אורכית ניסתה לגייס 64 מיליון שקל - אך תסתפק ב-27 מיליון שקל בלבד

החברה גייסה בשלב הציבורי שנערך אתמול 17 מיליון שקל; כ-90% מההזמנות בשלב המוסדי הוגשו על ידי בעלי עניין וחתמים

ערן אזרן

בתשקיף שהוציאה טרם ההנפקה הצהירה חברת האלקטרוניקה הדואלית אורכית על כוונתה לגייס 64 מיליון שקל באג"ח. אולם, המשקיעים בהנפקה לא הגיעו בהמוניהם, והחברה תיאלץ להסתפק ב-27 מיליון שקל בלבד. אמש ננעל השלב הציבורי, ובו נרשמו הזמנות דלות בהיקף של 17 מיליון שקל. יומיים קודם לכן נערך השלב המוסדי, בו זכתה החברה לביקושים של כ-12 מיליון שקל בלבד. תשלום עבור עמלות רכישה מוקדמות, השאיר את החברה עם היקף גיוס של 27 מיליון שקל בהנפקה.

במסגרת הגיוס הנוכחי, הציעה אורכית איגרות חוב להמרה (סדרה ב') בתשואה אפקטיבית של 9.46% עם מח"מ (משך חיים ממוצע) של 5.2 שנים. התשואה הראשונית שהוצעה עבור האיגרות הייתה 7.53%, אך חוסר ההיענות מצד גופים מוסדיים הביא להגדלתה. בחישוב עם פרמיית ההמרה בשנה הראשונה - מדובר על תשואה של 12.99%. תשואה זו נחשבת גבוהה מאוד ביחס לתשואות הניתנות על איגרות בעל מח"מ דומה. אך כאמור, גם פרמיה זו התקשתה לשכנע את המשקיעים.

הקושי בהיענות לרכישת האג"ח ניכר היטב גם בשלב המוסדי. 90% מההתחייבויות המוקדמות לרכישה הגיעו מצד בעלי עניין ומצד חתמי ההנפקה. יאיר שמיר, שכיהן עד להנפקה כדח"צ בחברה, נאלץ להתפטר מהדירקטוריון לאחר שהזמין אג"ח בהיקף של כ-3.5 מיליון שקל (30% מהגיוס בשלב המוסדי) דרך חברת קטליסט פרייווט אקוויטי שבה הוא מנהל ודירקטור. חתמי ההנפקה רכשו נתח בשווי של 8 מיליון שקל (כלל חיתום - 4.4 מיליון שקל; מיטב - 1.5 מיליון שקל; א.ס. ברטמן– 800 אלף שקל, ורקורד חיתום– מיליון שקל). המשקיע המוסדי היחיד שנענה להצעה בשלב הציבורי היה אלטשולר שחם, שרכש איגרות בהיקף של כ-800 אלף שקל.

הגיוס הנוכחי של אורכית הוא ניסיון שני, וזאת לאחר שלפני כשלושה שבועות ביקשה החברה לבצע הנפקה של אג"ח בהיקף של 80 מיליון שקל. אולם, ביקושים נמוכים בשלב המוסדי, שהסתכמו ב-20 מיליון שקל בלבד, הביאו את מובילת ההנפקה כלל חיתום לדחות את ביצועה ברגע האחרון ולהעלות את התשואה האפקטיבית על האג"ח. בשבוע שעבר החליטה החברה לצאת לסיבוב שני, הפעם להנפקה של כ-64 מיליון שקל בלבד, בתקווה להשלים את הגיוס כסדרו. אלא שגם הפעם, כאמור, הביקושים לא זרמו והחתמים נאלצו להשתמש בכספי הנוסטרו שלהם ולרכוש אג"ח.

חוסר ההיענות להנפקת אורכית יכול להיות מוסבר בהפסדיה של החברה, בניהולו של איציק תמיר, שממשיכים להיערם מזה כמה שנים. רק ברבעון הרבעון הראשון רשמה הפסד תפעולי של 5.3 מיליון דולר, בהמשך להפסד תפעולי של 7.3 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההפסד הנקי באותה התקופה הסתכם ב-6 מיליון דולר, בדומה לתקופה המקבילה. בסך הכול בשנים 2009-2010, רשמה החברה הפסד מצרפי של 50 מיליון דולר. ההפסדים הללו ניכרים היטב גם בגרף המניה, שאיבדה מתחילת השנה 22% בתל אביב, ו-כ-35% ב-12 החודשים האחרונים.

עם זאת, מקורב לחתם ההנפקה ציין דווקא שהתמחור בהנפקה היה נכון ושאורכית נמצאת לקראת "פריצה", ולכן הרכישה מתקבלת על הדעת. לדבריו, החברה מציגה גידול קבוע במכירות ובצבר ההזמנות, והיא אף העלתה את תחזיות מכירותיה לשנה הנוכחית מ-20 מיליון דולר ל-25 מיליון דולר. בנוסף, הוא ציין כי קונצנזוס האנליסטים הוא להכנסות של 60 מיליון דולר בשנה הבאה (2012).

רכישת המניות על ידי החתמים בהנפקה זו היא מקרה שני בתקופה האחרונה. לפני בשבועיים החתמים בהנפקת אנלייט, שבוצעה בהובלת פועלים אי.בי.אי, הזרימו התחייבויות מוקדמות לרכישת 20 מיליון שקל - 60% מהיקף הגיוס המתוכנן של החברה. גם במקרה זה פדיונות בקרנות הנאמנות, והעובדה שקופות גמל וקרנות פנסיה אינן יכולות להשתתף בהנפקה (האג"ח אינן מדורגות) - הקשו על הצלחתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker