מדריך לאיגרות החוב של סקטור הבנקים - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדריך לאיגרות החוב של סקטור הבנקים

רבות דובר בשנים האחרונות על שוק האג"ח הקונצרני שעבר זעזועים רבים מאז החל המשבר הפיננסי ב-2008. אגרות החוב הקונצרניות סבלו מתנודה יוצאת דופן, החל בנפילת שעריהן בתחילת המשבר ודרך ההתאוששות המהירה שלהן עד לנקודת הזמן הנוכחית, שבה מוצא בנק ישראל לנכון להזהיר מפני הסכנות הגלומות בהן על רקע תשואות נמוכות היסטורית, שלטעמו לא משקפות את רמת הסיכון הגלום בשוק.

בלב כל הדרמה הזו, מתנהל לו סקטור האג"ח הבנקאי שמפגין באופן מסורתי תנודתיות נמוכה מאוד, אפילו בהשוואה לאג"ח הממשלתי. סקטור האג"ח הבנקאי נפגע הרבה פחות במהלך המשבר וגם עלה פחות כאשר השוק תיקן. יתרון מרכזי של אגרות החוב הבנקאיות הוא שבדרך-כלל ניתוח מצב המנפיקים פשוט יותר בהשוואה לרוב אגרות החוב הקונצרניות.

באופן כללי ניתן לומר כי הבנקים נהנים מסביבת מאקרו חיובית וכלכלה צומחת. בניגוד לרוב החברות הם גם נהנים ממגמה של עליית ריבית במשק מאחר וריבית גבוהה יותר מאפשרת להם להגדיל את מרווחי האשראי.

השקעה באגרות החוב הבנקאיות צפויה להשיג לאורך זמן תשואה גבוהה יותר מזו המושגת באפיק הממשלתי ובסיכון נמוך יחסית לשוק האג"ח הקונצרני בכללותו. הבונוס הנוסף, הוא כמובן התנודה הנמוכה והנזילות הגבוהה המאפיינות את הסקטור.

נשאלת השאלה, כיצד יכול המשקיע לבחור את האג"ח המתאים לו? ישנן קרוב ל-100 סדרות בנקאיות שונות, של מנפיקים שונים ולתקופות שונות. לעיתים, סדרות שנראות לכאורה דומות נושאות ריבית שונה ללא סיבה נראית לעין. באופן כללי ניתן לומר כי השקעה באגרות חוב בנקאיות צריכה להוות חלק מרכזי בפורטפוליו של המשקיע הסולידי. אך רצוי להכיר את מבנה החוב הבנקאי, לפני שמבצעים השקעה. להלן מדריך מקוצר לחוב הבנקאי:

מבנה ההון הבנקאי

הרכיב המרכזי בהון הבנקאי הוא הון המניות ורזרבות שניתן להן גילוי (הון הליבה). רכיב מרכזי זה בהון הוא הרכיב היחידי המשותף למערכות בנקאיות בכל המדינות. על מנת להשלים את יתר רכיבי הון הבנקים יכולים להנפיק מכשירי הון מורכבים (טבלה 1) בכפוף להוראות בנק ישראל.

ככל שיורדים מהרובד 3 לרובד 1 הדרישה של בנק ישראל היא שהמכשירים המונפקים יהיו דומים יותר למניות (הון) מאשר לאג"ח (חוב).

יש לשימוש במכשירי ההון המורכבים, כדרך להגדלת ההון, שני יתרונות מרכזיים: הראשון, ההון מוכר כהון רגולטורי ומשפר עמידה בדרישות הפיקוח על הבנקים. השני, ההון המונפק ע"י מכשירי הון אינו כלול בהון החשבונאי, לכן, הגדלת ההון המורכב על חשבון הון המניות, משפרת את התשואה על ההון.

בנק ישראל

מאפייני מכשירי ההון

מכשירי הון מורכבים נמצאים בתפר של בין הון לחוב ונועדו לשמש ככרית לספיגת הפסדים בתקופות משבר. בקטגוריית מכשירי הון מורכבים שנמצאים ברובד 1 ו-2 נכללים מספר מכשירי הון המשלבים מאפייני הון מסוימים ומאפייני חוב מסוימים. בהון רובד 3 - נכללים רק כתבי התחייבות נדחים.

הון ראשוני מורכב - רובד 1

מכשירי הון מורכבים ייכללו ברובד 1 בתנאי שהמכשירים: א. צמיתים – בעלי תאריך פירעון שלא יפחת מ-49 שנים. ב. במקרה שבו יחס ההון המזערי הכולל של הבנק ירד מתחת לשיעור של 9% או שיחס רובד 1 ירד מתחת לשיעור של 5%, תתבצע המרה אוטומטית של מכשיר ההון למניות רגילות. ג. המכשירים כוללים תמריץ לפדיון - לאחר מספר שנים קיים מנגנון העלאת ריבית (step up) במידה ואין פירעון של השטר. ד. המכשירים אינם צוברים תשלומים.

מכשיר זה מוכר כהון ראשוני (אשר שיעורו יכול להגיע עד ל 15% מההון הראשוני) לצורך חישוב יחסי הלימות ההון הרגולאטורים.
דוגמא למכשיר הון ראשוני מורכב – בנק דיסקונט ש"ה נדחים סדרה א'.

הון משני – רובד 2 עליון

מכשירים אלו דומים למכשירי ההון ראשוני המורכב אך עם תנאים פחות "נוקשים" – כגון, אפשרות למכשירים להיות צוברים וחוסר הדרישה להמרה אוטומטית בעת ירידה מיחס הון מזערי.
דוגמא למכשיר הון משני עליון– לאומי מימון ש"ה נדחים סדרה 300, 301 בנק לאומי.

כתבי התחייבות נדחים –רובד 2 תחתון ורובד 3

התחייבויות אלו הנן התחייבויות נושאות ריבית בעלות משך חיים מוגבל אשר נחותות להתחייבויות הבכירות של הבנקים (פיקדונות ואגרות חוב) רק בעת חדלות פירעון. כתבי ההתחייבות יכולים להיכלל ברובד 2 תחתון - בתנאי שהתקופה לפירעון היא לפחות 5 שנים, או ברובד 3 - בתנאי שהתקופה לפירעון היא לפחות שנתיים.

התחייבויות אלו אינן כוללות מנגנון המאפשר דחיית ריבית או ספיגת הפסדים, למעט בפירוק. כתבי התחייבות נדחים סובלים מחסרון משמעותי כרכיב הון לאור מועד פירעונם הקבוע, לכן ישנה הגבלה על סכום כתבי חוב שיהיה כשיר להכללה בבסיס ההון.
דוגמא לכתבי התחייבות נדחים- דיסקונט התחייבויות י' .

דירוג מכשירי ההון

בעקבות המשבר והדרישה מהבנקים להגדיל את יחס הלימות ההון פעלו חברות הדירוג להוריד את דירוג מכשירי ההון. חברות הדירוג מתייחסות למכשירי ההון המורכבים משני היבטים:

א. הערכת מאפייני "החוב" של המכשיר, כלומר, האפשרות לעצירת התשלומים, מנגנון ההמרה למניות וסדר העדיפות לעומת יתר הנושים. זאת לצורך דירוג המכשיר עצמו.

ב. הערכת המאפיינים "ההוניים "שלו, כלומר, עד כמה ניתן להשתמש במכשיר כחלק מההון הבנקאי. אמידת ההון הבנקאי חשובה לצורך דירוג התאגיד עצמו.

כתבי ההתחייבות הנדחים אשר דורגו בעבר בדירוג זהה לדירוג המנפיק, בשל מאפייני החוב ה"חזקים" שלהם בהשוואה למכשירי ההון האחרים, הורדו ב"notch" אחד מדירוג המנפיק וזאת על מנת לבדל את המכשיר מיתר ההתחייבויות הבכירות של הבנקים. מכשירי ההון האחרים יותר "הוניים" ולכן, דירוג החוב שלהם הנו בעל פער גדול יותר מדרוג המנפיק (כשניים – שלושה notch נמוך יותר).

חשוב לזכור כי בשל המאפיינים הייחודיים של המכשירים המורכבים הם צפויים לתנודתיות גבוהה יותר מבחינת הדירוג בהשוואה לחוב בכיר.

בשורה התחתונה - ככל שהמכשיר קרוב יותר לחוב כך תקטן תרומתו לבסיס ההון של התאגיד ומצד שני יהיה דירוג החוב שלו גבוה יותר (טבלה 2). כלומר, מנקודת המבט של המשקיע באיגרות החוב הבנקאיות ככל שהחוב המונפק משמש כחלק קטן יותר בהון הבנק וככל שהמכשיר ההוני דומה יותר לאיגרת חוב, כך עולה הסיכוי להחזר החוב ע"י הבנק במועד הנקוב בתשקיף.

הכותב הוא אסף דהן - אנליסט מחלקת המחקר הדס ארזים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#