לקוח של בנק דיסקונט ז'נווה חשוד בהלבנת הון

הלקוח הוא אחיו של נשיא המפלגה הסוציאליסטית בחבל בוש דה ראן בצרפת; דיסקונט בתגובה: "הבנק אינו נחקר ואינו צד בפרשה"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

לקוח של בנק דיסקונט ז'נווה, חברה בת של בנק דיסקונט ישראל, חשוד במעורבות בהלבנת כספים - כך עולה מפרסומים באתר העיתון "טריביון של ז'נווה". הפרשה החלה ב-14 באפריל 2011, כשהתובע הפדרלי לוק ליימגרובר משווייץ פנה לעזרת שלטונות החוק בצרפת בעקבות חקירה של הלבנת הון. השלטונות השווייצים התעניינו באלכסנדר גריני, אחיו האמצעי של נשיא המפלגה הסוציאליסטית של חבל בוש דה ראן (Bouches du Rohne), ג'ון-נואל גריני.

שלטונות צרפת במרסיי מינו את השופט החוקר שארל דושן לחקור את הפרשה. דושן כבר חוקר כמה שבועות כיצד מצאו את דרכם כספי ציבור של חבל בוש דה ראן לחשבונותיו של אלכסנדר גריני. גריני הוא איש עסקים, העוסק בהטמנה וסילוק אשפה, שזכה בחוזה רווחי להטמנת אשפה בחבל בוש דה ראן ובחבל הוט קרוס. ואולם מאחר שמדובר באח של אישיות ציבורית, במיוחד על רקע תקופת בחירות בחבל בוש דה ראן, טענו יריביו הפוליטיים של גון-נואל גריני כי הוא ניצל את מעמדו כדי לספק לאחיו עבודה.

ככל הידוע, כדי לטשטש את הקשר עם אחיו פעל אלכסנדר גריני בארבע חשבונות בבנק דיסקונט ז'נווה, שנפתחו בתאריכים אוקטובר 2005 - פברואר 2007. החשבונות היו לארבע חברות שונות: Jill Management SA ,Jimpex Company SA ,Vanille et, ו-Kawai Holdings Inc. היקף העברות הכספים מוערך בכ-5.8 מיליון יורו. גריני ניסה להעביר את הכספים מחשבונותיו בבנק דיסקונט ז'נווה לחשבון בבנק הלבנוני אי.בי.אל.

תנועות ההון החשודות הן אלה שהובילו את רשויות החוק לחקור. החוקרים ציינו כי תנועות הון חשודות היו בחברות שבהן הקשר בין הגדרת פעילותן לפעילותן בפועל היה קלוש. גריני ושבעה נוספים נחקרו על ידי השלטונות הצרפתים. אחת החברות של גריני שהיו מעורבות בהעברת הכספים נמצאת תחת חקירה אחרת בבלגיה.

מקורבים לחקירה אמרו כי בנק דיסקונט ז'נווה הוא זה שזיהה את הפעילות החשודה בחשבון הבנק ודיווח על כך לרשויות בשווייץ, כמתבקש.

מבנק דיסקונט ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בלקוח לשעבר, ומטעמי סודיות בנקאית איננו רשאים למסור מידע. עם זאת, נדגיש כי הבנק אינו נחקר ואינו צד בפרשה".

שארל דושן

תגובות