מופיע בהם כיועץ הלכתי. "יעקב מורשת ייתן ייעוץ כללי לקרן בדבר התאמת ההשקעות של נכסי הקרן מבחינה הלכתית", נכתב בתשקיף. עוד נכתב: "יעקב מורשת יתייעץ עם הרב הגאון אריה דביר, ראש מכון כלכלה על פי ההלכה לפי פסיקותיו של הרב יוסף שלמה אליישיב, על התאמת ההשקעות מבחינה הלכתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker