חודשיים וחצי לאחר בדיקת הנאותות, כלל עדיין על המדף

קרן פרמירה סיימה את בדיקת הנאותות לכלל כבר במארס, אך המו"מ בינה לבין נוחי דנקנר נמצא בקיפאון. ההפסדים שהציגה כלל ברבעון הראשון של השנה מקשים על ביצוע העסקה

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> חודשיים וחצי לאחר שסיימה קרן פרמירה את בדיקת הנאותות הארוכה והמקיפה לקבוצת כלל, המו"מ עם קבוצת אי.די.בי לרכישתה נמצא בקיפאון. הצדדים מתבצרים כל אחר בעמדתו בנוגע למחיר העסקה, ונראה כי הפער ביניהם אינו ניתן לגישור.

עם סיום בדיקת הנאותות העבירה פרמירה לאי.די.בי הצעת מחיר בעבור כלל, אלא שנוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי המחזיקה בכלל, דורש מחיר הגבוה יותר מההצעה במאות מיליוני שקלים. ההערכות בשוק הן כי המחיר שדורש דנקנר בעבור כלל משקף לחברה שווי של 1.9-2 מיליארד דולר - כלומר, שווי של 6.5-7 מיליארד שקל בהתאם לסביבת שער הדולר שהיתה בתקופה האחרונה. כלל נסחרת כיום בבורסה לפי שווי של כ-4.3 מיליארד שקל.

גם הדו"חות הכספיים של 2010 וההפסדים שהציגה ברבעון הראשון של 2011 לא קירבו בין הצדדים. בשוק מעריכים כי הזמן פועל לרעת אי.די.בי. ההפסדים המתמשכים שהציגה כלל מפעילות ביטוחי המשנה של החברה-הבת ברודגייט, ומצבו הבעייתי של בית ההשקעות כלל פיננסים גורמים לאנשי פרמירה להקשיח את עמדתם בנוגע למחיר העסקה.

"תוצאות חלשות ותנאי שוק קשים פוגעים ביכולתה של כלל להימכר", אמר באחרונה האנליסט טרנס קלינגמן ממיטב ברוקראז'. עם פרסום דו"חות הרבעון הראשון של כלל מיהר קלינגמן להוריד את המלצת הקנייה למניית כלל ל"תשואת שוק", כשמחיר היעד נחתך ב-12% - מ-108 שקל למניה ל-95 שקל בלבד. הורדת המחיר הושפעה הן מההפסדים של כלל והן מחלוקת דיווידנדים. מאז החליטה אי.די.בי לפני כשנה לשים את כלל על המדף, חילקה כלל דיווידנדים מצטברים של 350 מיליון שקל.

האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז' מצביע על כך שבעוד בחברות ביטוח אחרות התשואה להון ברבעון הראשון במונחים שנתיים היתה חיובית ונעה בטווח של 5.8%-9.1%, היתה התשואה להון בכלל שלילית - 5.3%-. עם זאת, לדעת סלייטר, ההשפעה על שווי החברה נמוכה ולא משמעותית.

גם העלאת שמה של קבוצת הביטוח הגרמנית טלנקס כמתעניינת בכלל, לא הועילה, ובפרמירה מסרבים להעלות את הצעת המחיר. שמה של טלנקס כמתמודדת על כלל אמנם עלה בסוף מארס, אך הקבוצה עדיין לא החלה בבדיקות הנאותות, מה שגורם לפעילים בשוק להטיל ספק ברצינותה.

מקבוצת אי.די.בי מסר בתגובה: "מתנהלים מגעים כמעט יומיומיים גם עם פרמירה וגם עם טלנקס. עם שתיהן קיימים חילוקי דעות, אך זה טבעו של מו"מ".

דובר קרן פרמירה סירב להתייחס לנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker