הבעלים מבקשים זמן, בעלי האג"ח רוצים פיצוי במניות

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברת הנדל"ן דוראה, שבשליטת בצלאל איגר, היתה אמורה לפרוע החודש את תשלומי קרן האג"ח. ואולם החברה זימנה אסיפת בעלי מניות והודיעה כי אין ביכולתה לעשות כן. בעקבות זאת, נדחו בשלושה חודשים הפירעונות בכל הסדרות, ששוויין בשוק מסתכם ב-110 מיליון שקל.

ההודעה לא הגיעה בהפתעה. בדו"חותיה הכספיים של החברה ל-2010 נכללה הערת "עסק חי", ורואי החשבון של החברה מציינים כי יש לה גירעון בהון חוזר של 204 מיליון שקל וחורגת מאמות מידה פיננסיות, בגין הלוואה של 110 מיליון שקל.

מחזיקי סדרות האג"ח א', ב' ו-ד' בחרו באיש העסקים אדוארד קלר כנציגם וינסו לגבש הסדר עד אוגוסט. התשואות לפדיון של דוראה, השולטת בליברטי ומחזיקה באורתם סהר (נכון ל-6 ביוני), הן 83% באג"ח סדרה א' בעלות מח"מ של חצי שנה, 55% לסדרה ב' במח"מ של שנה ו-56% בסדרה ד' במח"מ של שנתיים. את בעלי סדרה ג', שהיא סדרה להמרה, נבחרה לייצג חברת מנורה. בשנתיים הקרובות תידרש דוראה לפרוע התחייבויות בסך 100 מיליון שקל, בתוספת 14.5 מיליון שקל ריבית.

החברה מחזיקה בשני נכסים מהותיים, אך שניהם משועבדים כנגד חובות: אחזקות החברה באורתם סהר משועבדות לקרנות הגמל של פסגות; ומניות ליברטי פרופרטיס (78%) משועבדות לקרן המנוף בראשית. מצבה הפיננסי של ליברטי, המחזיקה בעיקר מרכזי מסחר, נחשב יציב יותר מזה של דוראה ובתחילת 2011 הצליחה לגייס 70 מיליון שקל בהנפקת אג"ח.

הנכסים הנוספים שמחזיקה החברה הם בעיקר נדל"ן ברוסיה, גרמניה ובולגריה. נכסים אלה, חלקם פרויקטים בהקמה, יקבעו את שוויה של החברה ואת יכולתה להחזיר את החוב לבעלי האג"ח.

מאז שנכשל ניסיון ההנפקה בסוף נובמבר 2010, נקטה דוראה שני צעדים למימון פירעון התחייבויותיה. בתחילת אפריל הודיעה על מכירת אחזקותיה בקרן מלונות פתאל, שצפויה להזרים לקופת המזומנים שלה 25 מיליון שקל, ובנוסף הודיעה על משיכת דיווידנד של קרוב ל-5 מיליון שקל מליברטי.

איגר טוען כי אם יינתן לו זמן, יוכל להביא לעליית ערכם של נכסי החברה ולכיסוי החוב. עם זאת, בשוק מעריכים כי בהסדר החוב הצפוי לאוגוסט, הוא ייאלץ לוותר על נתח גדול ממניותיו בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker