מנכ"ל דלק קידוחים על עסקת EMG: "לווייתן הופך לעוגן האנרגטי המרכזי באגן הים התיכון"

חברה בבעלות משותפת של דלק קידוחים (25%), נובל אנרג'י (25%) ואיסט גז (50%), ישלמו 518 מיליון דולר עבור 39% מ-EMG – לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
החתימה על עסקת הגז הגדולה. מימין: קית' אליוט, סגן נשיא בנובל אנרג'י, ד"ר עלא ערפא (דולפינוס) ויוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים
החתימה על עסקת הגז הגדולה. מימין: קית' אליוט, סגן נשיא בנובל אנרג'י, ד"ר עלא ערפא (דולפינוס) ויוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחיםצילום: דלק קידוחים

"עסקת EMG היא נקודת הציון המשמעותית ביותר למשק הגז הטבעי הישראלי מאז התגליות. מאגר לוויתן הופך להיות העוגן האנרגטי המרכזי באגן הים התיכון עם לקוחות בישראל, מצרים וירדן", כך אמר הבוקר יוסי אבו בתגובה לעסקה שנחשפה הבוקר ב-TheMarker לפיה דלק ונובל אנרגי' ירכשו את EMG המצרית, המחזיקה בצינור הולכת גז בסיני, לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר.

"יישום העסקה ממלא את הקיבולת של השלב הראשון בלווייתן ומוביל אותנו לקידום של הגדלת הקיבולת מ12 ל-21 BCM לשנה. זו עסקה היסטורית, שהופכת את מצרים למרכז אנרגיה אזורי ומציבה אותה בשורה אחת עם מרכזי אנרגיה משמעותיים בעולם", הוסיף אבו, מנכ"ל דלק קידוחים.

>> נחשף ב-TheMarker: עסקת הגז הגדולה - תשובה ונובל אנרג'י רוכשים 39% מ-EMG לפי 1.3 מיליארד דולר

קית' אליוט, סגן נשיא בכיר לפעילות הימית הגלובלית בנובל אנרג'י והאחראי גם על פעילות נובל אנרג'י בים התיכון ובישראל, הוסיף: "זהו אירוע המקדם משמעותית את יכולת אספקת הגז ממאגרי תמר ולווייתן ללקוחות במצרים ומבסס את מעמדה של ישראל כיצואנית גז באגן הים התיכון.

"כמו כן, זו אבן דרך נוספת בדרכה של מצרים להפוך למרכז אזורי של אנרגיה, כצרכנית מרכזית וכיצואנית על בסיס מתקני הנזלת הגז הקיימים בה. בעזרת הסכמים אלה, אנו מבטיחים את יכולותינו לספק גז על בסיס מחייב מלווייתן אל דולפינוס, כמו גם את יכולת תמר לספק את יתרות הגז הפנויות שלה. אנו ממשיכים במלוא המרץ על מנת להבטיח את הזרמת הגז הטבעי לישראל מלווייתן עד סוף 2019".

קידוח לווייתן
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

במסגרת העסקה יקבלו דלק ונובל אנרג'י את הזכות לחכור ולהפעיל את צינור הגז הטבעי הימי שבבעלות EMG, המחבר בין אשקלון למערכת ההולכה המצרית באזור אל-עריש, וזאת לצורך הזרמת גז טבעי ממאגרי תמר ולוויתן למצרים. בדלק ציינו כי העסקה תאפשר הזרמת גז לחברת דולפינוס המצרית, במסגרתה סוכם על אספקת גז ממאגרי תמר ולוויתן בהיקף של 64BCM בסך מוערך של 15 מיליארד דולר, וזאת כבר בתחילת שנת 2019.

בדיווח על העסקה הבוקר למשקיעים, פורטו סעיפים נוספים בהסכם המתגבש. כך נקבע כי חברה בבעלות משותפת של דלק קידוחים (25%), נובל אנרג'י (25%) ואיסט גז (50%), ישלמו 518 מיליון דולר עבור 39% מ-EMG; מתוך הסכום דלק קידוחים תשלם 185מיליון דולר, נובל אנרג׳י תשלם 185 מיליון דולר, ואת היתרה תשלם East Gas Company.

המניות שיירכשו כוללות את חלקה של חברת אמפל אמריקן שבפירוק, שנשלטה בעבר בידי יוסי מימן (8.6%); אחזקותיו הישירות של מימן באמצעות חברת מרחב (8.2%); חלקו של המיליארדר סם זל (12%), אחזקות המוסדיים מישראל בראשות קרן תש"י (8.2%), וכן חלק ממניותיו של חוסיין סאלם (2%) – ובסך הכול 39%.

במסגרת עסקת המכירה התחייבו המוכרות לוותר על כל הטענות, התביעות והליכי הבוררות בינן לבין ממשלת מצרים והחברות שבבעלותה. השותפות ציינו כי העסקה תלויה בהשלמתם של מספר תנאים מתלים, הכוללים בין היתר השלמת בדיקת נאותות להוכחת תקינות הצינור, אישורים רגולטוריים בישראל ובמצרים והסדרת מבנה החוב הקיים של EMG לבנקים המצריים.

EMG מחזיקה בצינור ימי בקוטר של 26 אינץ' ובאורך של כ-90 ק"מ, המחבר בין מערכת ההולכה הישראלית באזור אשקלון לבין מערכת ההולכה המצרית באזור אל-עריש. צינור EMG תוכנן לקיבולת של כ- 7 BCM לשנה, עם אפשרות להגדלת הקיבולת לכ-9 BCM לשנה באמצעות התקנת מערכות נוספות.

במקביל לחתימת הסכם EMG, נחתם הסכם עקרונות בין דלק קידוחים ונובל אנרג'י לבין השותפה המצרית (שבבעלותה גם מקטע הצינור בין עקבה לאל-עריש - "הצינור הפאן-ערבי"), לפיו דלק קידוחים ונובל אנרג'י יקבלו גישה לקיבולת נוספת למערכת ההולכה המצרית באמצעות הצינור הפאן-ערבי, בנקודת הכניסה למערכת ההולכה המצרית בעקבה. "תשתית זו תהווה נתיב נוסף להזרמת גז למצרים ותאפשר הזרמת גז בכמויות גדולות מאלו שיוזרמו בצינור EMG", ציינו בדלק.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ אמר: "שיקום צינור הגז הטבעי ישראל-מצרים, לצד השלמת הקמת צינור הגז לירדן, מחברים את מדינות ציר השלום בתשתית גז אזורית משותפת. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה, שבה מתבצע חיבור תשתיתי בעל משמעות גיאו-פוליטית וכלכלית בין ישראל לשכנותיה. מהלך זה התאפשר בזכות גיבושו של מתווה הגז וההתקדמות בפיתוח מאגר לווייתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker