ביו-לייט במו"מ לרכישת השליטה במיקרומדיק

מיקרומדיק עוסקת בפיתוח ערכות לגילוי נוכחות גנים שמעידים על התפתחות תהליכים סרטניים; החברה הפסידה 1.9 מיליון שקל ברבעון

יורם גביזון

>> שלושה חודשים לאחר שקבוצת ישראל מקוב רכשה את השליטה (28.8%) בחברת ביו-לייט, מנהל ישראל מקוב, לשעבר מנכ"ל טבע וכיום יו"ר נטפים ויו"ר ביו-לייט, מו"מ לרכישת השליטה בחברת מיקרומדיק ומיזוגה לחברת זטיק שבבעלות ביו-לייט. לפי ההערכות, זטיק תרכוש את ביו-לייט התמורה להקצאת מניות.

מיקרומדיק עוסקת באמצעות שתי חברות בנות בפיתוח ערכות דיאגנוסטיקה שמבוססות על סמנים ביולוגיים לגילוי נוכחות גנים שמעידים על התפתחות תהליכים סרטניים. הערכות מיועדת לסייע באבחון מוקדם של סוגי סרטן שונים, ובכך לשפר מהותית את יעילות הטיפול בהם.

מיקרומדיק עוסקת גם בשיתוף עם אוניברסיטת פלורידה בפיתוח ערכת דיאגנוסטיקה שמבוססת על זיהוי אינדיבידואלי של חולי סרטן שסובלים מהרס עצמות הלסת כתוצאה מנטילת תרופות ממשפחת הביספוספונאטים, שמיועדות לטיפול בחולי סרטן - כמו Zometa שמיוצרת בידי חברת נוברטיס, ו-Aredia ו-Alendronate שמיוצרות בידי מרק. התופעה פוגעת ב-19% מחולי סרטן Multiple Myeloma, ב-1.2%-12% מחולות סרטן השד וב-6.5%-7.5% מחולי סרטן הערמונית.

מיקרומדיק ואוניברסיטת פלורידה הגישו ביולי 2009 בקשה למשרד הפטנטים האמריקאי לרישום פטנט לזיהוי גורמי סיכון להתפתחות הרס עצמות הלסת אצל חולים שמטופלים בביפוספונטים.

הפרויקט של מיקרומדיק ואוניברסיטת פלורידה הוא חלק מתחום הפרמקוגנטיקה, שמשתלב בניסיון לפתח תרופות אישיות באמצעות זיהוי מוקדם של השפעת תרופה על אדם ספציפי. זטיק שבבעלותה של ביו-לייט מפתחת טכנולוגיה דיאגנוסטית לצביעה ולזיהוי של תאים סרטניים, שמאפשרת בין השאר בדיקות סקר לאיתור סרטן - כך שהטכנולוגיות של שתי החברות משלימות זו את זו.

טכנולוגיית ה-CellDect מיועדת לאבחן בין אוכלוסיות תאים ספציפייים באמצעות סימונם בצבע ייחודי, בקרב אוכלוסייה גדולה מאוד של תאים אחרים. דבר זה יכול לאפשר אבחון תאים סרטניים ולעקוב אחרי השפעה של תרופות אנטי סרטניות על תאים סרטניים. זטיק מתמקדת בהיתכנות של איתור מוקדם ומעקב אחר סרטן צוואר הרחם וסרטן שלפוחית השתן.

מקוב, יוחנן קורמן ורוני וייסברג השתלטו על ביו-לייט כשהשקיעו בחברה 11.6 מיליון שקל בתמורה להקצאה של 28.8% ממניותיה. ביו-לייט נסחרת בשווי של 50 מיליון שקל לאחר ירידה של 2.6% מתחילת 2011.

מיקרומדיק מוחזקת בידי קרנות הנאמנות של כלל פיננסים (3.5%) ואבי בן דוד (1.7%). היא נסחרת בשווי של 46 מיליון שקל בעקבות עלייה של 10% מתחילת 2011. בשבוע המסחר האחרון עלתה המניה ב-18%.

מיקרומדיק הפסידה 1.9 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2011 ו-7.8 מיליון שקל ב-12 החודשים האחרונים, ובקופתה נותרו 13.7 מיליון שקל. מיקרומדיק וביו-לייט מסרו בהודעתן לבורסה כי עדיין לא התגבשו ההסכמות המסחריות בין הצדדים בנוגע לתמורה, לאופן ביצוע ההשקעה במיקרומדיק ולהיקפה.

ישראל מקובצילום: חגי פריד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker