מי זכאי לתגמולי ביטוח חיים - הילדים או הנושים?

עיקול שהוטל על זכויות המבוטח לא חל על הזכות לתגמולי הביטוח

עודד יחיאל
שתפו בפייסבוק

צבי ירון ז"ל היה גמלאי צה"ל. למשרתי הקבע והגמלאים נערכה פוליסה לביטוח חיים בחברת מגדל. המנוח קבע את בתו יעל כמוטבת.

בחלק מהליכי הוצאה לפועל שנקטה האגודה החקלאית תדמיר נגד המנוח הוטלו שני עיקולים על הפוליסה - הראשון לפני שהמנוח קבע את בתו יעל כמוטבת והשני לאחר מכן. מי זכאי לכספי ביטוח החיים לאחר פטירת המנוח? תדמיר או הבת יעל?

שופט בית משפט השלום בהרצליה שאול אבינור פסק לטובת הבת. תדמיר עירערה לבית משפט המחוזי בתל אביב. בדין ישבו השופטים ישעיהו שנלר, ד"ר קובי ורדי ורות לבהר-שרון. השופטים קבעו כי הבת יעל זכאית לכספי הפוליסה ואימצו את פסק דינו של השופט אבינור.

השופט ד"ר ורדי, שאליו הצטרפו השופטים שנלר ולבהר-שרון, מסביר שהעיקול על הפוליסה הוטל על זכויותיו של המנוח כמבוטח בפוליסה. כשמדובר בביטוח חיים, הזכות לתגמולי ביטוח נולדת עם פטירתו של האדם שחייו מבוטחים בפוליסה. המנוח שחייו היו מבוטחים בפוליסה מעולם לא היה זכאי לתגמולי הביטוח. לפיכך, העיקול מעולם לא חל על תגמולי הביטוח.

השופט ורדי מתייחס לפסק דין של השופט בר-אופיר, שבו נקבע כי זכות המעקל בביטוח חיים גוברת על זכות המוטב. בפסק דין זה, מסביר השופט ורדי, הנחת העבודה היתה שזכות המבוטח שעוקלה היא הזכות לקבל את תגמולי ביטוח החיים. בפסק הדין לא נדון טיבה של זכות המבוטח. ואכן, מוסיף השופט ורדי, בתי המשפט סטו מפסק דינו של השופט בר-אופיר.

השופט ורדי מדגיש שאין בעיקול שהוטל בתקופה שלפני מינוי הבת יעל כמוטבת בפוליסה כדי לשנות את התוצאה, שכן גם בתקופה שלפני מינוי הבת כמוטבת, הזכות לתגמולי ביטוח אינה שייכת למבוטח שחייו מבוטחים. בהעדר מוטבים הזכות לתגמולי ביטוח שייכת ליורשים ולא למעקל, שהרי הוא לא נרשם כמוטב. גם אם העיקול מנע מהמנוח למנות מוטבים, המעקל אינו זכאי לתגמולי הביטוח משלא נקבע כמוטב.

השופט ורדי מוסיף כי אפילו נאמר שהעיקול שנרשם קודם מינוי הבת כמוטבת שלל מהמבוטח את הזכות למנות מוטבים אין בכך כדי לשנות מן התוצאה שהעיקול אינו יכול להקנות זכות לתגמולי ביטוח חיים. חוק הירושה, מסביר השופט ורדי, קובע במפורש כי כספים המגיעים לפי חוזה ביטוח חיים אינם חלק מהעיזבון. לפיכך, המעקל לא יכול להניח ידיו על כספי ביטוח חיים כל עוד לא נרשם כמוטב.

השופט ורדי מדגיש כי מסקנתו שהעיקול אינו יכול לחול על תגמולי ביטוח חיים מתייחסת לרכיב הריסק (הסיכון) בפוליסה, וכי הוא אינו מכריע בשאלה אם העיקול יכול לחול על כספי חיסכון שנצברו בפוליסה לביטוח חיים.

הפוליסה של המנוח, מבהיר השופט ורדי, היתה כולה פוליסת ריסק ולא היה בה רכיב של חיסכון. לפיכך קבעו השופטים פה אחד שהעיקול אינו תופס את תגמולי הביטוח, והוכרה זכותה של הבת יעל שנקבעה כמוטבת לתגמולי הביטוח.

-

הכותב הוא עורך דין

אגודת תדמיר נגד יעל ירון

סוג הביטוח: ביטוח חיים ריסק

התובעת: תדמיר אגודה חקלאית שיתופית בע"מ

מהות התביעה: תביעה לקבלת תגמולי ביטוח חיים מכוח עיקול ולהעדפת העיקול על פני זכות המוטבת

השופטים: ישעיהו שנלר, ד"ר קובי ורדי ורות לבהר-שרון מבית המשפט המחוזי בתל אביב

נפסק ביום 29.5.2011: בביטוח חיים ריסק, זכות המבוטח שחייו מבוטחים אינה הזכות לקבלת תגמולי ביטוח החיים. הזכות לתגמולי ביטוח חיים נולדת רק עם פטירת המבוטח, וממילא עיקול זכויות המבוטח אינו יכול לחול על הזכות לתגמולי ביטוח חיים. על כן הזכות לתגמולי ביטוח חיים היא של המוטבים, ולא של המעקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker