חברת הנדל"ן לא הצליחה להתנזל - וביקשה ממחזיקי האג"ח להתאזר בסבלנות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> הסיפור של חברת הנדל"ן אולימפיה, שבשליטת אוסקר כצנלסון, אלכס גור וחיים גוטרמן, דומה לזה של חברות נדל"ן אחרות: בעקבות ההשקעות הכושלות בנדל"ן במזרח אירופה (באוקראינה) היא נקלעה לקשיי נזילות ואינה מסוגלת לפרוע את התשלומים לבעלי האג"ח במועדים שנקבעו במקור. זאת למרות ההתאוששות בשווקים ופתיחת ברזי האשראי הבנקאיים והחוץ-בנקאיים.

באולימפיה היו מודעים למצב ובחודשים האחרונים פעלו בכמה מישורים כדי להשיג את מקורות נזילות, אך ללא הצלחה. כך, לא הצליחה החברה למממש את הסכם ההשקעה בה באמצעות קרן השקעות קנדית יורקוויל, לא הצליחה לגייס אג"ח פרטי בסכום של 46 מיליון שקל, לא קיבלה תשלום של 11 מיליון שקל בגין פרויקט פארק אולימפיה, וכן לא השלימה מכירה של כמה נכסים בישראל.

בעקבות כך פנתה החברה לפני כמה שבועות למחזיקי האג"ח (סדרות ב' ו-ג') בבקשה לדחיית מועדי התשלומים הקרובים של החברה בהיקף של כ-70 מיליון שקל, שהיו אמורים להתבצע בסופי מאי ואוגוסט השנה. הסיבה לדחייה, לטענת אולימפיה, נעוצה בכך ש"נוצרו סטיות בין התקבולים שהיו צפויים להתקבל לפי דו"ח תזרים המזומנים החזוי האחרון לבין הנתונים בפועל".

באולימפיה מציינים כי עקב חוסר הוודאות בשוקי הנדל"ן בתקופה האחרונה נוצרו לה ביטול ועיכובים במכירות של נכסים. בהתאם לכך מבקשת החברה מבעלי האג"ח למנות נציגות מטעמם כדי לנהל מגעים. כיום האחזקה העיקרית של אולימפיה היא בחברת הנדל"ן נאנט (32%), הפועלת לייזום מגורים במזרח אירופה, ששוויה הוערך באחרונה בידי חברת הייעוץ גיזה זינגר אבן ב-97 מיליון יורו.

לאולימפיה יש שתי סדרות אג"ח במחזור: אג"ח ב' בהיקף של 90 מיליון שקל, בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 1.33 שנים, העומדת לפירעון ב-2011-2013; ואג"ח ג', בהיקף סדרה של 120 מיליון שקל, בעלת מח"מ של 1.4 שנים, העומדת לפירעון ב-2011-2015. האג"ח של אולימפיה נסחרות בתשואות זבל לפדיון של 54%. החברה חייבת לבעלי האג"ח והבנקים 110 מיליון שקל עד סוף ינואר 2012, בעוד קופת המזומנים שלה ריקה. מניית אולימפיה איבדה בשנה האחרונה כ-70% והחברה נסחרת סביב שווי שוק של כ-20 מיליון שקל.

באחרונה מימשה חברת ישראלום, שבשליטת מתיו ברונפמן (מבעלי שליטה בבנק דיסקונט) ושולם פישר, את השקעתה באולימפיה בסכום של 170 מיליון שקל תמורת 25 מיליון שקל. בעקבות ההרעה במצבה חתכה ערב חג השבועות חברת הדירוג מידרוג את דירוג האשראי של אולימפיה בשמונה דרגות - מרמה של Ba1 לרמה של Caa3 (רמה נמוכה של יכולת החזר החוב) עם אופק שלילי, כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת בטווח הקרוב.

בעקבות ההרעה במצבה דיווחה מידרוג כי הכניסה את סדרות האג"ח של אולימפיה, המדורגות Ba1 עם אופק שלילי, לרשימת מעקב עם השלכות שליליות. אולימפיה התקשרה עם פרופ' אמיר ברנע לצורך קבלת ייעוץ והכנת תוכנית עסקית כלכלית מעודכנת לגבי מקורות פירעון התחייבויותיה בשנתיים הבאות, שמסתכמות בכ-220 מיליון שקל עד סוף 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker