אחרי העסקה במצרים: נובל אנרג'י מוכרת מניות תמר פטרוליום בשווי 100 מיליון דולר

תמר פטרוליום הפיצה הערב מניות - כמחצית מאחזקתה הכוללת של נובל אנרג'י בחברה (43.5%) - לגופים מוסדיים ■ מניית תמר פטרוליום ירדה היום ב-2.2%, בשונה מהמגמה בענף ■ מובילות את ההפצה הן לידר חיתום וברק קפיטל

ערן אזרן
כלי שיט של חיל הים ליד אסדת תמר
כלי שיט של חיל הים ליד אסדת תמרצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן

לאחר החתימה על עסקת הענק במצרים, נובל אנרג'י האמריקאית מנצלת את המומנטום החיובי במניות הגז והנפט למכירת על נתח מניות מרכזי ב תמר פטרוליום – כך נודע ל-TheMarker. תמר פטרוליום הפיצה הערב (ה') מניות בשווי של כ-100 מיליון דולר בשוק.

מדובר בכ-20% מהונה המונפק של תמר פטרוליום - כמחצית מאחזקתה הכוללת של נובל אנרג'י בחברה (43.5%). מניית תמר פטרוליום ירדה היום במסחר ב-2.2%, בשונה מהמגמה בענף הגז, וננעלה במחיר של 16.38 שקל. מי שמובילות את ההפצה של מניות תמר פטרוליום הן לידר חיתום וברק קפיטל.

מוקדם יותר היום דיווחו נובל ו דלק כי ירכשו נתח ממניות EMG המצרית, המחזיקה בצינור הולכת גז בסיני, לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר. חברה בבעלות משותפת של דלק (25%), נובל (25%) ואיסט גז המצרית (50%), ישלמו 518 מיליון דולר עבור 39% מ-EMG; 185 מיליון דולר ישולמו על ידי דלק קידוחים, 185 מיליון דולר נוספים על ידי נובל, ואת היתרה תשלם East Gas Company.

תמר פטרוליום היא החברה הייעודית (SPV) שהקימה דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, לרכישת זכויותיה (31.25%) במאגר תמר, כמתחייב ממתווה הגז. בשלב הראשון תמר פטרוליום רכשה 9.25% מהזכויות, ומאוחר יותר היא צפויה לרכוש את יתרת הזכויות (22%). הרכישה, שנעשתה ביולי 2017, בוצעה באמצעות גיוס הון מהציבור של כ–200 מיליון דולר, והנפקת אג"ח ב–650 מיליון דולר (סדרה א').

לאחר העסקה עם קבוצת תשובה, בינואר 2018, רכשה תמר פטרוליום 7.5% מאחזקות נובל אנרג'י במאגר תמר – בהתאם להוראות מתווה הגז, שחייב את נובל לרדת לאחזקה של 25% במאגר תמר. עבור הזכויות תמר פטרוליום שילמה לנובל אנרג'י 560 מיליון דולר, והוקצו לה כ-38 מיליון מניות של תמר פטרוליום - 43.5% מהונה המונפק.

קודם לעסקה עם תמר פטרוליום, בסוף הרבעון השני של 2016 מכרה נובל כ-3% מהזכויות בתמר לקבוצת הראל וקרן תש"י בתמורה ל–370 מיליון דולר לפי שווי של 12.3 מיליארד דולר לתמר (ברוטו). מאוחר יותר, מכרה נובל להראל ותש"י עוד 0.5% מהזכויות לפי שווי דומה. לאחר שניסתה למכור את 7.5% מהזכויות הנותרות לגופים מוסדיים, החליטה בסופו של דבר למכור את הזכויות שנותרו לתמר פטרוליום כאמור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker