כיצד מסייעים השורטיסטים לעליות בשוק

נתן שבע
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני שבועיים זינקה מניית דלק נדל"ן בכ-20% ביום. בעיתונים ובאתרים הפיננסיים הסבירו שלזינוק אחראים השורטיסטים. מדוע? האם הם לא אמורים להרוויח כשהמניה יורדת?

אלי, תל אביב

הכינוי "שורטיסטים" מתייחס למהמרים על ירידה במחירה של מניה מסוימת - והם אכן מרוויחים כשהיא יורדת, ומפסידים כשהיא עולה. בחודשים האחרונים גדל היקף השורט על מניית דלק נדל"ן עקב הערכות בנוגע למצבה הפיננסי הסבוך והחשש שהיא תתקשה לשלם את חובותיה. בתחילת מאי צומצמה יתרת השורט, אך נותרה ברמה גבוהה של 3.5 מיליון שקל. בשוק היו מי שסברו שבנק הפועלים, שהוא בעל מניות בדלק נדל"ן, יממש מניות שלה בטווח הקרוב.

בסופו של דבר המכירה התעכבה, והמניה החלה לשנות כיוון. כשהשורטיסטים הבינו כי המניה צוברת תאוצה ועולה, הם מיהרו לרכוש אותה בשוק כדי לסגור את פוזיציית השורט, ובכך האיצו את העלייה שלה עוד יותר. יתרת השורט על המניה היתה בשבוע שעבר מיליון שקל, ובימים האחרונים בנק הפועלים אכן מכר חלק מהמניות שלו בחברה.

זינוק במחיר כתוצאה מפעילות שורטיסטים נקרא "שורט סקוויז", והוא מוכר גם במסחר באופציות על מדד ת"א 25. במקרה שמדד ת"א 25 עולה במהירות, השורטיסטים שהימרו על ירידה שלו נלחצים וממהרים לקנות סחורה בשוק, כדי לסגור את פוזיציית השורט שלהם ולצמצם הפסדים. בכך הם מאיצים עוד יותר את עליית המדד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker