תרופת ההרגעה למשקיעים החזיקה מעמד שנתיים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

>> חברות רבות נאלצו בשנים האחרונות להודות בפני בעלי האג"ח שאין להן מושג קלוש כיצד יפרעו את חובן. רק מעטות חזרו למצב המביך לאחר שנתיים בלבד. רבינטקס שייכת לחברות כאלו. רבינטקס גייסה 109 מיליון שקל בשני סבבים של הנפקת אג"ח נושאות ריבית צמודה של 3.4% מסדרה ב' ב-2005 וב-2006, כשפירעונן לא הובטח במאום.

תמורת ההנפקה נותבה לרכישת חברות בתחומים משיקים, כדי להקטין את חשיפתה לתנודות בביקושים בתחום המיגון האישי ומתלות ב-3-4 לקוחות, שגרמו לקריסת ההכנסות ממיגון אישי ב-40% ב-2008; מה שהעביר את התחום מרווח תפעולי של 50 מיליון שקל ב-2007 להפסד תפעולי של מיליון שקל ב-2008.

המהלך המשמעותי היה רכישתה של חברת ברטק (Burtek) ב-2007 בעלות כוללת של 52 מיליון דולר במימון משולב של הון עצמי וחוב בנקאי של 28 מיליון דולר לטווח של 6 שנים. אלא שברטק הפכה בהדרגה מפתרון לבעיה. כבר ב-2008 נפגעה ברטק מירידה של 30% בהכנסותיה. ככל שהעמיק המשבר הכלכלי העולמי וההחלטה של ארה"ב לצאת מעיראק, הלכו והתדלדלו התקציבים והקבלנים הראשיים במכרזים.

במאי 2009, כשלפניה תשלום קרן וריבית של 29 מיליון שקל לבעלי האג"ח מסדרה ב', פנתה רבינטקס לבעלי האג"ח בהצעה להסדר, שהתבססה על דחייה של מועדי הפירעון ב-18 חודשים בתמורה להעלאת הריבית על האג"ח ב-2%-3%, וחיזוק הביטחונות באמצעות שעבוד מניותיה של גרדלינק, החברה הבת שבאמצעותה רכשה רבינטקס את ברטק האמריקאית.

בעלי האג"ח התעלמו מהעובדה שהנכס העיקרי של גרדלינק, אחזקתה בברטק, שועבד לבנק שמימן את רכישת ברטק. בעלי האג"ח נאותו להסדר על אף שתוספת הריבית כשלעצמה לא ענתה על הסיכון הגדל שנבע מההרעה ברמת הביקושים למוצריה של ברטק. רבינטקס הסבירה לבעלי האג"ח שכבר ב-2011 תפחת משמעותית יתרת ההלוואה שמימנה את רכישת ברטק - כך שהתזרים שתייצר החברה האמריקאית יסייע לפרוע את ההתחייבויות לבעלי האג"ח.

רבינטקס בעלת השליטה בברטק תרמה את חלקה כשהעמידה הלוואת בעלים ב-12 מיליון שקל לברטק במארס 2010 והמירה אותם למניות בהנפקת זכויות שהתקיימה חודשיים מאוחר יותר.

לרוע מזלם של בעלי האג"ח, המשבר בתעשייה הביטחונית האמריקאית העמיק ולקוחותיה העיקריים של ברטק קיצצו בהזמנותיהם, כך שסיכוייה לשמש כפירעון ההתחייבות לבעלי האג"ח התאפסו. ברטק וגרדלינק לא עמדו בהתניות שנקבעו בהסכמי המימון ונאלצו לתקן לא פחות מארבע פעמים את הסכמי ההלוואה.

רואי החשבון של רבינטקס, שהפסידה 58 מיליון שקל ב-2010 ו-112 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות, קבעו בסקירה שליוותה את דו"חות 2010 שקיים ספק משמעותי בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי, לנוכח חוב של 73 מיליון שקל לבעלי האג"ח ו-92 מיליון שקל למערכת הבנקאות. רבינטקס נאלצה לכנס לפני חודש את בעלי האג"ח כדי להניע את הסדר החוב השני בשנתיים. הפעם לא היו בשורות מבעל השליטה, מעבר לדיווח על ניסיון להשיג מימון ביניים לצורך הקטנת ההתחייבויות של ברטק כלפי הבנקים.

האג"ח של רבינטקס מסדרה ב' למח"מ של פחות שנה נסחרות בתשואה של 392%, כך שייתכן שבעלי האג"ח כבר אינם משלים את עצמם בנוגע לאפשרות שאבירם ורטהיים, חתנו של מוזי ורטהיים, יעדיף לתרום מכספו האישי לחילוץ החברה ממצוקותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker