הדרך הנוחה להיחשף למניות ענף הבריאות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

>> מניות ענף הבריאות (Health Care) הנסחרות בבורסה האמריקאית נחלקות לכמה סוגים. לצד החברות הגדולות והרווחיות מצויות חברות רבות, חלקן קטנות מאוד, שמפתחות תרופות ייחודיות או ציוד רפואי חדשני. חלק מהחברות הקטנות עדיין אינן רווחיות, והן נעזרות בהון שגייסו מהציבור כדי לממן את הניסויים שהן עורכות.

מי שמעוניין להשקיע בחברות הגדולות והרווחיות יכול לבנות לעצמו תיק של כמה חברות מובילות, בהתאם להעדפותיו האישיות ולהערכותיו לגבי מידת הפוטנציאל והסיכון שלהן. בקבוצה זו ניתן יהיה למצוא חברות מובילות כמו פייזר, מרק, ג'ונסון אנד ג'ונסון, גלקסו סמית'קליין, בריסטול מאיירס, אסטרה זנקה, אבוט לבורטוריז או איליי לילי. לצד החברות המתמחות בתרופות מקור קיימות כמה חברות גדולות המפתחות תרופות גנריות (חיקוי לתרופות מקור), כמו טבע, מיילן ורנבקסי ההודית.

תחום נוסף שעשוי לעניין משקיעים בתחומי הבריאות כולל חברות המתמחות בפיתוח של ציוד רפואי. כאלה הן למשל בוסטון סיינטיפיק (BSX) ומדטרוניק (MDT), שמפתחות ומשווקות ציוד רפואי לניתוחים וטיפולים שונים.

דרך אחרת להשקיע בתחום הבריאות היא בתחום השירותים הרפואיים, כלומר בקופות החולים הגדולות. למעשה מדובר בחברות ביטוח רפואי שגובות פרמיה חודשית מהלקוחות ומספקות שירותים רפואיים בתשלום. בחלק הזה ניתן למצוא בארה"ב חברות כמו אתנה (AET), וול פוינט (WLP) או סיגנה (CI). חלק מהחברות בקבוצה זו רשמו באחרונה שיפור נאה ברווחיות בזכות התייעלות שנקטו בעקבות המשבר הכלכלי.

הדרך הנוחה והפשוטה להשקיע בתחום התרופות והבריאות היא באמצעות קרנות סל (ETF) המושקעות בקבוצה גדולה של חברות. השקעה באופן זה מייתרת את הצורך לעקוב אחר כל חברה בנפרד ומספקת למשקיע חשיפה רחבה יותר לתחום הבריאות. מבין קרנות הסל הבולטות ניתן לציין את הקרן XLV, שעוקבת אחר מדד מניות בריאות של סטנדרד אנד פורס, או את הקרן IYH שעוקבת אחר מדד מניות בריאות של דאו ג'ונס. לדאו ג'ונס יש גם מדד של חברות בריאות גלובליות, והקרן שעוקבת אחריו ונקראת IXJ הניבה בשנה האחרונה תשואה של כ-19%.

רוב קרנות הסל מספקות חשיפה גבוהה לחברות הגדולות, וכמחצית מהמשקל שלהן מתרכז בחמש-שש חברות גדולות. מי שמעדיף חשיפה רחבה ושוויונית יותר לתחום הבריאות עשוי למצוא עניין בקרן RYH של חברת ריידקס, העוקבת אחר מדד של S&P שנותן לכל המניות בו משקלות דומים (סביב 2.5% לכל חברה). קרן זו הניבה בשנה האחרונה תשואה של 22%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker