בארינבוים מוכר את בי.ג'י.אי לבן זקן ונניקשווילי; בעלי החוב מודאגים מהקונים

בן זקן ונניקשווילי רוכשים את החברה תמורת 127 מיליון שקל; בעלי החוב חוששים כי מניות של חברת מנופים ישמשו לביטחונות

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

מחיר האג"ח של חברת בי.ג'י.אי השקעות שבשליטת צביקה בארינבוים ירד אתמול בכ-1.5% תוך שהאיגרות משלימות צניחה של כ-20% בתוך חודשיים. הסדרה בהיקף של כ-140 מיליון שקל נסחרת כיום בתשואה לפדיון דו-ספרתית של 11.5%, המכונה בעגת השוק "תשואת זבל". ההון העצמי של בי.ג'י.אי נאמד ב-140-150 מיליון שקל.

הצניחה בשער האג"ח מגיעה בעקבות החששות מפני ההשלכות הצפויות של העסקות שנרקמות בימים אלה. במסגרת עסקות אלה מוכר בארינבוים לג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי, מבעלי השליטה בחברת מנופים פיננסיים, את השליטה (כ-77%) בחברת האחזקות הציבורית זד.בי.איי (כ-77%), שדרכה הוא מחזיק בבי.ג'י.אי, תמורת כ-126 מיליון שקל ובפרמיה קטנה לעומת ההון העצמי שלה.

ג'קי בן זקןצילום: שרון בוקוב

עם השלמת העסקה, המתוכננת להתממש עד 15 ביולי 2011 (עם קבלת האישור של הממונה על ההגבלים העסקיים), צפויים בן זקן ונניקשווילי לשלם 72 מיליון שקל, והשאר בתוך שנה מתוך כספי ההלוואה שבארינבוים יעניק להם.

בי.ג'י.אי מחזיקה בכ-45% מחברת הטקסטיל בגיר, וכן בבנק לפיתוח התעשייה. זהו הנכס העיקרי של בארינבוים, בזכות קופת המזומנים הדשנה שלו - שכלל נכון לסוף מארס 2011 מזומנים ושווי מזומנים של 223.3 מיליון שקל והשקעות לזמן קצר של כ-119 מיליון שקל. קופה זו צפויה לגדול עוד עם השלמת העסקה למכירת הבנק לפיתוח התעשייה לקבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים.

כנגד המזומנים האלו לבי.ג'י.אי יש חוב של כ-140 מיליון שקל לבעלי האג"ח, שהביטחונות כנגד החוב הן מניות של החברה הבת המחזיקה בבנק לפיתוח התעשייה, וכן חוב של כ-150 מיליון שקל לבנק הפועלים.

בשטר הנאמנות של האג"ח נקבע כי תמורת ויתור על איסור העברת השליטה יהיו למחזיקי האג"ח בכל הזמן ביטחונות בשווי של כ-120% מהיקף האג"ח.

החשש הגדול בקרב בעלי אג"ח של בי.ג'י.אי נובע מהמהלכים שמתכננים לבצע בן זקן ונניקשווילי, הכוללים בין השאר שימוש בקופת המזומנים התפוחה של בי.ג'י.אי לצורך רכישה של מניות מנופים מאיש העסקים השווייצי מרכוס ובר בהיקף של לפחות 180 מיליון שקל.

אמנם במהלך השנים הקרובות לבי.ג'י.אי לא צפויים תשלומים מהותיים לבעלי האג"ח, והיא אמורה לפרוע את תשלומי הקרן רק החל בסוף מארס 2014 (באמצעות תשלומים שנתיים של כ-45 מיליון שקל כל אחד), אך הם חוששים מכך שהם מאבדים את הבטוחה החזקה של בנק לפיתוח התעשייה, ובמקומה יקבלו, למשל, כבטוחות את המניות של מנופים שירכשו בידי הבעלים החדשים של בי.ג'י.אי.

עם זאת, בן זקן ונניקשווילי עדיין לא הודיעו על התוכניות המפורטות שלהם לגבי רכישת מניות מנופים או עסקות דומות. עסקות אלה יהיו כרוכות בכינוס אסיפות בעלי מניות של בי.ג'י.אי, שבהן יצטרכו בעלי מניות מיעוט הלא נגועים לאשר אותן.

בהתאם לכך, מחזיקי האג"ח הגדולים של בי.ג'י.אי - בתי ההשקעות מיטב (המחזיק ב-19.3 מיליון שקל ערך נקוב) וילין לפידות (המחזיק באמצעות קרנות נאמנות אג"ח בהיקף של 7.15 מיליון שקל ערך נקוב) - שכרו את שירותיו של עו"ד גיא גיסין, הידוע בקו הלוחמני שלו; קו שסייע בין השאר למחזיקי אג"ח ט' של אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב להגיע להסדר המרבי עם החברה.

עו"ד גיסין הוציא מכתב לנאמן של הסדרה, כלל פיננסים נאמנויות, שבו הוא מבקש ממנו לכנס אסיפה דחופה של מחזיקי האג"ח, שבה ידון בין השאר בדיווח של בי.ג'י.אי על ההתפתחויות האחרונות בה ועל העסקה המתוכננת.

בנוסף, מבקשים מיטב וילין לפידות למנות נציגות של מחזיקי האג"ח של החברה, שתמנה עד שלושה נציגים, שיקיימו מו"מ עם החברה לקבלת כל המידע הנדרש כדי להגן על הזכויות של בעלי האג"ח, תוך שימוש ביועצים ומומחים במידת הצורך.

"בארינבוים שיווק את השם והמוניטין שלו כשהנפיק את האג"ח קצת לפני שנה בתשואה של 5%. כעת הן נסחרות כבר בתשואות של יותר מ-10% עם סכנה שהמצב ילך וידרדר. לא קנינו את האג"ח בשביל לקבל, למשל, ביטחונות על מניות של מנופים. לו רצינו מנופים, היינו משקיעים באג"ח של מנופים", טענו אתמול בעלי האג"ח של בי.ג'י.אי.

"יש כאן מקרה שמשחק הן לטובת המוכר, שמקבל סכום נאה, הן לטובת הקונים, שכמעט לא מסכנים כספים כי הם מקבלים מזומנים תמורת מה שהשקיעו, אך עושים את העסקה על הגב שלנו. איננו רוצים להיקלע למצב שנהיה במצב שהביטחונות שלנו יהיו על מניות מנופים. זה כמו להיקלע למצב של להחזיק מניות של אירופה ישראל של זיסר, התלויה בחובות של בעל השליטה, לעומת החברה הבת אלביט הדמיה שבה המצב טוב יותר".

בעלי אג"ח האחרים אמרו אתמול: "המהלך של בארינבוים מאותת שלא אכפת לו יותר משוק ההון. אם זה כך, שיבוא אלינו בהצעה ויפדה את כל האג"ח או חלק מהן, ואז ילך הביתה; או שלא יביא לנו פיננסיירים שמחפשים תחנות ביניים של מימון אחרי שלא נענו להם במוסדות פיננסיים אחרים".

בסביבתו של בארינבוים ציינו אתמול: "בארינבוים משאיר חברה נקייה מכל בעיות, העומדת בכל תשלומיה והתחייבויותיה, כפי שהתחייבה. בארינבוים לא יעשה כל מהלך שיפגע בשמו הטוב בשוק ההון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker