ההימור על נדל"ן במזרח אירופה כשל - והחברה מנהלת מו"מ למכירתה לגילאון אחזקות

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

>> תשואה 10, שבשליטת הח"כ לשעבר ויצמן שירי (49%), נמנית גם היא עם קבוצת החברות שהסתבכו בהשקעות נדל"ן כושלות במזרח אירופה.

לשם מימון פעילותה באזור, ב-2007 הנפיקה תשואה 10 שתי סדרות אג"ח: סדרה א' עם ריבית שנתית קבועה של 7%, וסדרה ב' (אג"ח להמרה) עם ריבית שנתית של 2.5%.

בין השאר רכשה החברה נכסי נדל"ן לבנייה ברומניה, שמומנו באמצעות הלוואות מבנקים. קריסת שוק הנדל"ן העולמי הביא למחיקות ערך גדולות שביצעה החברה, ואילצה את בעליה להגיע להסדר נושים עם בעלי האג"ח. במאי הגישה החברה בקשה דחופה לכינוס אסיפת נושים שבה ייאושר ההסדר.

בנובמבר האחרון, כשתשואה 10 כבר היתה שקועה בחובות, הודיע שירי כי לא יעביר מיליון שקל לתשואה 10 כפי שהתחייב, אלא יוותר על משכורתו. מחזיקי האג"ח לא אהבו את הפתרון והעמידו את האג"ח לפירעון מיידי.

במסגרת ההסדר, דרשו בעלי האג"ח להחליף את המנהל והיו"ר שירי ולמנות במקומו מנכ"ל מטעמם. בימים אלה פועלת גילאון אחזקות, המחזיקה ב-22% מהאג"ח של תשואה 10, לרכישת השליטה בחברה ומנהלת מגעים עם כל בעלי האג"ח לגיבוש הסדר מוסכם.

לחברה יש זכויות בנייה של נכס בבאר שבע, קרקע להקמת בנייני משרדים בבוקרשט, וכן קרקע להקמת שני בניינים רבי קומות בבוקרשט. על חלק מהנכסים במסגרת העסקות רובצת משכנתא לבנקים ברומניה. החברה חייבת לבנק לאומי 1.6 מיליון שקל, כשחוב זה מובטח לבנק באמצעות משכנתא הרובצת על הנכס בבאר שבע.

לפי מתווה הסדר הנושים שאושר בידי מחזיקי סדרה א' ברוב מיוחד, יועברו כל הנכסים וההתחייבויות של תשואה 10 לתאגיד חדש שיוקם ולמחזיקי האג"ח יוקצו מניות בחברה שיקנו להם את מלוא האחזקות בחברה, למעט שיעור זניח שייוותר בידי בעלי המניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker