"אלביט הדמיה יכולה לעמוד בהתחייבויותיה"

בעל השליטה באלביט הדמיה מנסה לעצור את הירידות באג"ח של הקבוצה  "אל תיגררו אחר שמועות, יש הפרדה מוחלטת בין אלביט לעסקי הפרטיים. אלביט היא עולמי"  אתמול עלו האג"ח של אלביט הדמיה בעד 3% ומניית החברה קפצה בכ-6%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> "אני פונה אליכם בשעה שמנהלי החברה עורכים מצגות מפורטות לשוק ההון, הכוללות הצגת עסקי החברה. לצד פעולות חשובות אלה, ברצוני להבהיר דברים היכולים להיאמר רק מבעל השליטה" - כך פתח מוטי זיסר את המכתב ששיגר אתמול בבוקר למשקיעים באלביט הדמיה שבשליטתו.

זיסר ממשיך וכותב: "אלביט היא עולמי ואני משקיע את מרצי, זמני והוני בטיפוח חברה מיוחדת זו. הובלתי את החברה שנים רבות ביישום רעיונות ופרויקטים במחוזות רבים שמעט מאוד אנשים זכו לכך. על פי תוכניותיה העסקיות של אלביט ועתודות המזומנים שלה, כפי שפורסמו לציבור, יש באפשרותה לעמוד בהתחייבויותיה, גם מבלי להזדקק לגיוסים בשוק ההון.

"בשבועות האחרונים החל מסע של שמועות בשוק ההון, הקשור בין השאר לבנק הפועלים. לפני התייחסותי, אני מציע לציבור בעלי המניות ואיגרות החוב שלא להיגרר אחר שמועות או הערכות שווי מגמתיות ולבחון את צעדיהם על בסיס עובדות, נתונים כלכליים, וכן על פי ביצועיה העסקיים של החברה, כשאני מקפיד על הפרדה מוחלטת בין אלביט לבין עסקי הפרטיים".

המכתב ששיגר זיסר למשקיעים נכתב קצת פחות משבועיים לאחר שהעימות בין זיסר לבנק הפועלים נחשף. העימות קשור לפיגור בתשלום בסך כ-100 מיליון שקל של אירופה ישראל, החברה הפרטית של זיסר שדרכה הוא מחזיק בחברה הציבורית אלביט הדמיה. החוב של זיסר לבנק הפועלים נאמד ב-800 מיליון שקל.

עימות עם בנק הפועלים

בשוק ההון לא אהבו את העימות בין הפועלים לזיסר וחששו שהבעיות בחברה הפרטית יחלחלו לחברה הציבורית. כך, האי ודאות של המשקיעים בנוע לכוונתו ויכולתו של זיסר לפרוע את החוב הפרטי לבנק הפועלים גררה צניחה חדה של עשרות אחוזים בשווי האג"ח והמניה של אלביט הדמיה.

המכתב של זיסר, לצד המצגת שפירסמה אלביט הדמיה בשבוע שבעבר, שבה מפרטת החברה את אי יכולתה למחזר חובות בכל זאת סייעו לביטחון המשקיעים. האג"ח של אלביט הדמיה עלו בשיעורים של עד 3%, והמניה קפצה ב-5.8% והביאה את שווי השוק של החברה ל-606 מיליון שקל. עם זאת, האג"ח של אלביט הדמיה עדיין נסחרות בתשואות לפדיון דו-ספרתיות של 10%-15%. במידע שפירסמה בשבוע שעבר אלביט הדמיה, לצד הדו"חות הכספים לרבעון הראשון, היא התחייבה כי תקטין את חובותיה בכ-1.6 מיליארד שקל תוך שיישארו בקופתה כ-500 מיליון שקל.

נכון לסוף מארס 2011, החוב הפיננסי ברוטו של אלביט הדמיה הסתכם בכ-3.2 מיליארד שקל. מתוך סכום זה חייבת החברה כ-2.9 מיליארד שקל בגין שמונה סדרות אג"ח, וכן חוב בנקאי של כ-330 מיליון שקל (מתוך סכום זה כ-70 מיליון דולר לבנק הפועלים). בחמש שנים הקרובות תידרש אלביט לשלם לבעלי האג"ח כ-460 מיליון שקל בממוצע מדי שנה.

נכון לסוף מארס 2011, היו לאלביט הדמיה מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של כ-800 מיליון שקל. החברה מציינת כי היא צופה תזרימים של 297 מיליון שקל ממימוש או מימון מחדש של מלונות בהולנד ובלגיה, תזרים של 81 מיליון שקל מדיווידנדים מחברה הבת פלאזה סנטרס, ממימוש המניות של אלביט מדיקל ופלאזה סנטרס, וכן 40 מיליון שקל בגין פעילות המלונאות, פעילות המגורים בהודו ופעילות נדל"ן מניב בארה"ב.

המקורות האלו צפויים לאפשר לאלביט לעמוד בתשלומים של כ-370 מיליון שקל לבעלי האג"ח והבנקים, לשאת בהוצאות הנהלה וכלליות של 50 מיליון שקל, וכן לבצע השקעות בסכום של 146 מיליון שקל - כך שנכון לסוף 2011 ייוותרו בקופתה מזומנים ושווי מזומנים של 636 מיליון שקל. בעזרת פעולות דומות צופה אלביט הדמיה כי בקופתה ייוותרו 545 מיליון שקל בסוף 2012, ובסוף מארס 2013 יהיו בקופתה 496 מיליון שקל.

לדברי זיסר, "בחברות הפרטיות שבבעלותי יש מגוון נכסים (בעיקר נדל"ן ובתי מלון באירופה, מ"ר) שבאמצעותם ניתן לפתור את סוגיית בנק הפועלים לשביעות רצון כל הצדדים. אני פועל בימים אלו ללא לאות כדי להביא לכך. לכל מקום שהגענו, ציבור המשקיעים נהה אחרינו בהמוניו, בין אם זה להונגריה, פולין, צ'כיה, רומניה וסרביה, ואף ידענו למממש השקעות אלו בזמן הנכון. כך הגענו למשבר הגלובלי של 2008 כשרוב מרכזי המסחר שבנינו נמכרו במחירי שיא, בקופת החברה היו מזומנים רבים ולחברה היה מאזן איתן. בתקופה זו החלנו באיתור 'המקום הבא', וכך הגענו לפעילות בהודו ובארה"ב.

"במשך שלוש שנים האחרונות, שבהן חוו השווקים בעולם משבר גלובלי קשה, לא חולקו על ידי אלביט כל דיווידנדים. כל זאת כדי לשמר את איתנותה הפיננסית. אמות מידה אלו ישמשו נר לרגלי אלביט גם בעתיד. אלביט היתה ותישאר חברה בריאה עם ליבת עסקים מגוונת ואטרקטיבית".

זיסר התייחס גם לרוח היזמית של אלביט לאורך השנים האחרונות, שהתאפיינה לדבריו בזיהוי ואיתור תחומי פעילות חדשים המניבים תשואות גבוהות לאורך זמן: "לא תמיד ראה הציבור בתחילת הדרך את הפוטנציאל הגלום בפעילותנו, ואף זכינו ללא מעט ביקורת, אך במבחן הזמן סיפקנו את הסחורה ואף מעבר לכך".

לדברי זיסר, "בכל יבשת שבה אנחנו פועלים, אם באמריקה או הודו, צברנו ידע עסקי ייחודי, נבנתה תשתית עמוקה, הוצבה הנהלה מקומית ונרקמה מערכת קשרים עם שותפים מקומיים. אלו הביאו למומחיות ומיומנות גבוהה בזירה שבה אנחנו פועלים, כפי שהדבר נעשה במזרח אירופה. בטוחני כי התוצאות בזירות אלו יהיו דומות ואף מעבר לכך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker