רשות ההגבלים תבדוק את השקעות יבואניות הרכב בהנפקת קרסו

דיוויד גילה מתכוון לבחון כל השקעה בין חברות מתחרות - כמו השתתפותן של רבוע כחול ונטו בהנפקת רשת ויקטורי

אורה קורן
שתפו בפייסבוק

רשות ההגבלים העסקיים עוברת שינוי מהותי בדגשים שלה מאז כניסתו של דיוויד גילה לתפקיד הממונה על ההגבלים לפני כחודש. על פי מקורות ברשות, ייבחנו כל ההשקעות בין חברות מתחרות, גם אם מדובר בשיעורי השקעה קטנים, ובין מתחרים בשווקים ריכוזיים ייאסרו השקעות צולבות, שכתוצאה מהן עלולים צרכנים להיפגע.

עד כה נהגה רשות ההגבלים לבחון עסקות שהיו בהן מיזוג או השקעה שעלו בהיקפם על 25% משווי החברה הממוזגת. בהתאם למגמה החדשה, רשות ההגבלים מתכוונת לבחון את ההשקעות של יבואני הרכב בהנפקת חברת קרסו, ואת השקעות רשתות המזון בהנפקת רשת ויקטורי - השקעות ששיעורן נמוך מ-25% משווי החברות המונפקות.

באחרונה פורסם כי בהנפקה של קבוצת קרסו, יבואנית רנו וניסאן, השקיעו ג'ורג' חורש, יבואן טויוטה, וקבוצת אלייד, יבואנית סיאט. שוק הרכב בישראל נחשב לריכוזי, וברשות ההגבלים יבדקו אם ההשקעות הצולבות עלולות לפגוע בצרכן.

בהנפקת רשת המזון ויקטורי השתתפו רבוע כחול ורשת המזון נטו. גם השקעות אלה ייבדקו ברשות ההגבלים. השקעות אלה יאפשרו לנציגי החברות המתחרות לשבת באסיפת בעלי המניות של החברה המנפיקה, והחשש ברשות ההגבלים הוא שנוכחות זו תשמש לפגוע במהלכים שנועדו להיטיב עם הצרכנים, ולהוביל לקרטל שיגרום לעליות מחירים.

המונופולים על הכוונת

תחום נוסף שכבר קיבל עדיפות בעבודת רשות ההגבלים הוא החמרת האכיפה על מונופולים. גילה הציג בעבר עמדה שלפיה יש להגביר את האכיפה על מונופולים שמנצלים את מעמדם לרעה, פוגעים במתחרים ומעלים מחירים מעבר לסביר.

אף שהאכיפה בהקשר זה אינה קלה, ברשות ההגבלים הוכנה רשימת מונופולים בעדיפות גבוהה לבדיקה, על פי מידת השפעת המונופולים על הצרכנים. מחקר שערך גילה בעבר קבע כי ניתן לזהות מחיר מופרז של מונופול לפי היקף הורדתו לאורך זמן לאחר כניסת מתחרה לשוק.

דגש נוסף של גילה יהיה שינוי חוק ההגבלים. בין השאר יבחן אפשרות לשינוי הגדרת מונופול ולמעבר מאכיפה פורמליסטית לאכיפה המתבוננת על התוצאות בשוק. האכיפה הקיימת כיום אוסרת הסדרים בין מתחרים, ולגישת גילה, יש לאסור הסדרים בין מתחרים רק אם הם עלולים לפגוע בצרכנים בשוק רלוונטי.

הסדרים שיימשך איסור אוטומטי עליהם יכללו קרטל לתיאום מחירים, תיאום כמויות ומכסות, וחלוקת שוק בין מתחרים או בין מתחרים פוטנציאליים. ייתכן כי ייאסר גם הסדר בין מתחרים לקביעת איכות המוצר (סטנדרט).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker