כצפוי: משה ברקת - היו"ר החדש של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

כך הכריע הבוקר שר האוצר משה כחלון ■ ברקת, שיעמוד בראש גוף המפקח על טריליוני שקלים של הציבור, מכהן כיום כיועץ לגופים פיננסיים בתחום הבנקאות להשקעות, ובעבר היה יו"ר הפניקס שבבעלות יצחק תשובה

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקתצילום: עופר וקנין
שוקי שדה

כצפוי: שר האוצר, משה כחלון, החליט היום למנות את משה ברקת לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. זאת, לאחר שוועדת האיתור בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, סיימה את עבודתה והחליטה להמליץ בפניו על שני מועמדים משה ברקת ובני שיזף.

משה ברקת, המכהן כיום כיועץ בכיר לגופים פיננסיים בתחום הבנקאות להשקעות, שימש קודם לכן כיו"ר הפניקס החזקות והפניקס ביטוח, וכן כדירקטור בחברות דלק, דלק אנרגיה ואלעד אירופה. לפני כן כיהן ברקת כמנהל מחלקת תאגידים וכחשבונאי ראשי ברשות ניירות ערך.

כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו עוסקים בימים אלה באיתור הנגיד הבא של בנק ישראל. הנגידה הנוכחית, ד"ר קרנית פלוג, תסיים את תפקידה ב-12 בנובמבר. כחלון גם לא מינה עדיין כלכלן ראשי במשרד האוצר – תפקיד שאינו מאויש מאז מאי האחרון.

ארגז כלים מרשים - וביקורת

על הנייר, ברקת מצויד בארגז כלים מרשים — הוא רו"ח בעל תואר ד"ר במינהל עסקים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, שהיה בין 1988 ל–1996 חלק ממחלקת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. לאחר מכן היה מרצה למינהל עסקים באוניברסיטת דיוק וגם הספיק לכתוב ספר על "היבטים בחלוקת דיווידנד" עם פרופ' יצחק סוארי ופרופ' דן גבעולי, וב–2006 מונה לראש מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך. לברקת גם רזומה עסקי — בין 2010 ל–2015 הוא היה בכיר בקבוצת דלק של תשובה, כאשר בארבע השנים האחרונות שימש יו"ר הפניקס.

אלא שמתנגדי המינוי טוענים שמלבד חשש לניגודי העניינים הפוטנציאליים עקב העבר הקרוב מדי אצל תשובה, לברקת חסר דבר אחד חשוב ומהותי — יכולת עמידה מספקת מול חברות גדולות במשק. לדברי אדם שעבד עם ברקת ברשות ניירות ערך, "הרושם שלי היה שהוא אדם חלש. אייל סולגניק, שהיה מנהל לפניו במחלקת התאגידים ברשות, (ולאחר מכן עבד אצל נוחי דנקנר, ש"ש) היה דעתן, ברקת הרבה פחות. זה היה מעבר קיצוני. אייל לא היסס להיכנס לוויכוחים של חילוקי דעות, ברקת כן".

לדברי רו"ח בכיר, "אי אפשר להתעלם מכך שבתקופה של ברקת כמנהל מחלקת תאגידים ברשות — הטייקונים חגגו. זה קרה במיוחד אצל אי.די.בי, אבל גם בחברות אחרות. בעלי שליטה ניצלו לרעה את תקני ה–IFRS החדשים על חשבון הכסף של כלל הציבור בחברות, וונראה כי ברקת לא פעל מספיק כדי לעצור את זה. לא מכוונת זדון".

לצד הביקורת, יש לא מעט גורמים שעבדו עם ברקת או שמכירים אותו ובטוחים שמדובר במינוי ראוי. "ברקת הוא פקיד יעיל עם הרבה שכל, יודע לקרוא את המפה סביבו, פוליטיקאי די מיומן שיודע להסתדר כמעט עם כולם. זה לא שהוא נחמד, אלא שהוא יודע לרתום אנשים לעשות מה שהוא רוצה", אומר בכיר לשעבר ברשות ניירות ערך. "ברשות הוא היה סיביל־סרבנט (משרת ציבור). הוא ידע לעשות שינויים. השינוי העיקרי שלו היה שבזכותו דירקטורים בחברות כבר לא באו לישיבות כדי לאכול בורקס, אלא החלו לפעול בעקבות חובות שהוטלו עליהם".

כחלון: "לברקת יתרון מובהק בהובלת תהליכים ובניהול עובדים"

מהאוצר נמסר: "לאחר ששר האוצר בחן את שני המועמדים ואת מכלול ההיבטים הכרוכים במינוי מנהל רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הוא החליט למנות לתפקיד את משה ברקת. בהחלטתו נתן שר האוצר משקל רב ליכולותיו וניסיונו הרב של ברקת בתחום הפיננסים על כלל היבטיו, ובהם חשבונאות, רגולציה, ניהול סיכונים אשראי והשקעות. זאת לצד יתרונו המובהק ביכולת להוביל תהליכים ובניהול עובדים והנעתם. במסגרת זו נתן שר האוצר גם משקל לאופן שבו מילא ברקת את תפקידיו האחרונים כיו"ר הפניקס החזקות והפניקס ביטוח וכחשבונאי ראשי ברשות ניירות ערך".

ברקת הוא רואה חשבון מוסמך וד"ר למנהל עסקים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, תואר שני מאוניברסיטת קולומביה, תואר שני נוסף במנהל עסקים בהתמחויות מימון וביטוח ובעל תואר ראשון בחשבונאות וחקר ביצועים מאוניברסיטת תל אביב.

בוועדה שהמליצה עליו לתפקיד היו חברים המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין, פרופ' גבריאלה שלו, יו"ר רשות ניירות ערך לשעבר, פרופ' שמואל האוזר ומנהל מינהל הסגל הבכיר בנציבות שירות המדינה אילן רם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker