שנים של דיבורים על הסדרי החוב, אבל האג"ח עדיין לא נפרעות

נועם בר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> הבלגאן בליטו גרופ התחיל מזמן. נדמה שלקבוצה, שעד לאחרונה נשלטה בידי צפריר בכנר, יאיר בן משה ודוד מימון, לא היה רגע של שקט. מאז 2006 היא מפסידה, ובסיכום של חמש השנים האחרונות מדובר ב-222 מיליון שקל.

החברה הבת, ליטו נדל"ן, הסתבכה כמו חברות רבות אחרות בהשקעות נדל"ן מפוקפקות במזרח אירופה בשנים שקדמו למשבר העולמי. החברה האם, שעוסקת גם בייצור והשכרה של מרכבים להובלה בקירור ויבוא ושיווק של חלפים למערכות מיזוג אוויר לכלי רכב וליחידות קירור, צברה הפסדים, כאמור - וב-2008 קיבלה הערת עסק חי מרואי החשבון שסיקרו את דו"חותיה.

בסוף 2008 הודיעה ליטו גרופ למחזיקי האג"ח בפשטות: "אין לנו כסף לשלם לכם". מאז ועד היום גובשו כמה הסדרים מול מחזיקי אג"ח מסדרות א' ו-ב', אך דבר לא נפתר. בכל פעם שהגיע המועד להחזיר כסף למחזיקי אג"ח, הודיעה החברה כי לא תשלם והפירעון יידחה.

באמצע 2009 הגדיל המנכ"ל והבעלים אז, בכנר, ובשיחה עם כתב TheMarker שביקש להבהיר הודעה שהוציאה ליטו נדל"ן לבורסה, ולפיה החברה לא תפרע במועד המתוכנן תשלום לבעלי האג"ח, אמר הבעלים: "אני בחופש ואתם מפריעים לי. אני לא יודע מה קורה בחברה בימים אלה".

בתחילת 2010 מכר בכנר את חלקו בליטו גרופ לשותפה השנייה אמ.בי.אמ, שבבעלות בן משה ומימון. בתחילת 2011 מכרו השניים את אחזקותיהם בחברה (49%) ליוסי בן חמו תמורת 2 מיליון שקל בלבד.

בינתיים, ההסדר עם בעלי החוב מבושש לבוא והאג"ח, כולל אלה של ליטו נדל"ן, ממשיכות להיסחר בתשואות "אג"ח זבל", כלומר 500%-1,000%. מלבד התחייבויות של 127 מיליון שקל לבעלי האג"ח, לליטו יש התחייבויות לבנקים בסך כ-117 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker