כלכלני D&B: נזק של 6 מיליארד שקל ל-7 היצואניות הגדולות בשל התחזקות השקל

בהשוואה ל-2009: הגידול במכירות במונחים שקליים היה 3%; במונחים דולריים - 9%

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

שבע היצואניות הגדולות במשק הישראלי ייצאו בשנת 2010 בהיקף של 118 מיליארד שקל. במונחים דולריים הסתכם היצוא של חברות אלה ב-31.6 מיליארד דולר. השוואה בין הסכומים מעלה כי התחזקות השקל במהלך השנה גרם לנזק מצטבר של 6 מיליארד שקל לחברות - כך עולה מנתונים שפירסמה היום חברת חברת D&B ישראל.

על פי דירוג חברות התעשייה המובילות לשנת 2011 שמפרסמת D&B, טבע היא חברת התעשייה הגדולה בישראל עם מכירות בסך של יותר מ-60 מיליארד שקל ב-2010. במקום השני נמצאת בזן עם היקף מכירות של 25 מיליארד שקל ובמקום השלישי כיל עם מכירות בהיקף של כ-21 מיליארד שקל. עוד בעשיריה הפותחת: התעשייה האווירית עם מכירות של 12 מיליארד שקל, אלביט מערכות (10 מיליארד שקל), מכתשים אגן (9 מיליארד שקל) ואינטל אלקטרוניקה (7 מיליארד שקל).

על פי בדיקת כלכלני D&B, השיעור הממוצע של המכירות לייצוא בקרב 7 חברות היצוא הגדולות במשק עמד 82% ממחזור המכירות. שיעור זה משקף ירידה ממוצעת של כ-2% בשיעור המכירות ליצוא בהשוואה לאשתקד, ירידה אותה מייחסים בחברות להתחזקות השקל. כאשר בוחנים את נתוני היצוא במונחים שקליים, עולה כי שיעור הגידול ביצוא ביחס לשנה שעברה הוא 3% בלבד. במונחים דולריים, הגידול חד יותר ועומד על 9%. מלבד פער המכירות של 6 מיליארד שקל שנבע מהתחזקות המטבע הישראלי, מציינים ב-D&B כי שיעור הרווחיות של שבע היצואניות המובילות ירד ב-1% עקב העלות של עסקות הגידור במט"ח שביצעו החברות.

עוד עולה מנתוני D&B כי תוצר ענף התעשייה הישראלי, המהווה שיעור של כ-20% מסך התוצר העסקי הישראלי, הציג גידול של כ-7.8% במהלך 2010. סך המכירות של 10 החברות הגדולות בענף התעשייה הישראלי הסתכם בשנת 2010 בכ-182 מיליארד שקל, גידול במושגי שקל בשיעור של 6% ביחס לאשתקד. סך המכירות במחירי דולר ממוצע ב-2010 הסתכם ב-48.8 מיליארד דולר.

הנתונים בנוגע לפעילות היצוא מפורסמים במסגרת הדירוג השנתי של 100 חברות התעשייה המובילות בישראל שעורכת D&B זו השנה ה-31. המחקר המלא יפורסם בחודש הקרוב והוא יכלול את הישגי חברות התעשייה נכון לתום שנת 2010 על פי היקף המכירות לצד היקפי היצוא, הרווח הנקי ופרמטרים נוספים.

שלמה ינאי מנכ"ל טבעצילום: קמחי מוטי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker