גיוס קל של כסף ציבורי וזול הביא למינוף עצום

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> זה היה לב ההסתבכות העסקית של שעיה בוימלגרין. בסוף 2006 רכש איש העסקים את השליטה (62%) בלגנא הולדינגס הממונפת תמורת 430 מיליון שקל ולפי שווי של 693 מיליון שקל - 54% יותר משוויה בבורסה באותם ימים. הזרוע הבעייתית של לגנא היתה זו שעסקה בשוק הנדל"ן האירופי, ובפרט במזרח היבשת, באמצעות החברה הבת אנגל אירופה והחברה שתחתיה אנגל משאבים.

מיד לאחר הרכישה פנה בוימלגרין לגיוסים, תוך הרחבת סדרת אג"ח ג' של אנגל אירופה. ההנפקה זכתה לביקושי יתר של 600 מיליון שקל מצד המשקיעים המוסדיים, בעוד שבחברה תיכננו לגייס רק 75 מיליון שקל - ולכן הגיוס הוגדל ל-125 מיליון שקל.

שנה וחצי אנגל אירופה נקלעה לקשיים בפעילות במזרח אירופה, ומעלות הורידה לחברה את דירוג האג"ח ל-BBB פלוס עם תחזית שלילית. בשל תנאי האג"ח, נאלצה החברה להגדיל את הריבית למחזיקים בהן ל-6.6% בתחילת 2009. חצי שנה לאחר מכן המצב כבר נהפך לקשה מנשוא. קשיי נזילות בחברה גרמו למעלות להוריד עוד יותר הדירוג ל-CC, מה שאיפשר לבעלי האג"ח לדרוש פירעון מיידי ולהתחיל בתהליך הסדר חוב מול החברה.

הבעיות התפשטו מהר לכל חברות הקבוצה, וגם בעלי האג"ח בחברה הבת אנגל משאבים נזעקו. באופן יוצא דופן, ההסתבכות גרמה לאנגל אירופה לחדול מפרסום דו"חות ומשקיעיה עדיין מחכים לדו"חות 2009, שכנראה לא יפורסמו לעולם.

חלפו שנתיים, ונראה כי הצרות בקבוצה דעכו והלכו, עת בוימלגרין נאלץ להעביר את השליטה באנגל לידי איל ההון היהודי-בריטי קונרד מוריס. קבוצה בראשות מוריס תקבל 61% מהשליטה באנגל משאבים תמורת הזרמת הון לחברה בהיקף של 45 מיליון שקל והעמדת קו אשראי של 50 מיליון שקל. בעלי האג"ח של אנגל אירופה יקבלו 8% מאנגל משאבים. בנוסף, תונפק להם סדרת אג"ח בהיקף של 52 מיליון שקל, שתיפרע בתוך שש שנים וחצי. גם בעלי האג"ח של אנגל משאבים יקבלו סדרת אג"ח חדשה צמודה בהיקף של 125 מיליון שקל ובריבית של 5.45%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker