אחרי העסקה במצרים: נובל אנרג'י מוכרת מניות תמר פטרוליום בשווי 100 מיליון דולר

תמר פטרוליום הפיצה הערב מניות - כמחצית מאחזקתה הכוללת של נובל אנרג'י בחברה (43.5%) - לגופים מוסדיים ■ מניית תמר פטרוליום ירדה היום ב-2.2%, בשונה מהמגמה בענף ■ מובילות את ההפצה הן לידר חיתום וברק קפיטל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלי שיט של חיל הים ליד אסדת תמר
ערן אזרן

לאחר החתימה על עסקת הענק במצרים, נובל אנרג'י האמריקאית מנצלת את המומנטום החיובי במניות הגז והנפט למכירת על נתח מניות מרכזי ב תמר פטרוליום – כך נודע ל-TheMarker. תמר פטרוליום הפיצה הערב (ה') מניות בשווי של כ-100 מיליון דולר בשוק.

מדובר בכ-20% מהונה המונפק של תמר פטרוליום - כמחצית מאחזקתה הכוללת של נובל אנרג'י בחברה (43.5%). מניית תמר פטרוליום ירדה היום במסחר ב-2.2%, בשונה מהמגמה בענף הגז, וננעלה במחיר של 16.38 שקל. מי שמובילות את ההפצה של מניות תמר פטרוליום הן לידר חיתום וברק קפיטל.

מוקדם יותר היום דיווחו נובל ו דלק כי ירכשו נתח ממניות EMG המצרית, המחזיקה בצינור הולכת גז בסיני, לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר. חברה בבעלות משותפת של דלק (25%), נובל (25%) ואיסט גז המצרית (50%), ישלמו 518 מיליון דולר עבור 39% מ-EMG; 185 מיליון דולר ישולמו על ידי דלק קידוחים, 185 מיליון דולר נוספים על ידי נובל, ואת היתרה תשלם East Gas Company.

תמר פטרוליום היא החברה הייעודית (SPV) שהקימה דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, לרכישת זכויותיה (31.25%) במאגר תמר, כמתחייב ממתווה הגז. בשלב הראשון תמר פטרוליום רכשה 9.25% מהזכויות, ומאוחר יותר היא צפויה לרכוש את יתרת הזכויות (22%). הרכישה, שנעשתה ביולי 2017, בוצעה באמצעות גיוס הון מהציבור של כ–200 מיליון דולר, והנפקת אג"ח ב–650 מיליון דולר (סדרה א').

לאחר העסקה עם קבוצת תשובה, בינואר 2018, רכשה תמר פטרוליום 7.5% מאחזקות נובל אנרג'י במאגר תמר – בהתאם להוראות מתווה הגז, שחייב את נובל לרדת לאחזקה של 25% במאגר תמר. עבור הזכויות תמר פטרוליום שילמה לנובל אנרג'י 560 מיליון דולר, והוקצו לה כ-38 מיליון מניות של תמר פטרוליום - 43.5% מהונה המונפק.

קודם לעסקה עם תמר פטרוליום, בסוף הרבעון השני של 2016 מכרה נובל כ-3% מהזכויות בתמר לקבוצת הראל וקרן תש"י בתמורה ל–370 מיליון דולר לפי שווי של 12.3 מיליארד דולר לתמר (ברוטו). מאוחר יותר, מכרה נובל להראל ותש"י עוד 0.5% מהזכויות לפי שווי דומה. לאחר שניסתה למכור את 7.5% מהזכויות הנותרות לגופים מוסדיים, החליטה בסופו של דבר למכור את הזכויות שנותרו לתמר פטרוליום כאמור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker