מנהלי השקעות: "אין סיבה לפניקה; בשוק חסרים קונים וזה יכול להשתנות"

יום הנכסה נדחה, אבל בלידר שוקי הון מציינים כי הסיכון עלה גם לנוכח הרגישות עם הפלסטינים

שתפו בפייסבוק

>> "ההתפתחויות האחרונות לא מעידות על המשך השנה בשווקים. לכן לא כדאי לעשות שינויים קיצוניים בתיק ההשקעות, ובפרט בחשיפה המנייתית" - כך אומר קובי פלר, מנהל ההשקעות הראשי של כלל פיננסים, על רקע השבוע הסוער בשוק ההון. להערכתו צפויה התאוששות בנתונים ברבעון השלישי והרביעי השנה.

הגורם המרכזי לחולשה בשווקים היו נתוני המקרו מהשוק האמריקאי, ופלר אינו מתרגש מהם. "נתוני המקרו לא הפתיעו אותנו. החולשה של צמיחת התוצר בארה"ב היתה צפויה, ולא צריך להיכנס לפסימיות יתר לגבי הכלכלה האמריקאית. מדד ה-ISM של מגזר היצור בארה"ב אמנם ירד, אבל מדובר על חזרה לטווח הנורמלי ולא מעבר לזה. אין סיבה לפניקה", מסביר פלר.

את המלצותיו לגבי תיק ההשקעות מחלק פלר למשקיעים פרטיים ומוסדיים. בכל הנוגע למשקיעים פרטיים, פלר ממליץ שלא לעשות שינויים בחשיפה לשוק המניות. "המחירים, במיוחד לאחר הירידות האחרונות, הם נמוכים. בשוק פשוט חסרים קונים כרגע, ודברים כאלה יכולים להשתנות", אומר פלר. באשר למוסדיים טוען פלר כי יש הזדמנויות של ממש במניות הישראליות, "לא פחות מבמקומות אחרים". הנתונים על חולשת השוק האמריקאי, לדעתו, מחייבים בסך הכל "קצת יותר זהירות".

בשוק האג"ח האמריקאי סבור פלר כי התשואות נמוכות מדי, ומשקפות הערכת יתר של השוק לחולשת השוק האמריקאי ולבעיות באירופה. להערכתו התשואות, שירדו בסוף השבוע שעבר אל מתחת ל-3% בפעם הראשונה זה חצי שנה, לא יישארו ברמה זו בחצי השני של השנה. באשר לפער התשואות בין אג"ח ממשלתיות של ארה"ב לאלו של ישראל, הנמצאות אף הן בשיא, אומר פלר כי מדובר ב"פער הגיוני וסביר, שצפוי לרדת כשהתשואות בחו"ל יעלו".

"הירידה בתשואות בארה"ב תביא לירידה בתשואות גם בישראל אבל ברמה נמוכה יותר, בשל הסביבה האינפלציונית בישראל. צריך לזכור שהסביבה האינפלציונית בישראל לא נמוכה, בניגוד לארה"ב - שם האינפלציה היא תחת שליטה", אומר פלר.

"בניגוד לשוק האג"ח הקונצרניות ולשוק המניות, האג"ח הממשלתיות הפגינו עוצמה בחודש האחרון למרות פדיונות גבוהים מאוד של הציבור. המוסדיים מנצלים את המכירות בשביל לקנות אג"ח ממשלתיות בזול".

"בשבועות האחרונים ראינו ירידות שערים", אומר אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר ומנהל ההשקעות הראשי בלידר שוקי הון. "ברור שהסיכון עלה - גם בגלל הידרדרות בעולם וגם לאור הרגישות העולה עם הפלסטינים". לכן, סבור גלזר, נכון כיום להקטין סיכונים. "כדאי לשבת על יותר מזומן, ובנוסף להמשיך להחזיק מניות שיש להן שווי אמיתי ושנפגעו בשבועות האחרונים מהמגמה הכללית, לדוגמה בסקטור הבנקים ובנדל"ן המניב".

"יש עצבנות בשוק"

אייל קליין, אסטרטג ראשי לשווקים בינלאומיים באי.בי.אי, סבור כי אין בשוק הזדמנויות קנייה אבל אינו מציע לחסל את התיק. "נראה שיש עצבנות בשוק אבל לא באמת קורים דברים", אומר קליין. "סיום ההרחבה הכמותית (QE2) והמשבר ביוון כבר מגולמים בשוק", הוא מוסיף, ומציע למי שבחר מניות על סמך נתונים יסודיים ובהתחשב במכפילים טובים לא לחסל את תיק המניות שלו. מאידך, למשקיעים שבחרו מניות כושלות מציע קליין שלא להישאר חשופים ולממש, גם אם הדבר כרוך בהפסד.

קליין הציע לא להתרגש מאירועים פוליטיים דוגמת יום הנכסה שנדחה בינתיים. "השוק מתנהג בעיקר לפי המגמה העולמית. אם ארה"ב תיחתך ב-3%, גם השווקים בישראל יראו אותה מגמה. אי אפשר למכור את התיק בכל פעם שמפחדים מהכרזה של מדינת פלסטינית, או בכל יום זיכרון לחיסול מחבל כזה או אחר".

גם שלמה מאיר, שותף ומנהל השקעות בכיר ב-DBM, סבור כי בסופו של יום הכלכלה תמיד מנצחת את האירועים המקומיים: "אחרי הלינץ' ברמאלה ב-2000 סבלנו מימים קשים שלוו בירידות חזקות בשוק. לאורך זמן הכלכלה ניצחה ומצאנו את עצמנו בעליות - אנלוגיה טובה למצב שבו אנו נמצאים כיום", הוא מזכיר.

"הנתונים הכלכליים בישראל מצוינים: יש קיטון באבטלה, עלייה ברווחיות החברות הגדולות, הצמיחה גדלה. מה שמעיב על העליות כאן הן ידיעות מחו"ל על האטה בארה"ב, והחששות שהידרדרות הנתונים בארה"ב ישפיעו. אני חושב שיש תמחורי חסר בכמה מניות בשוק, ולכן מי שיאסוף מניות טובות כיום ייהנה מהתשואה שלהן בעתיד", מוסיף מאיר, "השוק של האג"ח הקונצרניות יותר מסוכן כרגע. יותר חברות נכנסות לבעיות החזר חוב, וחשוב להזהיר את הרוכשים. השוק יהפוך ליותר סלקטיבי ברגע שיהיו אירועים חיצוניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker