קרנות המק"מ העלו את פסגות לראש טבלת המגייסים במאי

קרנות הנאמנות המסורתיות סגרו את מאי עם פדיונות של 3.5 מיליארד שקל

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> קרנות הנאמנות המסורתיות איבדו במאי 3.5 מיליארד שקל, שנפדו על רקע החששות מהחרפת המצב הגיאו-פוליטי ומשבר החובות באירופה. בבית ההשקעות מיטב מציינים כי זהו הפדיון החודשי הגדול ביותר שרשמו הקרנות האלו מאז תחילת משבר הסאבפריים בנובמבר 2008.

מהצד השני, הקרנות הסולידיות שבענף נהנו מהמצב. הקרנות השקליות גייסו במאי 600 מיליון שקל, ואילו הקרנות הכספיות גייסו סכום של 2.5 מיליארד שקל. זה הסכום הגבוה ביותר שגויס בכספיות מאז מאי 2010 עם פרוץ הגל הראשון של משבר החובות באירופה.

ברזולוציה גבוהה יותר של הענף, עיקר הפדיונות התרכזו בקרנות אג"ח וחברות כלליות שפדו 2.6 מיליארד שקל. הקרנות המנייתיות פדו 600 מיליון שקל והקרנות הממונפות והאסטרטגיות פדו 100 מיליון שקל.

בראש הפודים בקרנות המסורתיות נמצאות הקרנות שמנהל הראל פיננסים עם פדיונות ענק של 633 מיליון שקל, כשבמקביל הוא נהנה מגיוס של 604 מיליון שקל לקרנות הכספיות. אחריו נמצא בית ההשקעות מגדל שוקי הון, שפדה 594 מיליון שקל בקרנות המסורתיות וגייס רק 129 מיליון שקל לקרנות הכספיות.

בקצה השני של הטבלה המשיך פסגות ליהנות מקו קרנות המק"מ החדש שחנך לפני חודשיים. קרן מק"מ מאי גייסה 688 מיליון שקל, שהצטרפו ל-800 מיליון שקל שגויסו חודש לפני כן לקרן מק"מ אפריל. בסך הכל סיים פסגות את מאי עם גיוס נטו של 76 מיליון שקל. בבור פסגות זה לא דבר של מה בכך. מאז דצמבר 2010 סבל פסגות מפדיונות מצטברים של 6.5 מיליארד שקל, כתוצאה מהחלטה על תחילת גביית דמי ניהול בקרנות הכספיות.

מבחינת ההגדרה, קרנות מק"מ נחשבות לקרנות מסורתיות, אך בשוק ממעיטים בערך הגיוסים של פסגות בהן, היות שדמי הניהול שפסגות לקח בקרנות אפריל ומאי היו של 0.15%. כלומר, מתחת לעמלת ההפצה המשולמת לבנקים, שהיא 0.25%. מנכ"ל פסגות, זיו שמש, מבטל את הטענה: "יש בתעשייה 170 קרנות שגובות עמלות מתחת לעמלת ההפצה. מדובר ב-12%-13% מהקרנות בענף. מתוך כל זה, רק 16 קרנות הן כספיות וכל השאר מוגדרות מסורתיות - כך שקרנות המק"מ שלנו אינן שונות מכך".

שמש מספר כי בקרן מק"מ יוני שנפתחה לפני שבועיים, שבה הועלו דמי הניהול ל-0.25% והיא גובה עמלת ההפצה, כבר גויסו 260 מיליון שקל. "מה שאף אחד לא הצליח לעשות בכספיות, לגבות דמי ניהול בגובה עמלת ההפצה, הצלחנו לעשות בתוך חודשיים בקרנות המק"מ. בחודשיים האחרונים היינו מוכנים להפסיד על המוצר, כי היה חשוב לנו שגם היועצים וגם הלקוחות יכירו אותו", הוא מוסיף. הגיוסים בקרן מק"מ יוני מקדימים את הנפקת מק"מ יוני בידי בנק ישראל שתתבצע רק ב-6 ביוני. לפסגות מותר לגייס את הכסף כבר עכשיו, ויש לו 45 יום להתכסות על המק"מ שיונפק בהתאם לתשקיף.

בזירת הקרנות הכספיות הוביל מיטב עם גיוס ענק של 1.2 מיליארד שקל, שכיסה על פדיונות של 200 מיליון שקל בקרנות המסורתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker